BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX |

Гетьман на годину?

Олігархи і соціалісти затвердили Кінаха прем"єр-міністром

Закінчення. Початок – стор. 1

По-друге, виконуючий обов’язки протягом “мертвого сезону” – тобто упродовж літа – може бути особою, яка просто сидить і тримає місце, аби воно не було порожнім, аж до осені. Восени, як відомо, традиційно оголошується “осінній наступ трудящих” (як правило, його оголошують ліві, але цього року “трудящих” можуть повести й праві сили). Призначення прем’єр-міністра у вересні – на початку жовтня може суттєво знизити політичну активність мас: новий прем’єр перші три місяці свого правління є “сірою конячкою”. До цього часу проти нього активно не виступатимуть, бо хтозна, яку політику він проводитиме...

Непроходження Кінаха через парламентське чистилище за браком кількох голосів давало би Кучмі велетенські переваги і козирі у політичній грі:

а) уряд переходив би на “ручне управління” і повністю залежав би від президента;

б) облизня спіймали б олігархи, які би втратили реальний механізм повного взяття влади в державі;

в) Кучма міг би виграти пропагандистську війну і заявити, що у парламенті утворилася “комуністично-націоналістична” більшість, яка не хоче стабілізації в державі, а тому, мовляв, виступила проти призначення прем’єра. Це особливо могло би спрацювати після “розкрученої” тези опозиції про єдність комуністів і олігархів.

Те, що Кінаха затвердили на посту прем’єр-міністра, може свідчити про кілька речей. Перше: олігархи вийшли з підпорядкування президенту, а Кінаха готують у спадкоємці Кучми. Українські олігархи врахували всі нюанси російського варіанту, коли Єльцина було замінено Путіним, а останній, у свою чергу, порозганяв усіх російських олігархів. Аби не наступити на російські граблі, вони вирішили створити анти-Путіна – людину, яка не просто могла би замінити Кучму, а й стати ще більш керованою маріонеткою в руках олігархічних кіл.
Друге: Кучма настільки довіряє Кінаху, що для нього все одно, чи буде Кінах прем’єром, чи лише в. о. прем’єра. Третє: Кучма хоче продемонструвати, що йому абсолютно байдужа думка Заходу і що він може поставити прем’єром людину без виразного іміджу реформатора, на чому наполягали західні партнери.

Це може сприйматися як жарт, але Кучма дійсно може увірувати, що Кінах – пунктуальний, педантичний політик, який може стати рятівником його і тієї системи, яка уособлюється іменем Кучми. Є такий вираз: “Україні бракує німця”. Кінах є отим “німцем” у нашому політикумі – підтягнутий, строгий, інтровертивний, жорсткий, хоча й у результаті – ніякий. Але це поки що, бо хто давав Кінаху можливість розвернутися на повну силу? А розвернувшись, він може показати себе з цілком несподіваного боку…

Цікаво, що, окрім виразно олігархічних фракцій та квазі-олігархів, за Кінаха проголосувала фракція Соціалістичної партії. Що це, як не передвиборні загравання? І як розцінити слова народного депутата Олександра Зінченка: мовляв, комуністи і праві, не проголосувавши за прем’єра, поставили себе поза політичною грою, і не матимуть шансів на проходження у парламент? Без сумніву, як відверте визнання того, що на наступних виборах найважливішу роль відіграватимуть адміністративний і матеріальний фактор (зокрема, бюджетні гроші), і що саме Кінах буде основним регулятором цих факторів.

Націонал-демократичні фракції участі у голосуванні не брали або утрималися. Два голоси Кінаху дали Сергій Чукмасов та Рефат Чубаров (обидва – “Реформи-Конгрес”, але ці депутати не є членами партії “Реформи і порядок”). Два голоси дали рухівці Олександр Лавринович та Юрій Криворучко, хоча НРУ прийняв принципове рішення не підтримувати кандидатуру Кінаха. Але ці чотири голоси від націонал-демократів не вирішували проблеми. Кінах своїм призначенням має завдячувати соціалістам, які дали ті голоси, яких йому бракувало.

Якою буде політика нового прем’єр-міністра? Очевидно, що, як і його програма, – еклектичною. Кінах намагався сподобатися і правим, і лівим, і олігархам, і опозиціонерам. Це й не дивно: Кінах є людиною президента, а Леонід Данилович є майстром у політиці балансів і рівноваг. Новий прем’єр, напевне, зрівноважуватиме інтереси різних суспільних груп. Враховуючи сірість та неамбітність Кінаха як політика, він може бути прем’єром, що протримається на своєму посту як завгодно довго – можливо, аж до закінчення каденції нинішнього президента. Враховуючи те, що Кінах може знайти спільну мову з олігархами, можна прогнозувати і ще довше політичне життя цього персонажа української історії.

В уряді Кінаха, за його словами, при кожному міністерстві буде запроваджено досі неіснуючу посаду – секретаря міністерства. Формально він виконуватиме функції першого заступника міністра. Фактично ж його функції будуть значно ширшими. У разі, якщо уряд будуватиметься на коаліційній основі, міністри будуть насамперед політиками і представлятимуть у тому числі інтереси партій, які їх висунуть. А посада міністерського секретаря якраз і створюється для того, щоби тримати уряд з різнопартійних міністрів у покорі. Нова посада приблизно відповідатиме рівню другого секретаря обкому часів СРСР: тоді другі секретарі стежили за першими і призначалися з цією метою безпосередньо з Москви. Тепер секретарі стежитимуть за міністрами і призначатимуться президентом.

Ще один цікавий нюанс: весь секретаріат Кабінету Міністрів залишається працювати. Принаймні про це повідомив сам Анатолій Кирилович. Він хоче покінчити з практикою, коли вслід за прем’єром у відставку йшли і всі співробітники. Уже є перші міністерські призначення. Першим віце-прем’єром призначено Олега Дубину (потрібно віддати належне Сергієві Тигипку та донеччанам, які стоять за Дубиною). Всупереч прогнозам, міністром з надзвичайних ситуацій призначено не Дмитра Табачника, а того ж таки Василя Дурдинця. Залишилися на своїх посадах міністр внутрішніх справ Юрій Смірнов, міністр оборони Олександр Кузьмук та міністр закордонних справ Анатолій Зленко. Кінаха вже привітав попередній прем’єр Віктор Ющенко, прибувши для цього з лікарні у Феофанії до Кабінету Міністрів.

Отже, починається ера нового прем’єра. Якби ми жили в нормальній, цивілізованій державі з відкритою політикою, Кінах був би звичайним “гетьманом на годину” – до повного врегулювання політичної кризи і до того моменту, коли буде можливість нарешті отримати дійсно потужного прем’єра-реформатора. У нинішніх же умовах Кінах може виявитися черговим прем’єром-довгожителем на кшталт Валерія Пустовойтенка...

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Гетьман на годину?
·Операція "Радянський Союз-2"
·В НОМЕРІ
·Фрески Бруно Шульца вивезли до Ізраїлю

ПОГЛЯД
·Мер не мав права допустити вимкнення води
·Львівський цукор уже не львівський
·Останній дзвоник

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовців виселяють
·Вітер розгулявся не на жарт
·Пристрасті довкола водоканалу
·КРИМІНАЛ
·Прочани житимуть просто неба?
·"УКБ" відкрив ще одне відділення

ПОСТУП З КРАЮ
·Гетьман на годину?
·У Москві заарештовано громадянина України
·Проти аграрної політики - з пістолетом і гранатою
·Нічні обшуки у судді Замковенка
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Європейські сни України
·Якби Німеччина стала нейтральною...

ТЕМА ПОСТУПУ
·Операція "Радянський Союз-2"

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Миша з нержавіючої сталі
·Списувати стає небезпечно
·Данійці зможуть легально стягувати музику
·PC-NEWS
·Учитель запропонував учневі поламати шкільний сервер
·Хакерів ловлять на живця
·Школа молодого хакера

АРТ-ПОСТУП
·"Музика тисячоліття": оптимістичні прогнози
·Яремак проростає у Львові

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Дружина кримінального авторитета подала до суду позов на УБОЗ
·Пацієнтку кололи радіоактивним йодом
·Двобій із податковою

СПОРТ-ПОСТУП
·У Трускавець "Карпати" повіз Юрчишин
·Грузини бойкотуватимуть відбірковий матч з Італією
·У Львові завершився Кубок НАББА України
·СПОРТ-БЛІЦ
·Медведєв втратив останній шанс

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Горили - ідеальні поп-зірки з Інтернету