BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 24-30 ТРАВНЯ 2001 року |

Перший крок до примирення

Доповідь Мітчелла посприяла припиненню вогню

БЛИЗЬКИЙ СХІД

Денис МІНЧУК

Кілька днів тому міжнародна комісія на чолі з колишнім американським сенатором Джорджем Мітчеллом оприлюднила доповідь, в якій провина за конфлікт на Близькому Сході покладалася на обидві сторони – ізраїльтян та палестинців, і прозвучав заклик до припинення насильства. Хтозна, чи то на ізраїльську владу так вплинула сама доповідь, а чи то якісь інші чинники, однак у середу – несподівано для багатьох – міністр оборони Ізраїлю Бен’ямін Ель-Елієзер віддав наказ ізраїльським військам припинити неспровоковані обстріли палестинських територій.

Віднині, за словами міністра оборони, ізраїльтяни стрілятимуть лише у разі безпосередньої небезпеки для їхнього життя, а також коли напад на ізраїльські позиції буде вчинено з боку територій Палестинської автономії. Хоч палестинці й не надто повірили обіцянкам ізраїльтянам, однак палестинські лідери також наказали у відповідь припинити обстріли ізраїльських позицій. У середу по телебаченню до ізраїльського і палестинського народів звернувся прем’єр-міністр Ізраїлю Аріель Шарон. Коментуючи доповідь Мітчелла, він закликав палестинців негайно припинити акти насильства і укласти перемир’я з ізраїльтянами. Він пообіцяв, що якщо припиняться акти насильства, ізраїльська влада негайно сяде за стіл переговорів.

У понеділок, коли було оприлюднено доповідь Мітчелла, мало хто вірив у те, що на Близькому Сході не розпочалася нова війна. Звичайно, було б помилкою стверджувати, що суто завдяки зусиллям комісії на чолі з американським екс-сенатором (Джордж Мітчелл, до речі, свого часу очолював комісію з урегулювання конфлікту в Північній Ірландії) вдалося знайти рештки здорового глузду у головах ізраїльських та палестинських політиків – й завадити їм остаточно віддатися почуттям. Однак факт є фактом: саме після оприлюднення доповіді сторони конфлікту вперше за останні кілька місяців, здається, готові розпочати переговори.

То у чому ж суть доповіді? Як зазначає радіо Бі-Бі-Сі, доповідь сконцентрована на трьох моментах (припинення насильства, встановлення взаємної довіри та початок контактів із відновлення мирних переговорів) – і покладає відповідальність за ситуацію як на Ізраїль, так і на палестинців. Доповідь містить два заклики: до керівництва Палестинської автономії – публічно засудити тероризм, до керівництва Ізраїлю – припинити будівництво єврейських поселень на території, яку віддано палестинцям. Сам Мітчелл заявив: “Палестинська адміністрація повинна докласти максимум зусиль, щоби попередити терористичні акти, у тому числі – затримати й ізолювати всіх терористів, які діють на території Палестинської автономії. Ізраїль повинен припинити будівництво поселень, у тому числі – не займатися розширенням вже існуючих комун”.

Відразу ж після публікації доповіді її підтримали Сполучені Штати. Держсекретар США Колін Павелл заявив, що нині, як ніколи раніше, стає очевидним, що конфлікт між ізраїльтянами та палестинцями не можна вирішувати за допомогою війни.

Водночас держсекретар заявив, що США не мають наміру втручатися у ситуацію, однак будуть уважно стежити за нею. І для цього в регіоні з’явиться спеціальний представник США. Цю відповідальну функцію має виконувати Вільям Бернс, посол у Йорданії, досвідчений дипломат, який брав участь у кількох близькосхідних переговорах. Він користується довірою як у ізраїльтян, так і в палестинців. Нагадаємо, що спеціальний представник США був у регіоні за президентства Клінтона. Чи не означає відновлення цієї посади того, що Америка Буша (який перед виборами говорив про зменшення втручання США у міжнародну політику, у врегулювання конфліктів) знову повертається обличчям до Близького Сходу?

POSTUP - ПОСТУП
№78 (736),
24-30 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Відпусти коханого!
·Корупція в оточенні президента
·В НОМЕРІ
·Львів ставлять на коліна

ПОГЛЯД
·Львів ставлять на коліна
·Галицька карта знову у грі

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Покази свідків суперечливі
·Кому вигідна приватизація?
·У "референдумників" - проблеми
·КІЛЬКА СЛІВ
·Ціни на хліб не зростуть
·До чиновників не телефонують
·Деревообробники демонструють свої можливості

ПОСТУП З КРАЮ
·У Німеччині з Віктора Жердицького зняли частину звинувачень
·Ставка на Анатолія Кінаха
·Зник пам"ятний знак загиблим журналістам
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Перший крок до примирення
·Лейбористи - за крок до перемоги
·Щоби розпізнати невірного
·Гнів Черномирдіна

ТЕМА ПОСТУПУ
·Григорій Омельченко обіцяє гучний скандал через 10 днів
·Антимафія... в бездіяльності

ГАЗДА У ПОСТУПІ
·Війна із колорадським інтервентом
·Кілька врожаїв на рік - реальність
·Картопля тех хворіє

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Boeing надаватиме доступ до Інтернету з повітря
·Бровзер без цензури
·Споживачі віддають перевагу традиційній пошті
·PC-NEWS
·Питаєте - відповідаємо
·Школа молодого хакера

АРТ-ПОСТУП
·Інструментальні диптихи
·Віртуози in tenebris
·Скульптури на журнальному столику

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Секс-терористи для бізнесменів
·Як брали Колю-Рокіро
·Вирок для депутата

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·ФІФА відкладає чемпіонат світу
·Фіналісти визначилися
·П"ять матчів для визначення чемпіона

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР