BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX |

Якби Німеччина стала нейтральною...

ГІПОТЕЗА

Олег КОМАРЧУК

9 листопада 1989 року впав берлінський мур – і це стало початком довгоочікуваного для німців процесу об’єднання Німеччини, який офіційно завершився через рік. Однак цей проміжок, ці довгі місяці ознаменувалися напруженою боротьбою як між внутрішніми, так і між зовнішніми силами, – боротьбою за майбутній статус нової Німеччини. Деякі факти про це стали відомі лише зараз – через 12 років. Доцент політології Александер Ґаллюд із Технічного університету в Хемніці у своїй статті в Neue Zurcher Zeitung стверджує, що небагато бракувало для того, аби Німеччина стала нейтральною країною.

За те, щоб об’єднана Німеччина стала нейтральною, дуже активно виступав Радянський Союз. Тодішній радник Михайла Горбачова з німецьких питань Валентин Фалін так висловив офіційну позицію Кремля: “Хто вважає, що вся Німеччина має вступити в НАТО, той – проти німецької єдності”. Але іншу думку мали Сполучені Штати, які й відіграли тоді вирішальну роль у становленні такої Німеччини, якою вона є сьогодні. Американці поставили собі за мету в будь-який спосіб не допустити нейтралізації Німеччини. І на початку літа 1990 року, невдовзі після свого травневого візиту до Вашингтона, лідер СРСР Михайло Горбачов змушений був здатися, оскільки США натиснули на найболючіше місце. Американці тоді дали зрозуміти, що якщо Радянський Союз й надалі проштовхуватиме ідею нейтрального статусу для Німеччини, то Сполучені Штати зроблять усе можливе для розвалу радянської імперії.

За рік до капітуляції Горбачова тодішній канцлер Німеччини Гельмут Коль жив сповнений страху за майбутнє своєї країни. У своїх мемуарах він згадує, що якби відразу після падіння берлінського муру Михайло Горбачов виступив з пропозицією про швидке об’єднання Німеччини в обмін на нейтралізацію, це отримало б широку підтримку серед населення обох Німеччин, – і тоді Колеві та Сполученим Штатам важко було б щось зробити. А річ у тім, що ідея нейтральності для Німеччини є не такою вже й новою.

Уперше термін “нейтралітет” для означення статусу Німеччини з’явився ще після Першої світової війни. Однак, за словами радника першого канцлер Німеччини Конрада Аденауреа, він виявив свою непридатність, а відтак і проіснував недовго. Однак після Другої світової війни цей термін, як і сама ідея нейтральності, відродилися – і аж до 1990 року для багатьох її прихильників стали своєрідним інструментом, який, на їхню думку, міг би об’єднати Німеччину. Цікаво, що тоді ця ідея мала певну можливість бути реалізованою, оскільки до 50-х років нейтральність для Німеччини підтримували як східний, так і західний блоки, і це лякало Конрада Аденауера – палкого прихильника зв’язків із Заходом. Як до початку літа 1990 року його ідейний наступник Гельмут Коль, так і Адеануер напередодні Паризької “конференції чотирьох”, яка відбулася на початку 1951 року, пережив місяці тривоги, адже такі впливові персони, як американський президент Герберт Гувер та публіцист Волтер Ліппманн, виступали за відтягнення США з Європи.

З новою силою ідея нейтралітету відродилася у вісімдесятих роках. Тоді, за спогадами Коля, Німеччина не на жарт хотіла відмежуватися від Заходу і в країні панувала криза довіри. Незважаючи на намагання багатьох провідних політиків серед християнських демократів, лібералів та соціал-демократів продемонструвати свою антипатію до “нейтралістичного осоливого шляху”, такі ідеї жили, а їхніми прихильниками були представники багатьох партій. Цікаво, що навіть у середовищі Соціал-демократичної партії (нині панівної в Німеччині) існували антиамериканські тенденції, як пише Оскар Лафонтен у своїй книжці “Страх перед друзями”. Противниками НАТО була також більшість нині урядових “зелених”. Узагалі ж, “націоналнейтралізм” виявився маргінальним явищем і його прихильниками були представники чи не всього політично спектру – від крайніх лівих до крайніх правих: націонал-демократи та націонал-соціалісти, націонал-революціонери та нові праві.

Однак, як і нейтралісти початку 50-х, нейтралісти 80-х не змогли досягнути консенсусу – і на те є кілька причин. Зокрема, занадто різноманітними були мотиви та цілі (коли одні нейтралітет бачили як прагматичний спосіб для досягнення німецької єдності, а інші – як варіант третього шляху для Німеччини), надто вже ці люди були прив’язані кожен до свого табору – і занадто фундаментальною була різниця між демократами та екстремістами.

Нині в Німеччині про нейтралітет, окрім істориків, практично ніхто не згадує. Прихильники цієї ідеї зникли, а разом із ними зникла їхня мрія про “особливий шлях” для Німеччини. Але вони та їхня ідея все ж таки виявилися корисними для Німеччини. І насамперед тому, що у період від 1945 до 1990 року, коли Німеччина була поділена навпіл, нейтралісти, нехай в окремих деталях їхні погляди й різнилися, на перше місце виставляли саме німецьку єдність...

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Гетьман на годину?
·Операція "Радянський Союз-2"
·В НОМЕРІ
·Фрески Бруно Шульца вивезли до Ізраїлю

ПОГЛЯД
·Мер не мав права допустити вимкнення води
·Львівський цукор уже не львівський
·Останній дзвоник

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовців виселяють
·Вітер розгулявся не на жарт
·Пристрасті довкола водоканалу
·КРИМІНАЛ
·Прочани житимуть просто неба?
·"УКБ" відкрив ще одне відділення

ПОСТУП З КРАЮ
·Гетьман на годину?
·У Москві заарештовано громадянина України
·Проти аграрної політики - з пістолетом і гранатою
·Нічні обшуки у судді Замковенка
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Європейські сни України
·Якби Німеччина стала нейтральною...

ТЕМА ПОСТУПУ
·Операція "Радянський Союз-2"

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Миша з нержавіючої сталі
·Списувати стає небезпечно
·Данійці зможуть легально стягувати музику
·PC-NEWS
·Учитель запропонував учневі поламати шкільний сервер
·Хакерів ловлять на живця
·Школа молодого хакера

АРТ-ПОСТУП
·"Музика тисячоліття": оптимістичні прогнози
·Яремак проростає у Львові

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Дружина кримінального авторитета подала до суду позов на УБОЗ
·Пацієнтку кололи радіоактивним йодом
·Двобій із податковою

СПОРТ-ПОСТУП
·У Трускавець "Карпати" повіз Юрчишин
·Грузини бойкотуватимуть відбірковий матч з Італією
·У Львові завершився Кубок НАББА України
·СПОРТ-БЛІЦ
·Медведєв втратив останній шанс

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Горили - ідеальні поп-зірки з Інтернету