BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 19-20 ЧЕРВНЯ 2001 року |

Любомир Буняк: нафтопровід "Одеса - Броди" будується не для Росії чи Америки, а для України

ПРЯМА МОВА© ПОСТУП

– Чи виконує держава свої зобов’язання щодо фінансування будівництва нафтопроводу “Одеса – Броди” та нафтотерміналу?

– Для “Одеса – Броди” державного фінансування взагалі немає, тому про які-небудь зобов’язання не можна навіть говорити, а що стосується нафтотерміналу “Південний”, то сказав би, що частково – так. Сьогодні ступінь готовності нафтотерміналу – близько 70%.

– Чому сталися зміни маршруту транспортування каспійської нафти? Раніше Євроазійський нафтотранспортний коридор планувався за маршрутом Баку – Супса – Одеса – Броди – Гданськ, а тепер мова йде про Плоцьк.

– Ще рано говорити про якісь зміни взагалі. Можливо, ми випереджаємо події.

Що стосується продовження магістралі на Польщу, то сьогодні ведеться лише попередня робота, немає жодних підписаних угод, контрактів на будівництво. Лише укладено контракт на техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) будівництва цієї магістралі на Польщу. А кінцевий пункт у такому разі, звичайно ж, визначає польська сторона. Вони його визначили – до Плоцька. І в такому випадку, якщо ТЕО дасть позитивний результат, буде прийнято остаточне рішення про будівництво. Наразі попередні результати оцінюються зі знаком “плюс”.

– Коли ТЕО буде готове і хто цим займається?

– ТЕО готує британський філіал американської фірми Brown & Root. Першу частину досліджень ми вже отримали. У червні місяці повинні отримати кінцевий результат– техніко-економічне обґрунтування магістралі “Броди – Плоцьк”.

– Чи ведуться переговори щодо транспортування каспійської нафти з компаніями, які видобувають її у цьому регіоні?

– Попередні переговори ведуться. Ми провадимо переговори як із продавцями, так і з покупцями, адже ми виступаємо у ролі тільки транзитної сторони. Уже найближчим часом, 3 –5 липня, у Львові відбудеться зустріч із чеськими та словацькими, угорськими компаніями. Зараз – саме той період, коли доцільно проводити такі зустрічі.

Я завжди підкреслював, що в першу чергу Україна будує нафтову магістраль саме для своїх потреб. Ми не повинні зациклюватися на тому, що комусь щось будуємо. Та не комусь, не для Заходу чи Європи, а для себе. Дуже часто плутають, говорять про якісь коридори. Коридор – це шлях заробляти гроші. Але нафтопровід і термінал у першу чергу потрібні як стратегічний об’єкт. І в цій іпостасі вони важливі з двох причин. По-перше, ми матимемо альтернативу традиційному нафтопостачанню з Росії. По друге, маючи такі потужності, ми можемо надавати послуги по Західній Європі, заробляючи гроші, і при цьому матимемо шанс збільшити свою політичну вагу і вплив.

– Чи правдивими є чутки, що росіяни хочуть накласти “лапу” на цей проект?

–Я на чутки не реагую і коментарів з цього приводу не маю – що там росіяни, що там американці собі думають. Американський посол нині проводить таку активну роботу, що нібито потрібно створити міжнародний консорціум і віддати все американським фірмам. То росіянам, то американцям – тільки не собі.

– Є така поширена версія: патріот Буняк будує для України нафтопровід, а олігархи хочуть не допустити цього...

– Я коментарів з цього приводу не маю. Це зачіпає дуже великі інтереси. Але те, що вже зроблено, – є, і тепер важливо, щоби це служило українській державі.

– Вище ви зачепили позицію США щодо трубопроводу “Одеса – Броди”, прокоментуйте більш детально висловлювання американського посла Карлоса Паскуаля?

– Я особисто зустрічався з Паскуалем, і мені не подобається те, що він говорить. Він захищає позиції американських компаній. І коли ставиться питання, щоби нафтопровід перейшов у їх власність, то як можна це коментувати?

В інших країнах при будівництві таких стратегічних об’єктів надаються пільги в оподаткуванні. Та й в Україні, коли прийшла корейська автомобільна компанія “ДЕУ”, то їй створили максимум сприяння, – і що з того вийшло? А тут одна українська фірма з власної ініціативи будує стратегічний нафтопровід без жодних пільг. А зараз ставиться питання, щоби це не належало Україні...

– Чи з боку держави ви відчуваєте нині підтримку – принаймні в тому, щоби бодай зберегти нафтопровід під контролем України?

– Про це спитайте у тих осіб, які ухвалюють такі рішення. “Що ви робите, пане, щоби зберегти цей об’єкт за Україною? “

– Ви були на українсько-польському форумі у Дніпропетровську. Чи обговорювалося на цій зустрічі питання будівництва нафтопроводу “Броди – Плоцьк”?

– Там обговорювалося питання співпраці між Україною і Польщею. І в контексті співробітництва між нашими країнами розглядалося питання будівництва нафтопроводу “Броди – Плоцьк”. Але розглядалося лише в загальному, жодні конкретні пропозицій не обговорювалися.

Але чому ви говорите тільки про польський маршрут? У нас є нафтопровід “Дружба”, по якому нафта транспортується до Угорщини, Чехії, Словаччини, нині також можна постачати паливо до Німеччини, Хорватії, Югославії. Напрямок на Польщу – це лише один із варіантів, який, до того ж, потрібно будувати. А у нас там, де ще потрібно будувати, всі обговорюють, а там, де все підготовлене – лише скористатися, про це ніхто не згадує.

– Вашу позицію можна виразити так, що новий нафтопровід має залишитись у державній власності, а для будівництва ділянки, що проходитиме за кордон України, можна створити консорціум.

– Чому лише консорціум? Це може бути спільне підприємство. Існуюча система нафтопроводів проходить із Тюмені до Європи, та ще й через багато держав: Росія, Білорусь, Україна, Словаччина, Чехія, Угорщина, Югославія, Хорватія, Німеччина, Австрія. Все працює – і ні в кого немає жодних проблем. Кожна сторона виконує свої функції та обов’язки – і не потрібно жодного консорціуму
Зрозумійте, сам по собі консорціум нафти не має. Необхідна умова – щоби її хтось купив. Якщо, наприклад, купить нафту Дрогобицький НПЗ – чи йому хтось купить. Ми сьогодні взагалі не повинні говорити про нафту, а про гроші. Є гроші – є нафта, нема грошей – нема нафти. Ми всі, які вийшли з Радянського Союзу, думаємо: чому нафта не йде в Україну? А хто її купив?

Нафтопровід – високорентабельний об’єкт. Навіщо створювати якийсь консорціум? Навіщо з кимось ділитися прибутком?

– Як ви оцінюєте позицію нового уряду щодо будівництва нафтопроводу “Одеса – Броди”?

– Новий уряд працює ще дуже мало, тому про його конкретну позицію говорити рано. Стосовно ж прем’єра Анатолія Кінаха, то я його знаю особисто. Коли він працював ще на посаді першого віце-прем’єра в уряді Пустовойтенка, то дуже підтримував будівництво “Одеса – Броди”. Я сподіваюсь, що його позиція не змінилася.

– А чи було сприяння попереднього Кабінету Міністрів Віктора Ющенка?

– І особисто Ющенко, і Кабінет Міністрів підтримували будівництво нафтопроводу. Хоча, власне, не тому, що хтось допомагав, а тому, що ніхто не шкодив, маємо такий значний результат – нафтопровід “Одеса – Броди”.

– Колись ви заявляли, що купите перший танкер нафти для України. Чи ці обіцянки збудуться?

– Йшлося про нафту в танкері, а не про сам танкер. Тут преса наплутала. Для заповнення магістралі технологічною нафтою ми й купимо першу партію нафти. Це жодної складності не становить – і таку роботу ми уже проводимо. Ніхто ж раніше не вірив, що ми збудуємо нафтопровід, а ми збудували.

Розмовляли Тарас Смакула, Олег Онисько

POSTUP - ПОСТУП
№93 (751),
19-20 ЧЕРВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Маріонетка
·В НОМЕРІ
·Червоноградські шахтарі мають намір іти на Львів
·Король знову при владі

ПОГЛЯД
·Вам комуністи потрібні?
·Ланцюгові пси історії?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Цього разу Папу мало не підірвали
·Сиріт менше, ніж охочих їх усиновити
·Референдум: із вулиці - в гуртожиток
·КРИМІНАЛ
·Відкрито консульський пункт
·Конституція і науковці
·Понтифік подарує... воду
·Львівську бруківку роблять в"язні
·А чи був скарб?

ПОСТУП З КРАЮ
·Нова оксамитова революція
·Потебенько майже у відставці
·Усі купюри по 10 гривень - фальшиві
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Анархісти загнали "Велику сімку" на пароплав
·Монарх знову при владі
·Йорданія не приймає палестинських терористів
·Шпигун домовився з прокуратурою

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Любомир Буняк: нафтопровід "Одеса - Броди" будується не для Росії чи Америки, а для України
·Львівське пиво розливається тільки у Львові
·Паломники спілкуватимуться мобільно
·Мідний гігант

АРТ-ПОСТУП
·Живий щит дрогобицької влади
·ОПТИМІСТИЧНИЙ ПОСТСКРИПТУМ
·Некомпетентність може бути злочинною

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ПОЛЕМІКА

СПОРТ-ПОСТУП
·"Поступ": майже в яблучко...
·"Рома" - чемпіон, Капелло - Мойсей
·Сьогодні Україна матиме чемпіона
·Фундамент заклали
·Хаккінен відвідав Київ
·Пономарьов і Волокітін - герої європейської першості

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Брітні Спірс загинула в автокатастрофі