BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 22-23 ТРАВНЯ 2001 року |

ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!

День святий святкувати!

Звернення федерації українських католицьких студентських та академічних товариств “Обнова”

Федерація українських католицьких студентських та академічних товариств “Обнова” вважає, що існуюча в Україні практика перенесення робочих днів на неділю – святий для кожного християнина день з метою продовження вихідних з нагоди державних та інших свят чи з будь-якою іншою метою, неспівмірною з Господнім днем, неприпустима. Такі дії з боку державних органів влади є образою релігійних переконань християн.

Ми звертаємося до керівників держави з проханням надалі припинити перетворення неділі на робочі дні. А також звертаємося до християн різних деномінацій у випадку продовження подібних практик з боку державних органів влади діяти відповідно до Божої заповіді – “День святий святкувати” і рішуче відстоювати свої конституційні права.

Президент федерації
Андрій КОСТЮК
Голова Академічної “Обнови”
Юрій ПІДЛІСНИЙ

“Г” чи “Ґ” або “Х”

Ще й досі нам у спадщину залишилися насильно увіпхані російські назви західних прізвищ, місцевостей та ін. З уваги на російську самобутню абетку, позбавлену букви “г”, бідолашні зійшлися на тому, щоб англійське “Н” вимовляти як “Х”, німецьке – загалом як “Ґ”, подекуди як “Х”. Звідси їхній хокей (hockey), Хемінґуей (Hemingway) – з англійської чи Ґітлєр (Hitler), Люфтґанза (Lufthansa), Хайль (Heil), Хоф (Hof) – з німецької. Росіяни вимовляють їх так, як дозволяє їхня абетка. В українській мові подібних перепон не існує – маємо власну букву “Г”, яка саме пасує до “Н”! Проте в Україні з обіймів “старшого брата” досі вдалося вивільнитися тільки Гельсінкам від Хельсінків. При всьому курйозі російської (не “абустроєнной”) абетки не насміхаймося (гріх!). Ми – далеко-далеко не кращі: недалекоглядні, сліпі – за давнім прислів’ям (польським, а яким актуальним для перекінчиків, манкуртів!):

Cudze chwalicie,
Swego nie znacie.
Sami nie wiecie,
Co posiadacie...

Ярослав ТАТОМИР

У кого ми шукаємо порятунку?

Хочу сказати, що серед усього різноманіття українських газет я читаю лише “Експрес”, “Високий Замок”, “Поступ”, “ЗВУ”, “Суботню пошту”. Не буду зайвий раз співати дифірамби, скажу лише – це найкращі в Україні газети. Ви намагаєтесь чесно та об’єктивно висвітлювати політичні та економічні, місцеві й інші аспекти буття українського суспільства.

Та чи тільки з них складається життя людини? І чи, зрештою, вони є найважливішими? У чому суть життя людини на землі? Ми живемо для Бога і постанемо колись перед його судом, після якого проведемо вічність або з Богом, або в іншому місці. Із цим треба або погодитися, або заперечити це взагалі. Якщо ж із цим погодитися, то треба визнати, що духовне є найважливіше. Без відродження духовності не відбудеться справжнього відродження України. Ми сьогодні нарікаємо на владу, плачемо за Ющенком.
Але ж почитаймо Старий завіт Біблії. Древні євреї (залежно від свого морально-духовного стану) отримували ту владу, якої заслуговували. А який нині моральний образ України? Половина населення “сидить на склянці (голці, “косяку”)”, ми не можемо і двох слів зв’язати до купи без міцного сполучника (мата), насильство, розпуста, гомосексуалізм – кара падає як на кожну конкретну людину, так і на весь народ у цілому. Хтось може заперечити, мовляв, в усіх країнах світу в усі часи було подібне. Але де сьогодні Содом, Гоморра, Вавилон, великий Рим? Повірте, сучасні “рими” та “вавилони” чекає те ж саме. Пам’ятайте, держава починається із кожного з нас.

Тепер нумо проаналізуймо, як ми намагаємося вийти з важких життєвих ситуацій? Чи ми йдемо до покаяння? Чи біжимо до сповіді? Чи поспішаємо прийняти Христа в тайні Євхаристії (причастя)? Ми йдемо до священика (служителя та учня Христа), щоб він промовив над нами молитву? Ні, ми всього того не робимо, хоча це й не коштує жодної копійки. Замість того ми беремо 70 (60) гривень і біжимо на індивідуальний прийом до Ілхама (Валентини, Петровича)... Невже ми втрачаємо розум? Невже справді вважаємо, що Сатана, котрий так зненавидів людей, що зробив усе, щоб вони були вигнані з раю, тепер допомагатиме людям? Хіба не відчуваємо, що нам пропонують віддати душу дияволу та ще й платити за це гроші? Напевно, відчуваємо, але радо вигадуємо для свого виправдання небилиці про те, що, мовляв, є біла (хороша) магія, що вони лікують молитвами. Відкрийте Біблію і прочитайте там слова, які говорять: жодний чарівник царства небесного не успадкує (ні чорний, ні білий, ні будь-який інший).

Чому б вашій газеті не розпочати висвітлення реального зцілення душі та тіла людей? А таких випадків в історії сьогоднішньої церкви не бракує. Зцілення реального, справжнього, а не рекламно-тимчасового...

З повагою, Ваш читач АНДРІЙ

Грішне під личиною святого

Питання “Чи не придалася б нам інквізиція?” мимохіть постає під час огляду молодіжних виставок у Палаці мистецтв. Згадати хоча б виставку “Творчих робіт студентів ЛАМ” та об’єднання “Ктитор”.

Дехто з експонентів, можливо, й стане художником, що ж до “гамлетівства” митця, то тут справи значно гірші. Такі питання взагалі не існують ні перед викладачами, ні, тим паче, перед студентами. Стару ідеологію стерли в “лагєрную пиль” (чи стерли ж?!), а нової щось не видно. Кажуть, що на це претендує ВІРА. Якби ж то! Студент ЛАМ Є. Чесанов, зачаровуючи безпосередністю, вирішує тему постання всього сущого в композиції “Святе Сімейство” (чому не “Свята Родина”?), засіває “космічний вакуум”, притягаючи для цього атрибутику із порнокоміксів. Рівно ж як В. Романов у “Колядниках” у ледь стилізованій під середньовічну українську ікону манері зображає чотири ревучі розбишацькі пики – вельми непросто назвати ці образи такими, що прославляють Бога.

Об’єднання “Ктитор” (або інакше – “Жертводавець”) присвятило духовній темі такі полотна, як “Муза Захер-Мазоха” Є. Чесанова, “Даная” Р. Пилипа та його ж “Скорбота”, перейменована в останній момент на “Очікування” (зображено, як з напівтемряви проступає неозорих розмірів та частина тіла, яка завершує спину), і “Настоящий бог” (написання назви авторське) Р. Касперського – мавпування манери
П. Філонова, у якій із мішанини квадратиків та зиґзаґів погляд глядача вихоплює фізіономію “урки” зі свастикою на вилиці. Проте найпікантнішим є факт, що в такій виставці брала участь теж сестра Дем’яна – із, зрештою, зовсім простенькими, аби не сказати примітивними, картинками.

У нас ще не встиг як слід розвинутися такий потужний інструмент впливу, як громадська думка. (Згадаймо, що після недавнього скандалу зі скульптурою, що представляла Папу Івана Павла ІІ, пригніченого метеоритом, у варшавській галереї “Захента”, яка спеціально ставила собі за мету розбурхувати емоції суспільства, її директорка звільнилася). А хто в нас міг би розтлумачити нахабам, у чому полягає різниця між свободою та розбещеністю?

А. ГРОМОВИЙ

Підтримка місцевих проектів в Україні

З метою підтримки розвитку громадянського суспільства в Україні Академія Місцевого Розвитку (АМР), яку створив консорціум польських позаурядових організацій, зорганізувала біля Ольштина (Польща) тритижневу навчальну сесію для лідерів місцевих громад України. У навчанні взяли участь триособові команди із п’яти міст України (Шацьк, Чортків, Сокаль, Жовква, Калуш), до складу яких увійшли представники місцевої влади, позаурядових організацій та ЗМІ чи бізнесу. Представники українських міст із трьох різних секторів вивчали, як слід співпрацювати, щоб досягти здійснення проекту розвитку у своєму регіоні, спираючись лише на місцеві засоби та ресурси.

Цінністю навчань АМР є передавання знання “ноу-хау” та досвіду, які польські спеціалісти отримали за останніх десять років. Натомість метою стажувань та відвідин-обстежень є наведення контактів, що у майбутньому зможе принести плоди у вигляді співпраці між польськими та українськими партнерами. Під час двох років діяльності Академії у навчальних сесіях взяли участь 44 особи; чергових 18 осіб, що представляють міста Белз, Макарів, Миколаїв, Міжгір’я, Монастирська та Зборів, невдовзі почнуть заняття другої сесії другого циклу Академії.

АМР створив Фонд Громадсько-Економічних Ініціатив (ФГЕІ), Асоціація для Форуму Позаурядових Ініціатив, Польський Фонд Ринкової Трансформації “Знати як” (“ноу-хау”) та українські партнери: Товариство Лева, Тернопільське Агентство Міського Розвитку та Асоціація Демократичних Рад України.
У справі організації чергових сесій, а також у справі набору й співпраці із випускниками Академії можна зв’язатися із бюро ФГЕІ за адресою: вул. Єзуїтська 1/3 00-281 Варшава E-mail: fise@fise.org.pl

Марцін СТАЖЕВСЬКИЙ,
Кшиштоф ХМУРА

POSTUP - ПОСТУП
№77 (735),
22-23 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·День загиблих журналістів
·В НОМЕРІ
·"Золота пальмова гілка" для Нанні Моретті

ПОГЛЯД
·Відключати воду не будуть
·Наприкінці року Кучма піде у відставку
·Феномен української естради

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Хто ж ударив композитора?
·День народження без Гії
·Екс-рухівці таки ввіллються в ПРП
·Енергію радять споживати розумно
·Михайло Гладій гарантує перемогу Аграрної партії
·Завершується підготовка до "Щита миру"
·"Батьківщина" починає референдум зі Львова
·У родині лебедів з"явиться поповнення
·Місто зазнає збитків
·Дні Львова у Кракові
·Податківці розповідають казки
·До візиту Папи рух транспорту буде змінено

ПОСТУП З КРАЮ
·Українська влада готується до повстань
·Україна хоче дружити з Іраком
·Депутати не визначилися з кандидатурою прем"єра

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Українські заробітчани шанують працю
·Сибір під крижаною водою
·"Червоноармійці" знову в бою
·Війна вже почалася

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Митники проти пільг на дизпаливо
·Ліцензовнаих брухтовиків поменшає
·У нас усе наше. І кава - теж
·Прибутки від контрабанди - в держскарбницю
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Вечір дипломатичних імпровізацій
·"Сад нетанучих скульптур" Миколи Андрущука
·І блищить у небі місяць, наче ятаган...

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·До нової назви УГКЦ - з позиції екуменізму

СПОРТ-ПОСТУП
·"Баварія" - улюблениця богів
·"Ліль": із дебютантів - у Лігу чемпіонів
·Останній штрих "Ліверпуля"
·Львів дарує "золоте" очко Донецьку
·Доки триватиме гегемонія "Техно-Центру"?
·СПОРТ-БЛІЦ
·Перший успіх українського гонщика

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Стінг намагався врятувати Землю, але сам мало не загинув