BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 25 ТРАВНЯ 2001 року |

"Залізний" базар на "Торпедо"

Торгова кар"єра колишнього стадіону

ДОЖИВАННЯ

Вуйко БУДАН© ПОСТУП
“Торпедо”
Рано-вранці на бігових доріжках “Торпедо” починається рух. То не спортовці, а торговці двигають торби, міхи, скрині з товаром; тягнуть, пхають, штовхають перевантажені візки до своїх торгових місць. Кожне місце означене старою диктою, іржавою бляхою чи зігнилими дверима. Товар ставлять зверху на кавалки картону, плівки чи церати. Цін не пише ніхто. Бо то є базар, треба торгуватися.

Товар

На “Торпедо” торгують “залізом”. Назва стадіону помалу відмирає. Тепер то – “Залізний” базар на Золотій”. А одяг, взуття, “гуманітарку”, second hahd продають на “Україні”...

На “Залізному” базарі є все: “до вибору і до кольору”, від голки до ровера. Одне має великий попит, інше – лежить місяцями.

М’ясорубки, кавоварки, електронагрівачі, дитячі візки, колиски багатьом людям не потрібні (м’ясо, кава – не по кишені, дітей майже не народжують). Цей товар не ходовий. Зате добре йдуть замки, лопати, мотики, коси, сокири, слюсарні і столярні інструменти, шила, рибальські снасті, ровери. Чому мають попит – зрозуміло без пояснень. Добрий попит і ціну мають ручні двоколісні візки, яких колись не робили. Легка, делікатна, складана – то кравчучка. Давня народна назва “бідка” відмирає. Тяжкий залізний кучмовоз здатний витримати і центнер – то вже справжня біда. Її хтось тягне, а хтось пхає.
Кому як легше.

Усе, що колись було дефіцитом і купувалося “про запас”, тепер на базарі. Все, що стало непотрібне – на базарі. Бо хочеться їсти, бо треба жити. Посуд, електротовари, залізо, мідь, пластмаси, гума, шланги, гайки, прогоничі, цвяхи, втулки, частини пральних машин, холодильників. Винесені із заводів і фабрик матеріали, заготовки, комплектуючі вироби. Вимикачі, розетки, світильники, зняті у цехах і лабораторіях. Дзеркала, вішаки із роздягалень. Начальство розікрало обладнання, верстати, “вичистило” склади, тому підлеглі виносять дріб’язок із чистим сумлінням. “Добирають” те, що їм недоплатили. Порівняно з начальниками вони святі.

Торговці

Звідки взялися торговці, котрі живим ланцюгом обійняли бігові доріжки, зелене поле? Хто вони, суворі на вигляд, із дубленою вітрами шкірою облич і рук? Хто вони, обпечені морозом і спекою, січені дощами і хуртовинами, биті градом? Стоять із надією вторгувати копійчину на хліб насущний. То все колишні трудівники. То безробітні робітники, непотрібні конструктори й технологи, майстри. Колишні фізики і хіміки, архітектори і музиканти. “Списані” шофери, пілоти, моряки, футболісти. Міліціонери – “погорільці”, “зачищені” активісти старого Руху (потрапили під скорочення), учителі, “скорочені” за “надмірну політизованість у праці” (розуміти – за патріотизм).

У гаморі торговців чується: “коли я працював на заводі...”, “коли я їздив у відрядження...”, “коли я був конструктором...”, “коли я ще грав...”, “коли я літав...”.

А загалом, не люблять згадувати минулого колишні. Надто сильний контраст із нашими днями, зі зли-днями.

Кому потрібні кваліфіковані консультації із будь-яких питань техніки, технології, науки – йдіть на “Залізний” базар. Там охоче і дохідливо пояснять – що, як, для чого, чому, коли і де. Не може колишній фахівець звикнути до того, що інформація – то гроші, а знання – найдорожчий товар. Задурно роздає своє багатство, бо не вміє, не може, не має умов його “інвестувати”, щоби з того був хосен. Щоб не стояти тут.

Що спонукає його роздавати свій скарб так легковажно? Міг би і стриматися. Бо не пропускає нагоди показати, чого він вартий насправді. А десь у закапелку його душі, в теплому попелі ще тліє іскра: а може, мене зауважать, запросять на роботу? А може, стану знову тим, ким був? Сподівається на чудо, в яке вже не вірить.

Рух по колу

Покупці з’являються дещо пізніше. Ходять колами: внутрішнім і зовнішнім. Одні – направо, інші – наліво.

Потенційний покупець питає про ціну, йде далі. Обійшовши кола, купує там, де дешевше. Торгується. Торговець, як правило, дещо занижує ціну. Тоді покупець купує і відходить задоволено, бо вигідно придбав потрібну річ.

Легко розпізнати перекупника – той добре знає вартість товару, попит на нього. Натрапивши на “ходовий” дешевий товар, скуповує, щоби потім вигідно продати. Досвідчені торговці легко вирізняють і “екскурсантів”, розмовляють із ними неохоче. “Екскурсант” не купує нічого, він ходить із цікавості.
Полюбляє розглядати товар, питати про ціну. Він звіряє ціни з крамничними. Якщо ж знаходить на базарі значно дешевше – купує. Насолоджується своїм “ґешефтом”, хвалиться близьким і знайомим, вважає себе дуже розумним.
“Вовка ноги годують” – це добре засвоїли ті, що торговим місцем зробили себе самих. Носять товар, голосно пропонують. Жінки носять наїдки та напої. Обслуговують переважно торговців. Мають пиріжки, вареники, морозиво, каву, пиво, а “для своїх” – чарчину.

Зрідка прошмигують нехлюйні жінки із запухлими підбитими очима. Несуть солене, квашене, компоти, варення з домашнього закручування. Воно – з “розбомблених” підвалів. “Скидають” крадене за безцінь, на горілку.

Порядок

Крутиться “Торпедо”. Вторгувавши дещицю, торговці перекушують, пригощаються пивом, горілкою. Бігають під осокори. У кутку під загорожею – кльозет. “Вічка” його недоступні, бо прибирався ще у часи змагань, років десять тому.
Бездомні пси плентаються попід ногами, чекаючи, що їм перепаде.
Деколи з’являється міліція. Шукає крадене, злодіїв. Безцеремонно забирає.
Є тут і черговий страж порядку. Рідко виходить на люди. Засідає у колишній роздягальні. Знає добре: громада сама підтримає порядок. У цеху торговців діє неписаний статут, що оформився із природної протруби співіснування, взаємодопомоги. Спокійна міліція. Чергування на “Залізному” базарі – просто казка.

Усі проклинають владу.

Дуже вже різними є торговці: старі й молоді, чоловіки й жінки, веселі і понурі, мовчазні і крикливі, українці та рускоязичниє, розумні й не дуже. Але усі мають спільне: ненависть до влади. Проклинають порядки, продажних чиновників, систему оплат і субсидій, лають Кучму, не люблять “крутих”, нових патріотів, зневажають “комуняк”. Злі на міську владу. Вже не вірять нікому. Живуть сьогоденним сподіванням: вторгувати на хліб. Здається, змирилися із долею. Здається їм, що так буде до смерті. Завжди буде крутитися “Торпедо”. “Залізний” базар став їхнім життям.

Проте грядуть зміни.

Уже почали рівняти бігову доріжку. Вже згорнули сміття. Привезено залізні бункери – ятки. Почався ремонт чи реконструкція? Чи реформа? Стадіон продали чи в оренду віддали? Не відають того торговці. Якщо з’явиться “справжній хазяїн” – наведе свої порядки, братиме за “робочі місця”.

Буде “чистити” живий ланцюг. Куди подітися “зачищеним”, викинутим? Дорога проста – на смітник.

Перемелеться – буде мука?

Крутяться торпеда, вертяться базари. Як велетенські жорна, перетинають людські надії. Там умирають ілюзії. То працює новітня економіка замість “розбомблених” заводів. Зігнано з робочих місць трудівників, загнано на базари, як у кошари. Мають вони місця за імпровізованими лядами з недогнилих дверей. Двері ті відкрили дорогу у виживання, у доживання.

Перемелюють жорна. Твориться маса. Чи постане з неї нова людина? Чи стане масою критичною? На ці питання не дасть відповіді ні один придворний маг-політолог, ні один владний скороспечений з “наперсточника” доктор економічних наук.

POSTUP - ПОСТУП
№79 (737),
25 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Мирослава Гонгадзе: Я напишу про це книгу
·В НОМЕРІ
·Кан і небесні сили знову допомагають "Баварії"

ПОГЛЯД
·У Львові все спокійно?
·Вода пахне політикою
·Коли чорне стає білим

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Села вимирають
·На паломниках теж можна заробити
·За коханого - під поїзд
·КРИМІНАЛ
·Папа Римський відклав зустріч із духовенством
·Затверджено програму Дня Львова
·Хабарництво на залізниці
·"Четвер" оновиться
·Митців нагородять до Дня Незалежності
·Готель "Україна" ремонтуватимуть кияни
·Акціонер акціонерові не рівня
·"Гайдамаки", які грають на ski

ПОСТУП З КРАЮ
·Мирослава Гонгадзе: Я напишу про це книгу
·Леонід Кучма робить поступки ПАРЄ
·Кримінальна справа проти Тетяни Чорновіл
·На Кінаха подивляться 29 травня

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Сенатор-"зрадник" порушує баланс
·Уряд вдалося врятувати
·Гра навколо літака-шпигуна

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Металурги розраховують на Кінаха
·Турки наступають!
·Мільйонери продовжують багатіти
·СВІТ

НАС 800 ТИСЯЧ
·"Залізний" базар на "Торпедо"
·Я чекаю дитину

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Новітнє трактування вічних образів
·Мільйони за рукопис
·Ростропович очолить школу
·Джазова співачка викинулася з вікна
·Чий Будда більший?

АВТО-ПОСТУП
·"Народний" малюк від Volkswagen
·Ярослав Хом"як: "Львівська ДАІ вже працює по-новому"
·У відпустку - на колесах!

СПОРТ-ПОСТУП
·Перемога львів"ян
·Кан і небесні сили знову допомагають "Баварії"
·ФУТБОЛ
·Гончар підбирається до лідерів

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Більш експериментальний, більш мелодійний R.E.M.