BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX |

Двобій із податковою

Підприємство може збанкрутувати через двояке трактування законодавства

ПРОТИСТОЯННЯ

Зоряна ІЛЕНКО

У перших числах грудня минулого року ТзОВ “Формула” зіткнулося із вимогами податкової міліції щодо сплати податку на дивіденди в розмірі 30 відсотків від виплачених засновникам підприємства сум. Згодом було ухвалено і рішення про стягнення штрафних санкцій, що загрожує підприємству банкрутством.

Рішення про стягнення було оскаржене в арбітражному суді. Правда, під час першого слухання позов про його скасування було відхилено. Немає сумніву, що суддя досконало розібрався в самій суті справи, за якою позицію підприємства підтверджують добрих 10-15 пунктів законодавства, а позицію ДПІ – жоден пункт. На даний час справа перебуває на перегляді у зазначеній вище інстанції.

Для читачів пояснимо, що ТзОВ “Формула” функціонує за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності. Як зазначив директор ТзОВ “Формула” Теодор Дяків, на його думку, нарахування ДПІ у Галицькому районі Львова штрафних санкцій на несплачений податок на дивіденди є незаконним.

“Із 15 по 19 березня цього року було проведено комплексну перевірку нашого підприємства, – розповідає Теодор Дяків. – Порушень установленого порядку і сплати податків та інших обов’язкових платежів до бюджету і позабюджетних фондів не виявлено, про що видана довідка. Згідно із Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств”, податок на дивіденди є видом податку на прибуток, а відповідно до указу президента “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва” та Закону України “Про державну підтримку малого підприємництва”, при спрощеній системі оподаткування передбачається заміна сплати встановлених законодавством податків і зборів (обов’язкових платежів) на сплату єдиного податку. Тобто ТзОВ “Формула” не є платником, зокрема, податку на прибуток. Крім того, згідно із Законом України “Про систему оподаткування”, податок на дивіденди як окремий податок не передбачений ні в загальній, ні у спрощеній системах функціонування підприємств”.

Державний комітет із питань регуляторної політики і підприємництва в листі для всіх суб’єктів підприємницької діяльності, які працюють за спрощеною системою оподаткування, зазначає, що “...посилання ДПА у своїх листах на Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” є безпідставними, оскільки Закон не поширюється на суб’єктів малого підприємництва – платників єдиного податку, діяльність яких чітко визначена відповідним указом президента України”. Слід зауважити, що згідно з указом президента “Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності”, Державному комітетові України з питань регуляторної політики та підприємництва доручено здійснювати аналіз нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади.

“На початку грудня минулого року мені як заступникові голови Асоціації платників податків Львівської області, – продовжує Теодор Дяків, – довелося наполегливо просити начальника Управління роз’яснень податкового законодавства обласної ДПА Атаманенка Л.М. опублікувати спростування матеріалу щодо податку на дивіденди, поданого в листопадовому числі “Ділового діалогу”, як такого, що суперечить податковому законодавству і дезорієнтує платників податків. Мої намагання закінчилися перевіркою сплати податку на дивіденди підприємства, яким я керую, з боку податкової міліції області”.

А тим часом Мінюст ще у вересні 2000 року стосовно юридичної сили листів ДПА України пише, що такі листи не є нормативно-правовими актами і не повинні містити нових правових норм, що вони не є чинними і підлягають відкликанню із місць і скасуванню. А на кінець додає: “на цей час відповідальність за видання зазначених листів (ДПА України. – Авт.) законодавством не передбачена”.

Коментує ситуацію директор Львівського Центру юридичного захисту Олександр Атаманюк:

Коментуючи ситуацію, в якій опинилося підприємство “Формула”, змушений погодитися із позицією автора статті про те, що суперечності в законодавстві України, про які постійно дискутують фахівці і які часто є причиною розгляду арбітражних суперечок, не лише створюють несприятливі умови для розвитку вітчизняної економіки, а й часто стають причиною фінансового краху окремих підприємств.

Я не буду перераховувати нормативні акти, які підтверджують правильність позиції автора. На мій погляд, у матеріалі їх наведено достатньо, і для широкого кола читачів “Поступу” посилання на статті Законів, інших нормативних актів без ознайомлення із першоджерелами і тлумачення фахівця не буде зрозумілим. Маю надію, що Арбітражний суд у результаті ухвалить об’єктивне рішення. На мою думку, основна причина, через яку податкові служби намагаються “перенести” вимоги одних законодавчих актів у площину дії інших – це наповнення бюджету за будь-яку ціну.

Найважливіше для читачів – зрозуміти, що відповідний указ президента чітко відмежовує фізичних осіб – приватних підприємців та підприємства, що перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, від правового поля Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”.

Якщо допустити безпідставне впровадження практики розповсюдження окремо взятих “витягів” із законодавчих актів минулих років на діяльність підприємств, то наше суспільство може зіткнутися із проблемою, наприклад масового притягнення “базарних” підприємців до кримінальної відповідальності за спекуляцію (ст. 154 Кримінального кодексу України поки що не скасовано), а також інших трагікомічних ситуацій.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Гетьман на годину?
·Операція "Радянський Союз-2"
·В НОМЕРІ
·Фрески Бруно Шульца вивезли до Ізраїлю

ПОГЛЯД
·Мер не мав права допустити вимкнення води
·Львівський цукор уже не львівський
·Останній дзвоник

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовців виселяють
·Вітер розгулявся не на жарт
·Пристрасті довкола водоканалу
·КРИМІНАЛ
·Прочани житимуть просто неба?
·"УКБ" відкрив ще одне відділення

ПОСТУП З КРАЮ
·Гетьман на годину?
·У Москві заарештовано громадянина України
·Проти аграрної політики - з пістолетом і гранатою
·Нічні обшуки у судді Замковенка
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Європейські сни України
·Якби Німеччина стала нейтральною...

ТЕМА ПОСТУПУ
·Операція "Радянський Союз-2"

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Миша з нержавіючої сталі
·Списувати стає небезпечно
·Данійці зможуть легально стягувати музику
·PC-NEWS
·Учитель запропонував учневі поламати шкільний сервер
·Хакерів ловлять на живця
·Школа молодого хакера

АРТ-ПОСТУП
·"Музика тисячоліття": оптимістичні прогнози
·Яремак проростає у Львові

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Дружина кримінального авторитета подала до суду позов на УБОЗ
·Пацієнтку кололи радіоактивним йодом
·Двобій із податковою

СПОРТ-ПОСТУП
·У Трускавець "Карпати" повіз Юрчишин
·Грузини бойкотуватимуть відбірковий матч з Італією
·У Львові завершився Кубок НАББА України
·СПОРТ-БЛІЦ
·Медведєв втратив останній шанс

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Горили - ідеальні поп-зірки з Інтернету