BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 16-17 ЧЕРВНЯ 2001 року |

Сонце буває небезпечним

Найбільш небезпечні для зору окуляри - з пластиковими скельцями

АКСЕСУАР

Зоряна ОНИШКЕВИЧ© ПОСТУП

Мабуть, не знайдеться жодної людини, яка б не знала того, що очі потрібно берегти від надто сильних і палючих сонячних променів.

Й хоча можна скептично зауважити, що, мовляв, “яке там сонце у нашому Львові, календарне літо давно вже настало, а сонячні дні можна перерахувати на пальцях!”, усе ж не будемо песимістами й сподіватимемося, що сонце нас потішить. Окрім того, пора відпусток уже настала, тож багато хто захоче відпочити на березі моря чи втекти подалі від надокучливої цивілізації в гори. А там уже, без сумніву, вам доведеться цілком серйозно подбати про захист ваших неповторних очей.

Появі сонцезахисних окулярів ми завдячуємо насамперед розвитку авіації.

Льотчики, яким доводилося бувати до сонця ближче за інших смертних, помітили його шкідливий вплив на очі. Так, відомі всьому світу окуляри Ray-Ban першими приміряли американські військові льотчики напередодні Другої світової війни.

Окуляри цієї фірми із задоволенням ще й досі носять зірки Голлівуду та спорту. І ви також можете прикрасити себе ними, але якщо у вас з’явилося таке бажання, треба приготувати значну суму грошей. А коли ви оглядаєте стенд із окулярами на вулиці чи на базарі, пам’ятайте: швидше за все, ви купите підробку. Звичайно, ви можете тішити себе ілюзіями, побачивши лейбли відомих фірм – MARTINI, VOGART, Roling, STING, FENDI чи інших, що саме це ви й купуєте, але... Як правило, фірмові окуляри коштують значно дорожче, аніж подібні до них, які ми бачимо на вуличних розкладках, та й придбати їх можна лише у спеціалізованих магазинах.

Звичайно, на вулиці ціна суттєво відрізняється у приємніший бік. Людині, яка віддає перевагу дешевшому товару, можна порадити з таким же успіхом придбати аспірин на вагу. Тому що про якість в обох випадках говорити не варто. Отже, придбані будь-де окуляри можуть іноді – замість того, щоб допомогти – заподіяти значну шкоду очам.

Ультрафіолетова (УФ) радіація, яку випромінює сонце, таки шкодить зору: існує достатньо досліджень, які доводять, що поглинання оком УФ-променів може сприяти віковим змінам ока й викликати серйозні захворювання. Відомо, що дешеві пластикові окуляри пропускають ультрафіолет. Але гіршим є інше: затемнення, яке викликається такими окулярами, обманює зіницю, тобто світло на нього не потрапляє, тож вона розширюється, а через неї в око потрапляє велика кількість ультрафіолету. Як наслідок, навантаження на око збільшується у кілька десятків разів. Із часом це може викликати замутніння кришталика, послабити зір.

Також варто замислитися перед тим, як купувати модні окуляри із кольоровими скельцями. “Веселенькі” кольори нікому не йдуть на користь. Сині скельця, до прикладу, можуть викликати опік ока, червонуваті – “проковтнути” зелений колір світлофора, тоді як зеленуваті – навпаки, червоний. Від надто темних також не варто чекати добра: у ясний день виникатиме потреба вмикати фари, аби бачити, куди йти.

Щоправда, окуляри від сонця давно перестали використовуватися лише за своїм прямим призначенням й виконувати основну функцію – захист очей. Їх дедалі частіше застосовують як модний атрибут, аксесуар до одягу. Відтак, якщо ви зібралися на дискотеку, а окуляри лише підкреслюють ваш імідж, – вперед, але не треба забувати, що для захисту від сонця потрібно придбати інші.

Узагалі, якщо порівнювати окуляри за ступенем захисту ока від сонячного проміння, то найкращий сонцезахисний ефект від фотохромових, інша назва яких – хамелеони. Фотохромні скельця допомагають очам пристосуватися до світла будь-якої інтенсивності й стовідсотково захищають від шкідливого проміння.

Далі у табелі про ранги йдуть скляні лінзи, якість яких залежить від виробника.

Для того, аби переконатися у правильності нашого дослідження, ми звернулись до фахівця, який віддавна цікавиться всім, що так чи інакше пов’язане з очима. Генеральний директор “Оптики №2” Олександр Сеник переконаний, що основне при виборі сонцезахисних окулярів – це якісні лінзи й оправа.

“Я вважаю, що окуляри, незалежно від призначення – чи для корекції зору, чи сонцезахисні, – повинні бути перш за все якісними. Від сонця очі потрібно захищати, це – однозначно. Практика продажу на вуличних розкладках окулярів існує, звичайно, всюди у світі. Сонцезахисні окуляри повинні продаватися у тих місцях, де є велике скупчення людей – і на пляжі, і на вулицях. Так само, як і коригуючі окуляри – просто із міркувань загальнодоступності. До прикладу, людина потрапляє в екстремальну ситуацію: приїхала в аеропорт – і не має зі собою окулярів, їй потрібно забезпечити можливість придбати необхідну річ. Але потрібне і розуміння самих людей, що то є тимчасовий захист, а не річ для постійного вжитку”.

Виявляється, особливо небезпечно використовувати окуляри від сонця із пластиковими лінзами людям, які перебувають у горах. Хто ризикує йти у гори в таких окулярах, може на деякий час просто втратити зір на деякий час або ж отримати опік сітківки, відшарування. На високогір’ї з першої ж хвилини перебування там треба мати якісний захист для очей.

Крім того, небезпечними бувають не лише лінзи, але й оправи. Багато сонцезахисних оправ виготовляється з пластмаси. Але та пластмаса не завжди є придатною для контакту з людською шкірою. Улітку, коли сонце припікає, пластмаса може виділяти різні шкідливі хімічні речовини, тож оправа може завдати шкоди здоров’ю. Можливе виникнення різноманітних алергій, подразнень.

“Для нашого регіону це не таке небезпечне явище, як для традиційних зон відпочинку, – вважає Олександр Сеник. – Але потрібно пам’ятати, що молоді люди, які зараз належно захищають свої очі, подякують собі пізніше: у них буде набагато менше шансів страждати на старості від таких хвороб очей, як катаракта або глаукома”.

POSTUP - ПОСТУП
№92 (750),
16-17 ЧЕРВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Буш і Кваснєвський допоможуть Україні
·B HOMEPI
·Нагороду поєднання вручить Папа Римський

ПОГЛЯД
·Ви Ющенкові вірите?
·фах політика

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·ЛТБ: верхи не можуть, а низи не хочуть. Жити по-старому
·Зимові канікули розпочнуться восени?
·Комісії з Києва та Львова об'єднають дії
·Потреби неповносправних враховано
·Травматологам роботи не бракує
·Звинувачують... кіно
·ОРТПЦ можуть знеструмити
·Який був одяг на вбивці?
·У медиків - свято

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Леся Ґонґадзе вимагає провести ще одну експертизу
·Щасливий день судді Миколи Замковенка
·Олег Заверуха: В Україні існують правозахисні організації, але відсутня правозахисна система

ПОСТУП У СВІТ
·Як поживають Мілошевичі?
·Монархістам пророкують перемогу
·Пекін озброює Фіделя Кастро
·У Білорусі діяв "ескадрон смерті"
·СВІТООГЛЯД

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Повернути викрадені пам'ятки мистецтва!
·Постмодерний цілунок Вайльду
·Культура потребує захисту

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·НАСА не потребує точки опори
·Створено рятувальний жилет для пілотів
·Відтепер кіно можна... понюхати
·Земля ще й світиться
·Скільки зірок на небі?
·Свічки забруднюють середовище

ДИСКУРС У ПОСТУПІ
·Подібних ікон в Україні вже небагато
·Архистратига Михаїла не ображали

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Православні церкви в Україні
·Рік Маркіяна Шашкевича

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Цей неприємний "мозольний діагноз"
·Сонце буває небезпечним
·Сальєрі не винен?!

СПОРТ-ПОСТУП
·Чемпіона України визначить "Дніпро"
·Гончара таки дискваліфікували
·Збірна України на Чемпіонаті світу
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР