BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 19-20 ТРАВНЯ 2001 року |

Тиждень космічних одкровень

Лише за останні кілька днів було зроблено низку етапних відкриттів у космічній галузі

УСЕСВІТ

Євген ГУЛЕВИЧ© ПОСТУП

Космос вабить людей. Але якщо прадавні астрономи – індійці, індіанці, китайці, араби чи греки – дивували своїх земляків лише вряди-годи, то за нашого технічно “просунутого” часу це ваблення постійно набуває форм чи не щоденних відкриттів. Коли ми оглянемо “космічні” події, що трапилися лише за кілька днів, то помітимо стільки нових відкриттів, скільки, мабуть, років із п’ятсот тому робили за півстоліття.

Зокрема, лише кілька днів тому астрономи з’ясували, що наша ненька Земля з кожним роком усе ближче посувається до Марса з приблизною швидкістю 50 км на хвилину. Орбіти планет зближуються. Скажімо, цього року (21 червня) ми будемо перебувати “лише” за якихось 68 мільйонів кілометрів од свого космічного сусіда, а в період між 2018 і 2020 роками ця відстань зменшиться настільки, що буде нагода зайнятися підготовкою марсіанської експедиції. А земляни тим часом (так принаймні твердить дехто з Центру космічних польотів Маршала) зможуть спостерігати те, що відбуватиметься на поверхні Марса, мало не неозброєним оком.

2010-і роки взагалі обіцяють бути для космонавтів особливо цікавими. Так, зосібна, вважає голова Національного управління аеронавтики та дослідження космосу США (NASA) Даніель Ґолдін. Він каже, що космонавти висадяться на Марс найпізніше 2020 року, після чого на них чекатимуть інші планети Сонячної системи. США так пишається своїми досягненнями в космосі, що “не раніше, ніж за 10 років, але й запевне не пізніше, ніж за 20, ми знову ввійдемо в історію”, – сказав Ґолдін, маючи на увазі також і першого американця на Місяці. Наразі до Марса зі швидкістю понад 30 км на секунду наближається космічний апарат NASA 2001 Mars Odyssey. З його допомогою вчені хочуть визначити, чи є все-таки на Червоній планеті вода.

Інші американські вчені, зваживши на перспективи розвитку ідеї заселення Марса, вже починають створювати будівельні матеріали для перших марсіанських будинків.

Використовуючи незвичайний пісок із Міннесоти і звичайний полімерний пластик, дослідники під керівництвом директора відділення хімії коледжу Вільяма та Мері Ричарда Кейфера намагаються створити тип довготривалої цегли, яка б ідеально підійшла для умов марсіанської поверхні. Розчином швидше за все слугуватиме щось подібне до епоксидної смоли, або ж – в іншому варіанті – цеглу цілком відливатимуть за технологією конструктора “Леґо”, і тоді вона буде скріплюватися самостійно. Щодо загадкового піску з Міннесоти, то його братимуть там тому, що він хімічно тотожний із піском на Місяці, а структура того дуже схожа на структуру марсіанського каміння.

Японці теж долучилися до створення “космічних” матеріалів. Після двадцятирічних досліджень вони вигадали штучну деревину, яка, за твердженнями винахідників, відрізняється від справжньої лише відсутністю річних кілець і сучків. Творці цієї деревини хочуть послати її на Міжнародну космічну станцію, твердячи, що там вона точно знадобиться.

Але і це ще не край. Астрономи з лабораторії реактивних імпульсів агентства NASA запропонували переглянути розуміння землянами сили гравітації. Вони виявили, що на космічні апарати, які зараз перебувають на великій відстані від Землі, діють сили, які сучасна наука пояснити просто не в змозі. Чотири такі апарати – “Піонер-10”, запущений 1972 року, “Піонер-11” (1973), а також “Ґалілео”, який летів до Юпітера, й “Уліс”, який зараз обертається довкола Сонця, – поводяться дуже дивно.

Так, “Піонер-10” залетів уже далеко за орбіту Юпітера, але й досі не втратив радіоконтакту з Землею. Найбільша загадка – в тому, що він уповільнює свій інерційний лет значно швидше, ніж би це мало бути. Те саме відбулось і з “Піонером-11”, якого віддаляють від його старшого брата 22 мільярди кілометрів, і з іншими двома апаратами. Після обговорень загадка залишилася нерозплутаною: щодо природи цього явища вчені так і не дійшли згоди.

А на Міжнародній космічній станції тим часом розпочато комерційний проект – Advanced Astroculture. Головне завдання – культивування рослин. Астронавти висадили насіння рослини Arabidobsis, яке належить до того ж сімейства, що і редиска та капуста. Згодом учені шукатимуть на генетичному рівні відмінності в насінні, яке виросло на Землі й у космосі. Вирощують також кристали протеїну. Потім, уже на Землі, це, як сподіваються науковці, допоможе виробляти ліки проти різних хвороб.

Бідні ті, хто в дитинстві мріяв стати космонавтом. Бо нині вакансій для космонавтів, здається, немає ніде. Європейське космічне агентство (ЕКА) новачків на роботу не бере, у США нову кампанію набору космонавтів уже кілька разів відкладали, а в Китаї та Японії астронавтів готують так рідко, що стати одним із них майже неможливо.

А космічним туристом зробитися можна хіба на Байконурі – за великі гроші, як це зробив проафішований на всіх континентах Денніс Тіто. Тому мрійників, котрі хотіли би стати космонавтами, слід застерегти принаймні такою статистикою: на шість місць космонавтів EКА було подано 22000 заяв.

Отож, якщо когось таки вабить космос, то йому можна дати хіба таку пораду: легше стати вченим, аніж “помацати” космос зблизька. Коли ж зовсім не терпиться, тоді варто збудувати власний космічний корабель. За це навіть дають гроші: одна компанія розігрує так званий X-Prize і готова заплатити мільйон доларів кожному, хто зможе самостійно побудувати ракету, злетіти на ній у космос і, звісно, повернутися...

POSTUP - ПОСТУП
№76 (734),
19-20 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Тигипко чи Кінах?
·В НОМЕРІ
·СБУ шукає у Львові ймовірних убивць Папи Римського
·Білоруські міліціонери застрелили українця

ПОГЛЯД
·Розпочато підготовку антипрезидентського референдуму
·За нами наглядатиме комісар
·Понтифікові гарантують безпеку
·Сенчук нічого говорити не буде
·Унсовців приборкують
·Зустріч політиків і науковців у Львові

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Парки повинні заробляти на себе
·Узимку мерзнути не будемо
·Перетягування фінансового каната
·Вшанують пам"ять героїв
·Страйкарі не здаються
·На стажування - у США

ПОСТУП З КРАЮ
·Мирослава Гонгадзе не приїде ховати свого чоловіка
·Воронін - за комуністичну співдружність

ПОСТУП У СВІТ
·Вибух в Ізраїлі
·Китай відмовився прийняти президента Тайваню
·Ярузельський хоче суду
·Прорив у справі відшкодувань
·СВІТООГЛЯД

ТЕМА ПОСТУПУ
·Народжений двічі
·Левко Лук"яненко: 72 дні я чекав кулі

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Жертв "Титаніка" ідентифікують
·Ящірка надихнула винахідника
·Тиждень космічних одкровень
·Людство невпинно росте

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Молитва до Андрея Шептицького
·"РІЧ" рухається
·Любов до ближнього - це політика
·Ув"язнені хочуть зустрітися з Іваном Павлом ІІ

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Чистота народжується у фабричних відходах

СПОРТ-ПОСТУП
·Команда Львова - чемпіон Універсіади!
·Що нас чекає на "Джиро д"Італія"?
·ФК "Львів" продовжує перемагати
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР