BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 26-27 ТРАВНЯ 2001 року |

Початок духовного шляху

103 роки тому майбутній Митрополит Андрей Шептицький вступив до Добромильського монастиря

СЛУЖІННЯ

Володимир ГОРБОВИЙ

Слуга Божий Андрей Шептицький народився 29.7.1865 р. в с. Прилбичах Яворівського району на Львівщині. Родинний дім виховав його у глибокій побожності. 23 травня 1888 року молодий граф Олександр Шептицький письмово на пергаментному папері зафіксував своє рішення стати ченцем. П’ять днів по тому, 28 травня, граф Іван Шептицький із дружиною Софією супроводили свого
23-річного сина до Василіянського монастиря у Добромилі, у якому тоді містився новіціят Чину. Там вони передали сина настоятелям монастиря на службу Богові.

Добромильський монастир виріс
500 років тому на основі глибинних прадавніх чернечих традицій, залишаючись високо на Чернечій горі непохитною твердинею рідного духу на цьому відтинку галицької землі.

За свою віковічну історію він декілька разів перебудовувався, із незламним спокоєм спостерігаючи за завзятою боротьбою за Перемиську катедру, що тривала мало не ціле ХVІІ ст. А опісля цього повні два століття приймав на Чернечу Гору щораз нових Христових воїнів до Василіянського чину, щоб там, високо над земськими турботами, на верхів’ях чернечого подвигу дихати чистим духовним повітрям безнастанної молитви й повного зречення світу.

Смертельна небезпека підкралася до Чернечої Гори, коли в ХІХ ст. австрійська влада захотіла перенести новіціят до Перемишля. Однак 1882 року папа Лев ХІІІ добромильську обитель вибрав на колиску Василіянської обнови, – від якої Чернеча Гора має своє історичне ім’я, – як для відродження бенедиктинського чернецтва Монте Кассіно в Італії, Солем – у Франції, Байрон – у Німеччині.

Із цього гірського затишшя почалися любі для всього народу травневі набоженства – маївки, почин яким дали перші новики відновленого Чину, відправляючи свої щиросердечні молитви біля стіп ясної статуї Пресвятої Богородиці, що перебувала в невеличкій кам’яній печері поблизу монастиря. Звідси розійшлося і прочитання Пресвятого Серця Христового по всіх кутках нашої землі, куди тільки перші василіяни прийшли з місійною проповіддю і друкованим релігійним словом.

Тут, у Добромилі, 1 липня на чернечих облечинах граф Шептицький прийняв ім’я Андрей. Після першого року новіціяту 13 вересня 1889 року брат Андрей зложив так звані перші чернечі обітниці.

3 вересня 1892 р. брат Андрей прийняв ієрейські свячення з рук Перемиського Єпископа Юліана Пелеша. Закінчивши богословські філософські студії у Кракові, він знову повертається до Добромильського монастиря, де
1893 року стає магістром новиків, бібліотекарем, завідувачем монастирської церкви, професором класичних мов, вікарієм, а у 1896 році – ректором вищої богословської школи. 1899 року він став Станіславським єпископом, а 17 січня 1901 р. Андрей Шептицький вступив на Львівський Митрополичий престол. Із посвятою трудився над поглибленням релігійного духу своїх вірних, відновою східного обряду та над розвитком свого народу в усіх ділянках культурного і суспільного життя.

Провідною ідею Його життя була справа об’єднання Церкви. Обставини не дозволили здійснити його унійних намірів, однак це тільки збільшує Його заслугу і велич.Він ще молив Бога ласки мучеництва, а перед Апостольським Престолом просив дозволу на “мученицьку смерть за віру й єдність Церкви в заміну за терпіння свого народу”. Помер у Львові 1 листопада 1944 р.

Справжня небезпека нависла над добромильським монастирем ще в часи польської займанщини. Та найстрашніше трапилося в часи радянської окупації, коли в осиротілій монастирській обителі оселився психоневрологічний диспансер.
Проте волею Господа в перші роки незалежної України, 1992 року, монастир передано о. о. Василіянам. І знову на Чернечу Гору збираються сотні побожного люду, щоби спраглими устами й душею припасти до відновленої святині, до живого джерела надії і любові. Не завмерла і не завмре ніколи на устах і в серці віра та пісня, що зродилася при цій духовній колисці Василіянського Чину, допоки не сплететься із воскресним співом нашої святої Церкви і нашої християнської України!

Цими днями у Добромилі відбуватиметься відзначення початку чернечого життя Митрополита Андрея, яке організовують Самбірсько-Дрогобицька єпархія УГКЦ, Чин Святого Василія Великого, Прикарпатська Асоціація Розвитку Краю.

Сьогодні, 26 травня, о
21 годині на Чернечій Горі розпочнуться нічні чування. Завтра, у неділю, з
10 години у Добромилі відбудеться Архиєрейська Свята літургія, й о 16 годині розпочнеться святочна Академія у Хирівському будинку культури.

POSTUP - ПОСТУП
№80 (738),
26-27 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Судний день судді
·В НОМЕРІ
·Викрадачі вимагають за брата Кахи Каладзе 500 000 USD
·Бунт національних гвардійців у Грузії

ПОГЛЯД
·Василь Семен: Аграрна партія повністю контролює Львівське телебачення
·ЩО ДАЛІ?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·День української музики
·Зловживання на львівських заводах
·КРИМІНАЛ
·Шухевич - знову з політв"язнями
·Дитсадок №85 проти освітньої реформи

ПОСТУП З КРАЮ
·Смірнов забрав свої слова назад
·Тетяна Чорновіл: Я свідомо йшла на цю акцію

ПОСТУП У СВІТ
·Дивний бунт національної гвардії
·Індія та Пакистан готуються до переговорів
·Активізація бомбістів-камікадзе
·Папа визначає завдання тисячоліття
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Комп"ютер - дитині друг?
·Негри найкраще захищені від інфекцій
·Швеція - країна для мам
·Організм може бути ворогом

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·"Горох Тутанхамона" вдалось оживити
·Комета - річ серйозна
·Наших предків урятувала риба
·Технології заважають нишпоркам

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Пронизливий голос сойки
·Миколаїв та околиці у вирі історії
·"Небезпека у зволіканні" шукає молодих талантів

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Релігійна ситуація в Україні
·Початок духовного шляху

АРТ-ПОСТУП
·Прем"єра триптиху Олександра Козаренка
·Львівській оперній завісі - 100!

СПОРТ-ПОСТУП
·Сенсаційна перемога львів"янина
·Лобановський визначився зі збірниками
·Найцікавіший і найпрестижніший
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР