BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 23-24 ЧЕРВНЯ 2001 року |

Америка допоможе Україні

Конгрес США можливо розпочне "план Маршалла" для України

ГЕОПОЛІТИКА

Олег КОНИК

Закінчення. Початок – стор.1

Уперше заяви про можливість запровадження аналогічного до маршаллівського плану для України прозвучали на початку місяця: 1 червня відбулася зустріч лідера Українського народного руху Юрія Костенка з екс-послом США в Україні Вільямом Г. Міллером. Тоді американський дипломат зазначив, що США готують план допомоги українській державі. Тепер же можна говорити про підтвердження цієї інформації, оскільки конгресмен Курт Велдон про нові американські ініціативи повідомив під час зустрічі з офіційною делегацією України на чолі з главою Адміністрації президента України Володимиром Литвином.

Курт Велдон вважає, що Україна має велику вагу для США, бо саме вона відіграє стратегічну роль у регіоні Центрально-Східної Європи. Крім того, він визнав помилкою те, що протягом тривалого часу американська адміністрація не приділяла Україні необхідної уваги, а зосереджувалася головним чином на відносинах із Росією як правонаступницею СРСР.

Наразі американська сторона висловила задоволення з приводу шляхів економічного розвитку України. Політичні діячі США підкреслювали, що, у міру поліпшення економічного становища України і досягнення прогресу у впровадженні радикальних структурних реформ, підтримка України з боку США збільшуватиметься. Володимир Литвин також зустрічався у Вашингтоні з радником президента США з національної безпеки Кондолізою Райс та визначним геополітиком Збігнєвом Бжезінським, які також висловилися за надання нового динамізму українсько-американському стратегічному партнерству.

Фактично після візиту президента США Джорджа Буша до Польщі можна говорити про те, що викликана політичними скандалами криза в українсько-американських відносинах нарешті скресла. Більше того, зростання ваги нашої держави в зовнішній політиці США стає дедалі помітнішим, натомість ускладнюються міжнародні відносини між США та Росією. Якщо згадати досвід Польщі, то і це однозначно можна назвати позитивним для нашої держави, адже не в останню чергу завдяки американському сприянню польська держава змогла досягнути економічного дива лише за 10 років. Водночас з’являються нові загрози: посилення американських впливів на політику України неминуче призведе до ускладнення відносин із Росією.

КОМЕНТАР

Любомир СКОЧИЛЯС
політолог, президент консорціуму “Генеза”

Так званий “План Маршалла-2” – дійсно цікава ідея потенційної стратегії Сполучених Штатів. Передусім, сподіватися на це можна було навіть виходячи зі зміни у владних ешелонах США після минулих президентських виборів (демократа Клінтона змінив республіканець Буш). Буш відразу ж задекларував жорстку політику щодо Росії, а це автоматично завжди означало зближення з Україною як форпостом протистояння Заходу і Росії. Тим більше, що й справді, обсяги фінансової допомоги Україні з боку США і зацікавлення Америки станом справ у нашій державі зараз помітно зросли.

Щодо останнього, то досить згадати активну позицію Вашингтона у внутрішньоукраїнських політичних колізіях останнього часу. Знову ж таки, турне Буша-молодшого Європою, яке відбувалося нещодавно, і його зустріч із російським президентом Володимиром Путіним тільки підтвердили серйозність намірів США вести жорстку стосовно Росії політику.

Тобто потенційне посилення зацікавлення Сполучених Штатів та Заходу Україною сьогодні виглядає доволі логічним. Навіть виходячи з того, що для того, аби закріпити західні цінності у Центральній Європі, треба межі пересувати далі, створювати буферну зону. Але в даному разі багато що залежить від самої України. Тому цей “План Маршала-2” (чи як його ще потім назвуть) дійсно може передбачати суттєве збільшення фінансових вливань і активізацію політичного впливу для формування в українського істеблішменту та у суспільстві в цілому максимально сильного зацікавлення європейським шляхом розвитку. Адже економічні аргументи завжди є набагато переконливішими, ніж просто вербальні чи моральні та ідеологічні.

POSTUP - ПОСТУП
№96 (754),
23-24 ЧЕРВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Невчасна повінь на Львівщині
·В НОМЕРІ
·Америка допоможе Україні
·Майбутнім Львова цікавляться в Америці

ПОГЛЯД
·Ви в НЛО вірите?
·ПРО ЖУРНАЛІСТИКУ

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Знати минуле - це творити майбутнє
·Британські військовики-нелегали
·Нова можливість отримати позику
·Судових позовів побільшає
·Майбутнім Львова цікавляться в Америці
·"ЯБЛУКО" для найкращих випускників
·На вулиці Сахарова з'явився піроман?
·Розклад руху електротранспорту 25-27 червня

ПОСТУП З КРАЮ
·Америка допоможе Україні
·Єпископ Ян Храпек: Папа уміє влаштувати театр одного актора

ПОСТУП У СВІТ
·Непристойні претензії адвокатів
·Кримінал впливовіший за владу
·Найбагатші мешканці планети
·"Фінансові хорти" полюють за брудними грошима
·світоогляд

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·НОВИНИ
·Як не померти... від голоду
·Якщо у малюка болить животик

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Зґвалтування - найкращий спосіб продовження роду
·Слони дарують папір... з-під свого хвоста
·За сто років "вимре" половина мов
·Науковці ідентифікували Нефертіті?
·Розроблено літак із надувними крилами

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Послання Папи для кожного з нас
·Що нам заважає жити краще?
·ЧИТАЛЬНЯ

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Мир у кожній родині
·Християнство - релігія молодих

АРТ-ПОСТУП
·nаша аfіша
·Велика опера III тисячоліття, благословенна Папою Римським

СПОРТ-ПОСТУП
·"Шахтар" гратиме зі швейцарцями, а ЦСКА - з фінами
·Олександр Єфремов: "На 40 відсотків склад "Карпат" змінимо"
·Формула-1 повертається у Європу
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Штани Гарібальді