BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 19-20 ТРАВНЯ 2001 року |

Прорив у справі відшкодувань

ОСТАРБАЙТЕРИ

Олег КОМАРЧУК

У четвер апеляційний суд у Нью-Йорка відхилив висунуті суддею Ширлі Крем умови, пов’язані з відкладенням колективного позову жертв нацизму проти німецьких фірм. Політики зітхнули з полегшенням, адже вважають, що нарешті подолано найважливішу перешкоду в цій справі.

Однак німецькі промисловці, котрі зобов’язалися внести половину з 10 мільярдів марок до фонду “Пам’ять, відповідальність, майбутнє”, досить скептично поставилися до рішення, якого самі ж домагалися, стверджуючи, що ще не час розпочинати виплату компенсацій жертвам Третього райху.

Кілька днів тому газета Sueddeutdche Zeitung написала: “Німецькі ділові кола використовують рішення американської судді Ширлі Крем як щит: із його допомогою вони відбивають атаки колишніх підневільних робітників, терпіння котрих давно вичерпано, і жити котрим залишилося не довго. Під прикриттям рішення судді Крем німецькі фірми сподіваються виграти час”. У четвер у Нью-Йорку апеляційний суд постановив, що суддя Ширлі Крем перевищила свої повноваження, вимагаючи внести зміни до закону про компенсаційний фонд (вона пов’язала відхилення позову, між іншим, із вимогою виплатити з фонду “Пам’ять, відповідальність, майбутнє” відшкодування також австрійським жертвам нацизму). Та, виключивши можливість поновлення судових позовів проти німецьких фірм, апеляційний суд водночас зняв той щит, який їх оберігав. Хоча представник ініціативної групи німецької економіки Вольфганґ Гібовський і привітав рішення апеляційного суду (зрештою, він мусив це зробити), однак (і цього слід було чекати) заявив, що цього ще замало для того, щоби говорити про достатні правові гарантії для німецьких підприємств.

Як стверджує Deutsche Welle, проблема виплати компенсацій колишнім підневільним робітникам Третього райху, що спочатку виглядало як благородний жест, набула в Німеччині характеру політичного скандалу і загрожувала серйозно підірвати репутацію країни на міжнародній арені. Не випадково німецькі політики так палко вітали рішення апеляційного суду міста Нью-Йорка.

Зокрема, експерт із правових питань фракції “зелених” у бундестазі Фолькер Бек назвав його не інакше як справжнім проривом: “Бундестаг тепер може визнати достатнім рівень правового захисту німецьких підприємств і оголосити про початок компенсаційних виплат”, – сказав Бек. За його словами, відповідне рішення тепер має прийняти бундестаг.

Але все залежить зараз від того, як себе поведуть представники німецької економіки, адже остання перешкода на шляху до початку виплат компенсацій знята, а їм усе-таки не хочеться, щоби їхня ділова репутація стала “підмоченою”. Тож визначитися їм потрібно дуже швидко, оскільки жертви нацизму геть втомились і заявляють-погрожують (останню таку заяву, до речі, зробив український представник у справах остарбайтерів на конференції у Варшаві два дні тому) скласти нові позови, якщо Німеччина не почне виплачувати компенсації. Вирішення справи з відшкодуваннями до початку парламентських літніх канікул хоче також федеральний канцлер Німеччини Ґергард Шредер.

POSTUP - ПОСТУП
№76 (734),
19-20 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Тигипко чи Кінах?
·В НОМЕРІ
·СБУ шукає у Львові ймовірних убивць Папи Римського
·Білоруські міліціонери застрелили українця

ПОГЛЯД
·Розпочато підготовку антипрезидентського референдуму
·За нами наглядатиме комісар
·Понтифікові гарантують безпеку
·Сенчук нічого говорити не буде
·Унсовців приборкують
·Зустріч політиків і науковців у Львові

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Парки повинні заробляти на себе
·Узимку мерзнути не будемо
·Перетягування фінансового каната
·Вшанують пам"ять героїв
·Страйкарі не здаються
·На стажування - у США

ПОСТУП З КРАЮ
·Мирослава Гонгадзе не приїде ховати свого чоловіка
·Воронін - за комуністичну співдружність

ПОСТУП У СВІТ
·Вибух в Ізраїлі
·Китай відмовився прийняти президента Тайваню
·Ярузельський хоче суду
·Прорив у справі відшкодувань
·СВІТООГЛЯД

ТЕМА ПОСТУПУ
·Народжений двічі
·Левко Лук"яненко: 72 дні я чекав кулі

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Жертв "Титаніка" ідентифікують
·Ящірка надихнула винахідника
·Тиждень космічних одкровень
·Людство невпинно росте

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Молитва до Андрея Шептицького
·"РІЧ" рухається
·Любов до ближнього - це політика
·Ув"язнені хочуть зустрітися з Іваном Павлом ІІ

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Чистота народжується у фабричних відходах

СПОРТ-ПОСТУП
·Команда Львова - чемпіон Універсіади!
·Що нас чекає на "Джиро д"Італія"?
·ФК "Львів" продовжує перемагати
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР