BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX |

Останній дзвоник

СЛІПЧЕНКО

Останній дзвоник для тих, хто має справу з освітою, є, напевно, найбільшим святом у році. На якийсь час можна позбутися сновигань по темних коридорах, на віки вічні пропахлих запахами їдалень та туалету, не брати до рук підручників, написаних так заплутано, ніби їх перекладено з китайської за підрядником, не слухати нотацій, закинути подалі форму, “позбавлену художнього смаку” та здорового глузду... З іншого боку, можна не бачити наглих та самовпевнених облич, яким за віком належить бути по-дитячому наївними, не зазирати у вічі, де, замість спраги знань, світиться зовсім інша спрага. Так, це свято для всіх.

Про проблеми освіти прийнято сьогодні говорити, шкодуючи насамперед учителів. Справді, ганебно низькі зарплати учительську професію роблять непрестижною, відбиваючи бажання йти туди в людей, що можуть прилаштуватись в інших сферах. Проте музиканти нашого симфонічного оркестру так само не мають засобів до існування і навіть не можуть їхати на “чорні” заробітки. Уявляєте, що буде зі скрипалем, який пропрацював кілька місяців на будові у Польщі? Проте якщо вони фальшують на концертах, то відразу викликають негативні рецензії. А якщо пацієнт помре під ножем голодного хірурга, чи врятує це останнього від відповідальності? Так що справа, на жаль, не обмежується лише низькою платнею. Небажання йти працювати у школи викликають передусім і самі школи. І ті незначні зміни, які весь час впроваджуються у наших освітніх закладах, нагадують замазування плям, коли крізь тоненький шар фарби вперто проступає пліснява.

Так, стара шкільна система тхне пліснявою вже давно, і, щоб досягти хоч якихось результатів, треба міняти систему, а не пускати кола, які розходяться по поверхні, не торкаючи глибини.

Сьогоднішня система освіти – це стара радянська школа, де, замість портретів Лєніна, на стінах з’явилися портрети Шевченка, а замість віршів до “ноябрьскіх” чи “майскіх”, діти примусово готують вертепи.

Шкільна система є системою із відлагодженим упродовж десятиліть механізмом. І якщо не вписатися у систему, її коліщата тебе розчавлять.

Сьогоднішній учитель, на жаль, не належить до інтелектуальної еліти суспільства, тому не в стані її виховувати. Часто ми нарікаємо на наших дітей, говорячи про недоліки нового покоління і нарікаючи на американську маскультуру чи телебачення. Але наші діти повторюють переважно те, що чують від нас. Пам’ятаєте, як кричали на вас ваші вчителі? На ваших дітей кричать так само, із першого класу привчаючи їх не поважати себе, а значить, як тільки вони відчують себе сильнішими, то перестануть поважати й інших.

Фарисейство залишається провідною рисою нашої освіти. Додайте до цього тотальну зневагу вчителів до учнів, а учнів до вчителів, погане матеріальне забезпечення шкіл, і тоді в сумі ми отримаємо темне та малокультурне покоління.

Вчителеві старого зразка дуже комфортно існувати в теперішній авторитарній шкільній системі: не треба пояснювати, бо можна примусити, не треба працювати над собою, бо, замість авторитету, можна взяти криком, не треба вчитися, бо за старими програмами можна викладати і в непритомному стані, не варто вдосконалювати підручник, бо можна провести додаткову платну консультацію. І цей список можна продовжувати без кінця.

І саме таку систему підтримуватиме жебрацький стан шкіл. Ні, йдеться не лише про комп’ютеризацію. Влаштовувати дискусії, дозволяти дітям висловлюватися не як солдатики, а вільно, впроваджувати завдання різних рівнів складності неможливо – у класах по 40 чоловік.

Той, хто ніколи не працював учителем, не може уявити того спустошення, повного емоційного виснаження після 6-7 уроків. Із повною відповідальністю можу сказати, що повноцінно відчитати передбачені штатним розкладом години не зможе ніхто. Я вже не кажу про повноцінну підготовку до уроків (не маю на увазі складання конспектів без кінця, йдеться про нові розробки, наукові статті тощо).

Звичайно, можна буде у неуцтві наших дітей у черговий раз звинуватити американські бойовики.

P.S. Я хочу попросити пробачення в тих учителів, до яких усе сказане вище не стосується. Але люди, які працюють у школі натхненно та з переконання, стають раритетами і самі потерпають від штивності та вихолощеності системи. На жаль, талант, як казав Гіппократ, – хвороба не заразна.

Катерина СЛІПЧЕНКО

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Гетьман на годину?
·Операція "Радянський Союз-2"
·В НОМЕРІ
·Фрески Бруно Шульца вивезли до Ізраїлю

ПОГЛЯД
·Мер не мав права допустити вимкнення води
·Львівський цукор уже не львівський
·Останній дзвоник

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовців виселяють
·Вітер розгулявся не на жарт
·Пристрасті довкола водоканалу
·КРИМІНАЛ
·Прочани житимуть просто неба?
·"УКБ" відкрив ще одне відділення

ПОСТУП З КРАЮ
·Гетьман на годину?
·У Москві заарештовано громадянина України
·Проти аграрної політики - з пістолетом і гранатою
·Нічні обшуки у судді Замковенка
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Європейські сни України
·Якби Німеччина стала нейтральною...

ТЕМА ПОСТУПУ
·Операція "Радянський Союз-2"

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Миша з нержавіючої сталі
·Списувати стає небезпечно
·Данійці зможуть легально стягувати музику
·PC-NEWS
·Учитель запропонував учневі поламати шкільний сервер
·Хакерів ловлять на живця
·Школа молодого хакера

АРТ-ПОСТУП
·"Музика тисячоліття": оптимістичні прогнози
·Яремак проростає у Львові

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Дружина кримінального авторитета подала до суду позов на УБОЗ
·Пацієнтку кололи радіоактивним йодом
·Двобій із податковою

СПОРТ-ПОСТУП
·У Трускавець "Карпати" повіз Юрчишин
·Грузини бойкотуватимуть відбірковий матч з Італією
·У Львові завершився Кубок НАББА України
·СПОРТ-БЛІЦ
·Медведєв втратив останній шанс

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Горили - ідеальні поп-зірки з Інтернету