BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 12-13 ЧЕРВНЯ 2001 року |

І миші, і коти

Прем’єра в театрі-студії “І люди , і ляльки”

ДЛЯ НАЙМЕНШИХ

Павло СЕНТИЙ© ПОСТУП

Кілька прем’єрних показів вистави Олега Новохацького “Мудрий Тимофій”, які прикрасили минулий дощовий уїк-енд, цілком пасували до означення театру “І люди, і ляльки” як студії естрадних мініатюр. Нова вистава, адресована маленьким глядачам, триває не більше сорока хвилин. Але в цьому невеличкому відрізку часу з суто побутової ситуації за сценарієм самого режисера – лауреата премії “Експеримент” національної спілки театральних діячів Олега Новохацького – встигає розгорнутися фантазійний сюжет, цілком позбавлений усталеного протистояння таких улюблених персонажів дитячих казок, як коти і миші.

Ні, кіт Тимофій, на відміну від свого брата Мурзіка з “Казки про Рєпку” Леся Подерв’янського, Толстого не читав, але також вважає, що до “мишей слід ставитися так, як хочеш, щоби ставилися до тебе”. Ця ще одна “котячо-мишача” історійка про те, що за будь-яких обставин не варто конфліктувати й сваритися, адже про все можна домовитися мирно. Пацифізм, так рідко притаманний анімалістичним образам, засновується на доброті – саме тому почутті, яке намагається пробудити у своїх найменших глядачів театр. Але нехай у дорослого читача не складається хибне враження про безконфліктність драматургії. Ні, конфлікт, звісно, залишається пружиною дійства. А от те, що веселий мюзикл (музика М. Сала) цілком позбавлений кровожерних інтенцій, робить виставу доброю й світлою.

Побачення з такими ляльковими образами, як кіт Тимофій і мишаче численне сімейство (художник О. Городецька), сприймають як свято не тільки малюки, а й дорослі, яким небайдужий світ проблем їхніх вихованців. Власне, керівник театру з молодіжним мобільним колективом налаштований привносити своїми візитами цей святковий настрій безпосередньо у дитячі колективи. Адже ця вистава спеціально поставлена так, щоби не відчувалася її прив’язаність до стаціонарної сцени при перенесенні на інший майданчик.

Тут, до речі, варто наголосити і на суто формальних кроках Олега Новохацького, який вирішив не просто позбутися традиційної для лялькового театру ширми, за якою ховаються ляльководи, а створити при доволі лаконічних діалогах цілісне відкрите дійство, в якому беруть участь максимально гармонійно поєднані актори і ляльки (причому лялькові персонажі виготовлені зі збереженням природного масштабу).

Улюблений ляльковий театр львів’ян, який дехто за прізвищем його художнього керівника лагідно-скорочено називає “новохаткою”, справді можна порівняти із казковою хатинкою (вул. Фредра, 6) у самісінькому центрі міста. Або радше – з чарівною лакованою скринькою, в якій мешкають ляльки, – таким тісним видається теперішнє приміщення театру, слава про 14 репертуарних творів якого давно перейшла кордони України. Цей театр залюбки відвідують гості нашого міста, він активно гастролює й бере участь у міжнародних фестивалях. Але весь його реквізит ховається за лаштунками неглибокої сцени і дверцятами чорних пенальних шаф, які одночасно слугують і кабінетом адміністрації, і будкою освітлювальника, і кабіною звукорежисера! Відколи у театру відібрали половину приміщення глядацького залу на сто місць, він несамохіть змушений був опановувати надміру камерний простір. Однак це аж ніяк не завадило студії естрадних мініатюр побачити куди ширші овиди, аніж дозволяє маленька сцена.

Бо всьому причиною – висока естетична планка, яку намагається встановити цей колектив, праця в якому, без перебільшення, стала для багатьох вихованців Новахацького долею. Хоч акторам “І ляльок, і людей” доводиться набагато скрутніше в сучасних умовах, аніж їхнім колегам з інших театрів, які перебувають на державній дотації, усе ж вони зводять кінці з кінцями. А від влади сподіваються хіба моральної підтримки і доброзичливого сприяння в розширенні своєї казкової хатинки-скриньки. Благо, саме тепер випадає така щаслива нагода, – ЖЕК, по сусідству з яким розташований театр, перебирається в іншу контору, вивільняючи приміщення... А воно так придалося б театрові, який зміг би нарешті реалізувати свою давню мрію – створити відпочинково-
виховний естетичний центр, поєднавши всі переваги ТЮГу і лялькового театру в організації дитячого дозвілля.

Наразі по прем’єрі “Мудрого Тимофія” театр-студія естрадних мініатюр береться за нову роботу – довго виношувану Олегом Новохацьким постановку “Маленького грішника” за оповіданням Михайла Коцюбинського. Хоч це дуже психологічно складний твір, але він нині до болю актуальний, вважає режисер “І людей, і ляльок”. Тим більше, що цей театр не уникає трагедійних сюжетів на догоду розважальним. Тут діти на виставах можуть гірко оплакувати похорон ляльки, як це було у “Марусі Богуславці”, але то – сльози щирого співчуття. Просто у своїх маленьких глядачів цей театр виховує велике серце.

POSTUP - ПОСТУП
№89 (747),
12-13 ЧЕРВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Удвічі швидше
·В НОМЕРІ
·Війна наближається до Скоп’є
·Бензиновий синдикат на заході України

ПОГЛЯД
·Айріс Розенберг: Чому вони тепер не кажуть правди?
·Чи потрібні нам фрески Бруно Шульца?
·містер Ґейтс із балалайкою

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Україну очікує судовий колапс
·Рухівці хочуть миру, але готуються до війни
·Допомога зі Страсбурга
·У “Ляльці” стріляли
·Обрано керівництво “Молодь за реформи”
·Знов населення не платить?
·Видала неграмотність
·Львів не повинен розвиватися за радянськими схемами
·Анатолій Зленко: Ваше місто може "дати фору" Києву

ПОСТУП З КРАЮ
·Удвічі швидше
·А чи був мільярд?
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·світоогляд
·Хатамі отримує чергову перемогу
·Правий уряд починає роботу
·Війна наближається до Скоп’є
·Техас та Луїзіану щндро накрило водою

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·ТЛУМАЧНИК
·Бензиновий синдикат на заході України
·Російська експансія в Україну
·"Обличчя міста" напрокат
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·І миші, і коти
·Духовна музика сучасності
·Світ музичних образів Юрія Лисиченка

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ЛИСТИ ДО ІВАНА ПАВЛА ІІ

СПОРТ-ПОСТУП
·"Шахтар" "ховає" сам себе
·Куертен і Капріаті - тріумфатори Парижа
·Три титули "Мотора" та путівка українців на Чемпіонат Європи
·Волокитін - найкращий серед львів"ян
·"Рома" зберігає інтригу до останнього туру
·Український бокс до "золота" ще не "дотягує"
·Молодший Шумахер переміг брата
·"Колорадо" - володар Кубка Стенлі

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Першу "сучасну" Біблію проілюструє Клаудія Шиффер