BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 23-24 ЧЕРВНЯ 2001 року |

Єпископ Ян Храпек: Папа уміє влаштувати театр одного актора

Святіший Отець допоможе православним віруючим в Україні сильніше полюбити Бога

ПРЯМА МОВА© ПОСТУП

– Кароль Войтила глибоко цікавився поезією і театром. Що, на вашу думку, спонукало його стати капеланом?

– Я думаю, що Кароль Войтила глибоко цікавився не тільки театром, поезією, але також і містикою. І хочу сказати, що кожна велика, прекрасна класична література є літературою містичною, як і кожна велика містика є поезією. І я думаю, що це було протиріччя: література його вела до містики і дозволяла йому глибше скуштувати містики, тобто глибше відчувати неповторність Бога.

– Іван Павло ІІ відомий як Понтифік, який найбільше подорожує, перший Папа. який найчастіше залишав кордони Ватикану. Чим пояснити таку кількість виїздів? Чому він привертає до себе таку надзвичайну увагу світових засобів масової інформації?

– Я думаю, що для цього є багато причин. Як найпростішу причину можна назвати те, що з’явилося багато нових засобів пересування, зокрема, літаки. Попередні понтифіки не могли цього робити, бо не мали технічних можливостей для цього.

Крім того, Іван Павло ІІ мав добре інтуїтивне відчуття, що у добу розвитку електронних мас-медіа люди мають потребу особисто зустрічатися – і тому він їде, бо він є за природою священик, який постійно іде до людей, він хоче їх відвідати. Він іде для того, щоби бути місіонером та нести знання та віру євангелія. Іван Павло ІІ знає мову тих людей, до яких їде, тому може вільно розмовляти, а не чекати на переклади. А крім всього іншого, він має досвід із театру. Він ніби вміє на сцені вівтарних подіумів влаштувати театр одного актора чи розповісти ті речі, які хоче сказати. Думаю, що й технічні можливості, і його акторський досвід, і його знання та любов до літератури, і прагнення відвідати людей, і прагнення познайомитися з місцевими церквами кличуть його до подорожі. Він прагне вчитися, вчитися у Христа, який живе в тих людях.

– Святіший Отець – поляк, але у своїх папських виступах він часто згадує з великою приязню українців. Чому він це робить?

– Я думаю, що ми, поляки, маємо певну близькість до України і носимо, окрім тих історичних стереотипів, повагу до України, цікавість до неї і розуміння України, оскільки українці – теж слов’янський народ. Українці – це наші брати, з якими ми довгі століття разом жили, але це – як у добрій родині, бо навіть там інколи рідний брат зі сестрою трохи можуть посваритися чи побитися, але від цього ми лише краще розуміємо один одного. Маємо певні спільності в історії, досвід комунізму – і це об’єднує нас і дає можливість нам краще зрозуміти одне одного. Святіший Отець дуже хоче, щоби народи, які не мали раніше свого голосу, могли сьогодні заявити світу про себе вільним голосом. А до таких народів належить український.

– Відомо, що представники Російської православної церкви і Української православної церкви Московського Патріархату протестують проти візиту Папи Римського в Україну. Як такі протести можуть вплинути на візит?

– Я думаю, що ці протести з релігійного погляду ще більше поглиблюють у всіх українців потребу цього візиту. Я переконаний, що православні – люди глибокої віри, і вони хотітимуть, щоби цей візит таки відбувся. Я не думаю, що ці хвилинні протести є виявом справжніх позицій віруючих православних і їх душпастирів. Я думаю, що православні розуміють, що цей візит також допоможе і православним бути більш православними, тобто сильніше любити Бога, який є нашим спільним Богом. Православ’я і католицизм мають спільну багатовікову догму, це вже пізніше настали розходження. Але я думаю, що це лише хвилинний вияв емоцій православних, а потім настане велике прагнення зустрітися зі Святішим Отцем.

– Чим є візит Папи Римського в Україну – пошуком нових вірних чи спробою екуменічного діалогу з усіма Церквами нашої держави?

– По-перше, цей візит – це спроба висловити шану великій релігійній традиції українського народу, шану для всіх релігійних конфесій, які складають релігійну історію України. А по-друге, це намагання створити екуменічну розмову. Справжній екуменізм чи діалог настають тоді, коли, пробуючи зрозуміти самих себе, ми краще розуміємо інших. Чим кращими католиками будуть католики, чим краще будуть розуміти свій зв’язок із Богом, тим відкритішими вони будуть до православних. Цей візит – це велике зусилля для екуменічного порозуміння.

– Відомо, що візити Папи в різні країни світу мали велике політичне значення. Україна – теж не виняток. Чи існує така можливість, що в Україні після візиту з’являться нові релігійні чи політичні конфлікти?

– Цього я не знаю, натомість скажу, що кожний візит має свої політичні наслідки. І я знаю, що більш важливим наслідком того, про що ви запитуєте, буде інше. Україна є незалежною державою лише десять років, раніше вона не була такою, і завдяки цьому візиту ця незалежність України стане відомою цілому світу. Завдяки цьому світ іще раз усвідомить, що Україна не є частиною радянської імперії, це є держава, це народ, який має свою державу і є рівноправним членом міжнародної спільноти. Тобто Україну можна трактувати як партнера.

– Під час різних своїх візитів Папа дуже часто зустрічається з молоддю – і дуже багато говорять про магічний вплив Святішого Отця на молодь. Чи можете ви якось пояснити цей феномен?

– Так і справді є. Де б не побував Святіший Отець, молодь за ним шаленіє. Постає питання – чому? По-перше, Папа Римський любить молодь – і молоді люди відчувають, що він їх любить. Розповім такий момент: під час зустрічі з молоддю в Римі я запитав молодих людей із Канади, чому ви приїхали сюди, адже Папа старенький і вже не зрозуміє їх, а вони відповіли: “Ми знаємо, що він нас любить! Ми це відчуваємо”. По-друге, молоді сьогодні бракує любові, бракує батька. Батько сучасної молодої людини заробляє гроші, займається політикою, грає на біржі, а дитина залишається без любові. Папа втілює образ батька, а молодь сумує без батька і тому шукає Папу, йде до Папи. А третя причина – Святіший Отець вірить у молодь, він може з молоддю бавитися, тобто відчувати її прагнення і бажання.

Розмовляв Дмитро ЯЦЕНКО

POSTUP - ПОСТУП
№96 (754),
23-24 ЧЕРВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Невчасна повінь на Львівщині
·В НОМЕРІ
·Америка допоможе Україні
·Майбутнім Львова цікавляться в Америці

ПОГЛЯД
·Ви в НЛО вірите?
·ПРО ЖУРНАЛІСТИКУ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Знати минуле - це творити майбутнє
·Британські військовики-нелегали
·Нова можливість отримати позику
·Судових позовів побільшає
·Майбутнім Львова цікавляться в Америці
·"ЯБЛУКО" для найкращих випускників
·На вулиці Сахарова з'явився піроман?
·Розклад руху електротранспорту 25-27 червня

ПОСТУП З КРАЮ
·Америка допоможе Україні
·Єпископ Ян Храпек: Папа уміє влаштувати театр одного актора

ПОСТУП У СВІТ
·Непристойні претензії адвокатів
·Кримінал впливовіший за владу
·Найбагатші мешканці планети
·"Фінансові хорти" полюють за брудними грошима
·світоогляд

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·НОВИНИ
·Як не померти... від голоду
·Якщо у малюка болить животик

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Зґвалтування - найкращий спосіб продовження роду
·Слони дарують папір... з-під свого хвоста
·За сто років "вимре" половина мов
·Науковці ідентифікували Нефертіті?
·Розроблено літак із надувними крилами

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Послання Папи для кожного з нас
·Що нам заважає жити краще?
·ЧИТАЛЬНЯ

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Мир у кожній родині
·Християнство - релігія молодих

АРТ-ПОСТУП
·nаша аfіша
·Велика опера III тисячоліття, благословенна Папою Римським

СПОРТ-ПОСТУП
·"Шахтар" гратиме зі швейцарцями, а ЦСКА - з фінами
·Олександр Єфремов: "На 40 відсотків склад "Карпат" змінимо"
·Формула-1 повертається у Європу
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Штани Гарібальді