BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 12-13 ЧЕРВНЯ 2001 року |

містер Ґейтс із балалайкою

нотатки академіка

Декілька днів тому я отримав сполошені листи від наших українських діячів – одночасно з НТШ в Нью Йорку та Українського Вільного Університету в Мюнхені. У цих листах йдеться про справи, які, як на перший погляд, свідчать про культурологічний прогрес та цивілізаційні здобутки нашої держави. Українські науковці з коміcії інформатики НТШ у США знайшли в Інтернеті цілу низку повідомлень, що стосуються України. Так, корпорація “Майкрософт” на веб-сторінках повідомляє про свої дивовижні успіхи в експансії на східному – зокрема українському – ринку.

Враховуючи гостру критику України за потурання використанню неліцензованих комп’ютерних програм, виконавча влада вирішила вдатися до серйозних, хоча й дуже коштовних, заходів для здійснення програмування та комп’ютеризації на ліцензійній основі, головним чином – через “Майкрософт”. Як повідомляє на своїй веб-сторінці корпорація, 13 березня 2001 р. Державне казначейство України здійснило за посередництвом “Майкрософт” великий проект модернізації своєї інформаційної системи з використанням найновіших версій програмного забезпечення корпорації. Далі, 23 березня повідомлено, що корпорація підписала велику угоду з Прокуратурою м. Києва на придбання і встановлення ліцензованого програмного забезпечення для офісних робочих місць і серверних станцій. Проте ці замовлення виглядають дрібничками порівняно з грандіозним проектом інформатизації загальноосвітніх закладів, затвердженим урядом В. Ющенка. Він стосується придбання у 2001-2003 рр. для сільських шкіл 30 тис. персональних комп’ютерів із програмним забезпеченням, з яких буде складено 2900 класних комплексів. Кожний такий комплекс включає 9 комп’ютерів, із яких 8 призначено для учнів, а один – для вчителя. Кошти придбання цих комплексів становлять 170 млн. грн.

Здавалося б, як не тішитися з такого інформаційного прориву в державі, яка, незважаючи на економічні негаразди, робить справді дивовижний поступ у сфері сучасної інформатики. На жаль, є, як виявляється, у цій вселенській програмі одна пікантна особливість, яку виявили, як не дивно, не “вітчизняні” фахівці, а наші колеги з діаспори. Річ у тім, що всі ці замовлення, які за масштабами закупок пасували б не одній супердержаві, передбачають російськомовне виконання та програмне забезпечення! Випадок безпрецедентний для великої незалежної держави, яка має свою усталену тисячолітнім розвитком мову та зовсім сучасну і розвинену (не до порівняння, наприклад, з івритом) науково-технічну термінологію. Це стосується також комп’ютерно-інформаційної сфери, в якій створено спеціальні англо-українські словники, ведеться значна термінологічна та програмна робота. Зокрема, протягом останніх 10 років НТШ – з залученням фахівців університетів Львова, Києва та діаспори – провело вже чотири міжнародні конференції з українізації комп’ютерів, де всі термінологічні та операційні проблеми практично вирішено. Треба зазначити, що російська мова зовсім не відіграє ролі міжнародної інформаційної мови, й усі держави при формуванні державних програм інформатизації вимагають рідномовного програмного мовного забезпечення, що досягається зовсім невеликими коштами. Так, зокрема, той же “Майкрософт” розробив програмні продукти національними мовами для Румунії, Болгарії, Польщі, Чехії.

На превеликий жаль, абсурдність такого стану краще від нас відчувають українці з діаспори, які вже скерували аргументований лист у корпорацію “Майкрософт”. У ньому вони не тільки протестують проти такого дискримінаційного трактування наших національних інтересів, але також логічно стверджують, що впровадження української операційної мови програмування також значно ослабить піратський ринок російськомовного програмного забезпечення. Чільні представники нашої інтелектуальної діаспори б’ють на сполох, звертаючись до наших владних діячів. Але наших діячів, особливо під сучасну пору урядових відставок, здається, наче заціпило.

Ну, а що думає з цього приводу громада? Я маю на увазі насамперед український (зокрема галицький) світ учених, ректорів, викладачів, письменників, патріотів-адміністраторів? Відповідь тут, здається, одна. Вона схоплена в геніальній, але жорстокій характеристиці Духовного батька нашої, на жаль, агонізуючої, нації: “А ми дивились, та мовчали, І мовчки чухали чуби. Німії, подлії раби...”


Олег Романів

POSTUP - ПОСТУП
№89 (747),
12-13 ЧЕРВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Удвічі швидше
·В НОМЕРІ
·Війна наближається до Скоп’є
·Бензиновий синдикат на заході України

ПОГЛЯД
·Айріс Розенберг: Чому вони тепер не кажуть правди?
·Чи потрібні нам фрески Бруно Шульца?
·містер Ґейтс із балалайкою

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Україну очікує судовий колапс
·Рухівці хочуть миру, але готуються до війни
·Допомога зі Страсбурга
·У “Ляльці” стріляли
·Обрано керівництво “Молодь за реформи”
·Знов населення не платить?
·Видала неграмотність
·Львів не повинен розвиватися за радянськими схемами
·Анатолій Зленко: Ваше місто може "дати фору" Києву

ПОСТУП З КРАЮ
·Удвічі швидше
·А чи був мільярд?
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·світоогляд
·Хатамі отримує чергову перемогу
·Правий уряд починає роботу
·Війна наближається до Скоп’є
·Техас та Луїзіану щндро накрило водою

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·ТЛУМАЧНИК
·Бензиновий синдикат на заході України
·Російська експансія в Україну
·"Обличчя міста" напрокат
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·І миші, і коти
·Духовна музика сучасності
·Світ музичних образів Юрія Лисиченка

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ЛИСТИ ДО ІВАНА ПАВЛА ІІ

СПОРТ-ПОСТУП
·"Шахтар" "ховає" сам себе
·Куертен і Капріаті - тріумфатори Парижа
·Три титули "Мотора" та путівка українців на Чемпіонат Європи
·Волокитін - найкращий серед львів"ян
·"Рома" зберігає інтригу до останнього туру
·Український бокс до "золота" ще не "дотягує"
·Молодший Шумахер переміг брата
·"Колорадо" - володар Кубка Стенлі

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Першу "сучасну" Біблію проілюструє Клаудія Шиффер