BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 29-30 ТРАВНЯ 2001 року |

Яка коаліція потрібна Ющенкові?

ПРОГНОЗ

Кость БОНДАРЕНКО

Минулого тижня увагу політичних оглядачів привернуло повідомлення про те, що хворого в. о. прем’єр-міністра в лікарні у Феофанії відвідали спікер парламенту та президент. Кілька годин вони жваво щось обговорювали. І от нарешті сталося: Іван Плющ відрапортував Леоніду Даниловичу, що вони з Віктором Андрійовичем творитимуть коаліцію правих сил на підтримку реформ в Україні. При цьому до коаліції увійдуть кілька політичних партій, які представлені у парламенті фракціями й не належать до числа екстремістських або опозиційних.

Іван Плющ говорить так, що його слова можна потрактувати двояко. Однак уже зараз можна зробити висновок, що до нового об’єднання не ввійдуть Комуністична партія України, Соціалістична партія України, Прогресивна соціалістична партія України (коаліція ж має бути правою), а також “Батьківщина”. Залишаються два Рухи, партія “Реформи і порядок”, “Регіони України”, “Солідарність”, Народно-демократична партія, “Яблуко”, “зелені”, Партія “Трудова Україна”, Соціал-демократична партія України (об’єднана) та “Демократичний Союз”.

Одразу ж відкидаємо есдеків, адже ж відомо, що швидше небо впаде на землю, аніж помиряться Ющенко та Медведчук. Так само – “Яблуко”, яке падає недалеко від соціал-демократичної яблуньки. Не потребують ющенківського блоку й “трудовики”, які доволі легко потрапляють у майбутній парламент, враховуючи їх капітали, впливи та кадровий підбір. Залишається місце для двох можливих коаліцій.

Перший варіант витвориться на базі об’єднання обох Рухів, партії “Реформи і порядок” (із можливим відходом від олігархічних партій ряду політиків, які є виразниками вже сформованих середовищ, – скажімо, Петро Порошенко в середовищі Партії регіонів України, Микола Мартиненко в Народно-демократичній партії, Олександр Зінченко та Ігор Плужников у СДПУ(о) тощо). Хоча, можливо, праві можуть знайти спільну мову з азаровцями, і витворити своєрідну вісь “Львів – Донецьк”, довкола якої примусять обертатися всю українську політику. Подібний блок може бути ситуативним, під вибори.

Другий варіант коаліції – об’єднання квазіолігархічних структур (Партія регіонів України, НДП, “зелені”, Аграрна партія України) довкола Плюща та Ющенка. До коаліції може приєднатися Народний рух України і частина вихідців із правого табору. Не виключено, що тут побачимо й частину нинішнього ДС-у: скажімо, вирине із небуття Ігор Бакай, який має імідж “єдиного національного олігарха”. Або той же Олександр Волков нагадає Ющенкові, як він у квітні 1999 року підставив голові Нацбанку дружнє плече й захистив його від Віктора Суслова. У цьому випадку також прослідковується наявність осі “Донецьк – Львів”: львівські аграрії з рухівцями – з одного боку, азаровці у Донецьку – з іншого.

Донбас нині справді є “сонним царством Януковича”. Голова місцевої облдержадміністрації Віктор Янукович зумів встановити жорсткий місцевий режим, який базується на підтримці сумнівних бізнес-кіл (насамперед Р. Ахметова). Через створений за його ж участю “Индустриальный союз Донбасса” Янукович успішно лобіює інтереси “донецького клану” на Київському рівні. Особливо тісні стосунки в Януковича склалися з партією “Трудова Україна”. Реальним плодом їх співпраці стало, скажімо, призначення у січні віце-прем’єром з ПЕК Олега Дубини.

Львівщина має інші тенденції: тут протягом тривалого часу при владі перебуває аграрна команда. На зміну губернаторові Степанові Сенчуку (який так і не зміг за два роки керівництва областю перетворитися на авторитетного регіонального лідера, не зміг відгородитися від звинувачень у незаконних діях) прийшов Михайло Гладій, здатний до компромісів. Проте обидва вони є реальними виразниками прагнень команди, яка має чітке політичне вираження у вигляді АПУ.

І Львів, і Донецьк продемонстрували, що старі міфи і стереотипи у наш час легко зруйнувати. Наскільки Донецьк нині не є “червоним”, комуністичним, настільки ж і Львівщина вже не є “П’ємонтом національного відродження”. В Україні складається ситуація, коли господарями в державі стають регіональні олігархічні угруповання. На цьому, очевидно, базується союз Партії регіонів з АПУ, НДП і тимчасовий союз із “Трудовою Україною”.

Вісь “Львів – Донецьк” обов’язково витвориться. Питання лише в тому, хто її витворить – олігархи чи представники правих сил? Тому що нині є всі умови для створення осі Гладій – Янукович, АПУ – “Донецький клан”. Але хто виграє від створення такої осі?

А це значить, що правим силам потрібно вести роботу для створення принципово відмінної політичної осі з тим же географічним вектором. І ще одна відмінність: у першому, олігархічному варіанті, вектор матиме початок у Донецьку і буде спрямований на Львів. У другому – початком слугуватиме Львів, а націленість його буде на Донецьк. Що називається – відчуй різницю!

Наявність в оточенні Ющенка такої непередбачуваної фігури, як Іван Плющ, робить непередбачуваним і самого Ющенка. Віктор Андрійович є людиною, яка постійно перебуває в залежності від більш сильних політиків. Спочатку це був Вадим Гетьман, потім – Юлія Тимошенко, тепер – Іван Плющ. До Плюща в Ющенка – чисто батьківське ставлення. Він йому довіряє. А Плющ є одним із майстрів закулісних ігор і чи не найкращим політиком в Україні – в державі, де просто відсутня прозора політика. І вже однозначно, що Плющ є, по-перше, переконаним ворогом олігархів, а по-друге – прихильником правої ідеології.

Що за гру затіяв він нині? Якщо дійсно прорахував усі можливості коаліції й хоче створити широкий рух, що приведе у 2004 році Ющенка і його команду до влади, а державу – до ефективних реформ, він зробить ставку на перший варіант коаліції. У такому разі те, що мав би створити Ющенко (за підтримки Плюща), повинне нагадувати “Солідарність” Леха Валенси.

Якщо ж Плющ грає у власну гру і має президентські амбіції у 2004 році, то він піде саме на другий варіант коаліції, який призведе до консолідації певної політичної сили та політичного капіталу, витворення потужного середовища, дискредитації імені Ющенка та поступового забуття останнього. У такому варіанті у 2004 році всі (у тому числі й праві) закликатимуть голосувати “за єдину надію українського суспільства – за Івана Степановича”.

Не можна виключати й третього варіанта: вся коаліція будується під патронатом президента України. Хоча наразі маленькою втіхою і підставою думати, що це не так, є один невеличкий нюанс: як повідомили люди з оточення Ющенка, на той час, коли у Феофанію приїхав президент, розмова між Ющенком та Плющем вже встигла закінчитися, й Кучма у ній участі не брав.

POSTUP - ПОСТУП
№81 (739),
29-30 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·День української музики
·В НОМЕРІ
·Агонія київського "Динамо"

ПОГЛЯД
·Мешканці перекриють вулицю
·Права людей ігнорують
·Хто "посватає" "Львівводоканал"?
·Завершення епосу

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Студентське братство святкує
·Розпайовування землі сповнене проблем
·Шанс для хворих дітей
·Нападники били професійно
·Водії не бояться даішників
·З"явиться українсько-польське радіо
·Нагороди найчеснішим
·Чого не вистачає львів"янину?
·Вернісаж хочуть перенести

ПОСТУП З КРАЮ
·Дніпропетровські зустрічі Леоніда Кучми
·Яка коаліція потрібна Ющенкові?
·Папа Іван Павло ІІ прагне миру
·Співпраця з російськими правими

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Расові заворушення у тихому містечку
·Фінансові аспекти розширення ЄС
·На Кіпрі перемогли комуністи

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Фінансова неповноцінність
·Бурштинська ТЕС готується до паралельної роботи з європейською енергосистемою
·У Європі створюється ракетний гігант
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Володимир Кучинський: Наших майбутніх студентів чекає дуже цікава робота
·Схід - справа делікатна
·Незрадливість палітри дитинства
·Чи здатні ми щось сказати світові?

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Я чую заклики спалити мою кав"ярню

СПОРТ-ПОСТУП
·ФУТБОЛ
·Для початку "Шахтар" вивіз із Києва Кубок...
·"Карпати" поза Європою
·За крок до "вишки"!
·Двадцять восьме свято "королів"
·Міхаель І, король Гран-прі Монако
·СПОРТ-БЛІЦ
·"Львівська політехніка" - друга в Україні!

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Дженніфер Лопес знімає фільм про себе