BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 26-27 ТРАВНЯ 2001 року |

Комета - річ серйозна

ГОСТІ

Євген ГУЛЕВИЧ© ПОСТУП

Звідки взялася на Землі вода? Питання, на перший погляд, банальне. Натомість однозначної відповіді на нього немає досі. У космосі літають різні комети, і деякі вчені схильні давати доволі неординарну відповідь на це хрестоматійне запитання, аргументуючи її існуванням саме комет.

Так, комета Лінеар уже двічі здивувала астрономів: вперше, коли раптово розпалася неподалік від Сонця, a вдруге – зовсім нещодавно, – коли нові дослідження з’ясували, що, найвірогідніше, вона складалася з дуже подібної на земну криги. І саме це підтверджує одну контраверсійну гіпотезу (так звану теорію панспермії), яка твердить, що вода в земні океани (принаймні частково) прибула з космосу. Відтак і саме життя, за тією ж гіпотезою, було занесене на планету ззовні. Щоправда, Лінеар – перша і наразі єдина відома астрономам комета, хімічний склад якої свідчить про вірогідність гіпотези панспермії.

Комета Лінеар має в діаметрі приблизно кілометр. У липні 2000 року вона раптово розпалась і після цього абсолютно випарувалась. Астрономи, звісно, здивувалися, чому це так легко сталося. Прилади зареєстрували велику хмару водню, яка виникла через розклад випаруваної води і швидко розпорошилась у космосі. За підрахунками, в ядрі комети було близько 3,3 мільйона тонн води.
Про те, що ядра комет складені з льоду, ще півстоліття тому говорив американський астроном Фред Віпл, який запевняв, що комети – то буквально брудні снігові кулі, і їхні крижані ядра густо перемішані з пилом. Коли ж комета пролітає поблизу зірки, проміння світила розтоплює поверхню ядра.
Виникають гази, які парують, пил викидається, і навколо ядра постає газова оболонка – так звана “голова” комети, за якою тягнеться хвіст.

Вода в космосі буває різною: одна, так звана “важка”, до складу якої входить ізотоп водню – на неї багаті комети в дальніх районах Сонячної системи – поза орбітою Нептуна (комети Галлея, Гейла-Бопа), і вона “важча”, ніж та “важка”, що її часом видобувають у земних океанах. Інша вода абсолютно ідентична з земною, і комети, що її містять, утворилися близько до Сонця. Відтак усе залежить лише від того, де комета народжується.

Мільярди років тому, як гадають астрономи, в тій сфері, де кружляє Земля, могло народжуватися багато комет. “Дощ” із таких комет міг наповнити водою земні океани. Слід, однак, визнати, що комети – не єдині кандидати на перемогу в суперечці про походження води. Інша контраверсійна теорія говорить, що воду принесли на Землю метеорити. Так само правдоподібною виглядає теорія, яка стверджує, що вода на нашій планеті була від самого початку, до певного часу ховаючись у її надрах.

Але так чи інак, а до справи дослідження комет таки необхідно взятися серйозно. Що вже і роблять. Передучора представники NASA оголосили, що вони починають підготовку до місії Deep Impact, яка полягатиме в тому, що в січні 2004 року з неньки Землі вирушить космічний корабель, який уже влітку наступного року наблизиться до комети Tempel 1.

Як передає Associated Press, за 18 місяців NASA витратить для підготовки цього проекту 240 мільйонів доларів. Далі, вже в космосі, в повному “всеозброєнні” комету буде атаковано: за попередніми розрахунками, 4 липня 2005 року з космічного корабля запустять ракету, яка поцілить у ядро комети. Вибух буде таким сильним, що спалах можна буде спостерігати і з Землі. Ця атака, щоправда, шкоди кометі не завдасть, не зруйнує її, проте спричинить до викиду достатньої кількості тієї матерії, з якої вона складається. Згодом ракета залишиться на безпечній відстані від комети, звідки вивчатиме її з допомогою спеціальних приладів і фотографуватиме викиди газів із кратера, який утвориться після вибуху. Учені матимуть унікальну змогу дослідити саму структуру цього досі не дуже вивченого небесного тіла, як то кажуть, “зблизька”.

Астрономи вважають, що завдяки космічному холоду в ядрі комет можуть зберігатися частки прадавнього матеріалу, з якого десь близько 4,5 мільярда років тому утворився наш Усесвіт. Комету Tempel 1 було відкрито ще далекого 1867 року, її період обертання довкола Сонця складає п’ять із половиною років.

POSTUP - ПОСТУП
№80 (738),
26-27 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Судний день судді
·В НОМЕРІ
·Викрадачі вимагають за брата Кахи Каладзе 500 000 USD
·Бунт національних гвардійців у Грузії

ПОГЛЯД
·Василь Семен: Аграрна партія повністю контролює Львівське телебачення
·ЩО ДАЛІ?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·День української музики
·Зловживання на львівських заводах
·КРИМІНАЛ
·Шухевич - знову з політв"язнями
·Дитсадок №85 проти освітньої реформи

ПОСТУП З КРАЮ
·Смірнов забрав свої слова назад
·Тетяна Чорновіл: Я свідомо йшла на цю акцію

ПОСТУП У СВІТ
·Дивний бунт національної гвардії
·Індія та Пакистан готуються до переговорів
·Активізація бомбістів-камікадзе
·Папа визначає завдання тисячоліття
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Комп"ютер - дитині друг?
·Негри найкраще захищені від інфекцій
·Швеція - країна для мам
·Організм може бути ворогом

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·"Горох Тутанхамона" вдалось оживити
·Комета - річ серйозна
·Наших предків урятувала риба
·Технології заважають нишпоркам

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Пронизливий голос сойки
·Миколаїв та околиці у вирі історії
·"Небезпека у зволіканні" шукає молодих талантів

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Релігійна ситуація в Україні
·Початок духовного шляху

АРТ-ПОСТУП
·Прем"єра триптиху Олександра Козаренка
·Львівській оперній завісі - 100!

СПОРТ-ПОСТУП
·Сенсаційна перемога львів"янина
·Лобановський визначився зі збірниками
·Найцікавіший і найпрестижніший
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР

 

http://automaslo.com/ zic xq ls 5w30, моторное масло zic.