BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 24-30 ТРАВНЯ 2001 року |

Скульптури на журнальному столику

В ІНТЕР"ЄРІ

Андрій ГРИЦИШИН© ПОСТУП
Апробувавши кілька вдалих проектів із виставками гобелену й батику різних львівських художниць, арт-салон “Клєр” вирішив представити у своєму тривалому проекті “Мистецтво в інтер’єрі” творчість, образно кажучи, твердішу. Ця заувага стосується не тільки міцності матеріалу (камінь, бронза), а й авторства: чоловіча версія потрактування жіночої натури у дрібній пластиці – те, що неодмінно приваблює потенційного покупця. А те, що такий суспільний прошарок у нашій злиденній батьківщині має тенденцію до зростання, свідчить не лише сам факт існування нового арт-салону, а і зацікавленість цього прошарку галерейним іміджем “Клєру”.

Закономірно: якщо “Клєр” для когось виставляє такі інтер’єрні спокуси, значить, знаходяться й охочі мати на своєму журнальному столику вартості, за якими визначаються не лише художні смаки господаря помешкання чи офісу, а “крутизна” його суспільного стану і фінансового становища. Ну, хто відмовиться від такого в прямому розумінні оголеного образу “Інь і Янь” у доволі специфічній філософській транскрипції Григорія Кудлаєнка?!! Хоч одразу варто без іронії зазначити, що таких експонатів, які виставлені цими днями в “Клєрі”, ви не зможете здибати ні в салоні “Художник”, який давно перетворився на сувенірну крамницю, ні тим паче на кічку під зворушливою назвою “Вернісаж”.

Направду, скульптура Ярослава Мотики і Григорія Кудлаєнка високої галерейної проби, адже обидва майстри належать до когорти львівських митців, які активно беруть участь у різноманітних виставках, пленерах, симпозіумах. Наприклад, Кудлаєнкові бронзові “Грації” 1998 року отримали премію за найкращий скульптурний твір на осінньому салоні “Високий замок”, який щорічно відбувається у Львівському палаці мистецтв! Хоч переважно скульптура Григорія Кудлаєнка – це поєднання шліфованої або патинованої бронзи із тонко підібраним каменем (габро, лабрадорит, кубинський мармур), утім, не тільки його ливарство представлено на цій виставці. Маленькі уламки карарського мармуру під різцем майстра стали справжніми лаконічними образами лебедя, ангела, жіночої спокуси... Тематично доповнює враження від скульптури і графіка цього ж автора: срібний контур і червоне штрихування на чорному тлі представляють в рисунках Кудлаєнка той романтичний погляд на жіноче оголене тіло, який власне й може бути щонайналежніше оцінений і без вагань сприйнятий завсідниками салону “Клєр”.

На відміну від свого молодшого колеги, Ярослав Мотика тільки в деяких творах як матеріал вибирає камінь. Переважно його дрібна пластика виготовлена із кам’яної маси, теракоти, чорнодимленої кераміки. Особливо цінними в експозиції є твори, які не знані Львову із виставок, хоча були створені упродовж 1990-95 років. У цих напрочуд образних мініатюрах художникові вдалося передати й монументальний пафос, і психологічну нюансовість жанрових сценок, й епічну архаїку глибин НАШОЇ традиційної культури. Виставляючи своїх “Емігрантів” чи віртуозну “Кора опадає”, Ярослав Мотика немов подає приклад молодій зміні, яка покликана продовжити цю традицію.

“Мене гірко вражає те, що на виставках ніяк не видно молодих скульпторів, – зізнався одного разу кореспондентові “Поступу” лауреат державної премії ім. Т. Шевченка Ярослав Мотика. – Можна тільки здогадуватися: чи вони не подають робіт, чи ті роботи оргкомітети виставок відхиляють?.. Але саме це й спонукає мене замислитися над станом, у якому перебуває львівська скульптурна школа або конкретніше, кафедра скульптури ЛАМ ( бо кажуть, що підготовка скульпторів в академії є слабкою). Інколи й мені здається, що там навчають чого завгодно, наприклад, муляжі ліпити, тільки не Мистецтва... Скільки вже років кафедра випускає дипломованих скульпторів! То чому ж їхніх творів не видно на виставках, зокрема, на виставках львівського портрету й “Асоціації-2000”. Ситуація просто катастрофічна! Сам я навчався на відділі кераміки, але захоплювався скульптурою й намагався якомога активніше брати участь у всіх виставках. А тут люди, які мають завершену освіту в галузі скульптури, просто розчиняються, у мистецтві вони неприсутні. Очевидно, академічна кафедра скульптури є в занепаді, як і ті люди, які її обіймають.

Мусили б уже передавати посади людям талановитішим і розумнішим, які не псували би молоді. Та Львів таке місто, що традиційно славилося скульпторами, варто тільки глянути на фасади будівель! Ну, чому б така талановита людина, як Роман Петрук, не могла працювати на кафедрі скульптури?!! Так, цей майстер працює і зі склом, і з керамікою, але він цілковито міг би передавати свої знання й уміння молодим скульпторам. Колись давно так же й училися – у майстрів. Може, і тепер варто звернутися до цієї практики. Бо далі не годен терпіти того занепаду, який панує в нашій скульптурі порівняно з якою, скидається, що в живописі й графіці ситуація не така розпачлива”.

POSTUP - ПОСТУП
№78 (736),
24-30 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Відпусти коханого!
·Корупція в оточенні президента
·В НОМЕРІ
·Львів ставлять на коліна

ПОГЛЯД
·Львів ставлять на коліна
·Галицька карта знову у грі

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Покази свідків суперечливі
·Кому вигідна приватизація?
·У "референдумників" - проблеми
·КІЛЬКА СЛІВ
·Ціни на хліб не зростуть
·До чиновників не телефонують
·Деревообробники демонструють свої можливості

ПОСТУП З КРАЮ
·У Німеччині з Віктора Жердицького зняли частину звинувачень
·Ставка на Анатолія Кінаха
·Зник пам"ятний знак загиблим журналістам
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Перший крок до примирення
·Лейбористи - за крок до перемоги
·Щоби розпізнати невірного
·Гнів Черномирдіна

ТЕМА ПОСТУПУ
·Григорій Омельченко обіцяє гучний скандал через 10 днів
·Антимафія... в бездіяльності

ГАЗДА У ПОСТУПІ
·Війна із колорадським інтервентом
·Кілька врожаїв на рік - реальність
·Картопля тех хворіє

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Boeing надаватиме доступ до Інтернету з повітря
·Бровзер без цензури
·Споживачі віддають перевагу традиційній пошті
·PC-NEWS
·Питаєте - відповідаємо
·Школа молодого хакера

АРТ-ПОСТУП
·Інструментальні диптихи
·Віртуози in tenebris
·Скульптури на журнальному столику

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Секс-терористи для бізнесменів
·Як брали Колю-Рокіро
·Вирок для депутата

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·ФІФА відкладає чемпіонат світу
·Фіналісти визначилися
·П"ять матчів для визначення чемпіона

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР