BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 19-20 ТРАВНЯ 2001 року |

Ярузельський хоче суду

Проблеми з відновленням судового процесу справи "Грудень"70"

ПОЛЬЩА

Володимир ПАВЛІВ, Варшава© ПОСТУП
Цей судовий процес тягнеться ще з 1995 року. Розпочався він у Ґданську, а в листопаді 1999 року був перенесений до Варшави. 15 травня в окружному варшавському суді мав розпочатися його черговий етап, але не розпочався.

На лаві звинувачених 10 осіб: генерал Войцех Ярузельський (міністр оборони ПНР), Станіслав Коцьолек (тодішній віце-прем’єр) і ще вісім керівників армії та міліції з 1970 року. Прокуратура звинувачує їх у віддаванні наказів міліції та армії про застосування зброї для придушення повстання польських робітників через підвищення цін на продукти і товари, яке відбулося 15 грудня 1970 року у приморських містах Польщі. Тоді загинули
44 особи, а близько 200 було поранено.

Судовий процес із різних причин відтягувався та переносився вже кілька років, і от нарешті він мав розпочатись у середині травня. Та перша спроба знову виявилася невдалою, бо першого ж дня адвокати підсудних заявили про необхідність повернути справу на дорозслідування, оскільки акт звинувачення, який підготувала прокуратура, недосконалим.

Головні недоопрацювання адвокати вбачають у тому, що прокуратура, звинувачуючи тих, хто віддавав наказ про застосування зброї, не вказує на тих, хто зброю застосував: досі не відомо, чи міліція стріляла чи армія.

Немає у слідства також жодних фактів про застосування зброї чи звітів про витрачені боєприпаси. Не допитала прокуратура також Леха Валенсу як свідка, чого домагається захист.

Отже, два дні суд розглядав ці й інші скарги захисту і 17 травня все ж виніс вердикт, що немає перешкод для того, щоби розпочати суд. Утім, і це не вирішило справи, бо того ж дня обидва адвокати заявили, що з огляду на свій похилий вік відмовляються далі вести цю справу, яка “заповідається на багаторічну”. Згідно з порядком, процес знову мав би бути відкладений, аж поки не буде призначено нових адвокатів. Але, очевидно, оцінивши цей хід захисту як фокус для чергового перенесення процесу, суд прийняв рішення зобов’язати обох адвокатів вести справу до того моменту, поки їм не буде знайдено заміни. Чи вдасться цей наказ суду реалізувати, сьогодні не може впевнено сказати ніхто. Якщо так, то суд розпочнеться найближчими днями.

Генерал Ярузельський заявив, що він сам зацікавлений у тому, щоби розпочався судовий процес, який має довести його невинність. Таке бажання він пояснює тим, що мас-медіа та суспільна думка вже давно визнали його винним без суду і слідства. Та це не зовсім так. Згідно з опитуванням газети Rzeczpospolita, думки поляків щодо цієї справи чітко розділі, а саме: 39% вважають, що Ярузельського потрібно судити за події 1970 року, 42% – що не потрібно, а 19% відповіли, що не мають щодо цього питання визначеної думки.

Очевидно одне: ця справа з кожним роком усе менше цікавить польське суспільство і сьогодні перетворилася на процес уже суто політичний. Одним із красномовних підтверджень цього можна вважати факт, що на відновлення процесу не з’явилися родичі жодної з 44 жертв тих подій.

POSTUP - ПОСТУП
№76 (734),
19-20 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Тигипко чи Кінах?
·В НОМЕРІ
·СБУ шукає у Львові ймовірних убивць Папи Римського
·Білоруські міліціонери застрелили українця

ПОГЛЯД
·Розпочато підготовку антипрезидентського референдуму
·За нами наглядатиме комісар
·Понтифікові гарантують безпеку
·Сенчук нічого говорити не буде
·Унсовців приборкують
·Зустріч політиків і науковців у Львові

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Парки повинні заробляти на себе
·Узимку мерзнути не будемо
·Перетягування фінансового каната
·Вшанують пам"ять героїв
·Страйкарі не здаються
·На стажування - у США

ПОСТУП З КРАЮ
·Мирослава Гонгадзе не приїде ховати свого чоловіка
·Воронін - за комуністичну співдружність

ПОСТУП У СВІТ
·Вибух в Ізраїлі
·Китай відмовився прийняти президента Тайваню
·Ярузельський хоче суду
·Прорив у справі відшкодувань
·СВІТООГЛЯД

ТЕМА ПОСТУПУ
·Народжений двічі
·Левко Лук"яненко: 72 дні я чекав кулі

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Жертв "Титаніка" ідентифікують
·Ящірка надихнула винахідника
·Тиждень космічних одкровень
·Людство невпинно росте

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Молитва до Андрея Шептицького
·"РІЧ" рухається
·Любов до ближнього - це політика
·Ув"язнені хочуть зустрітися з Іваном Павлом ІІ

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Чистота народжується у фабричних відходах

СПОРТ-ПОСТУП
·Команда Львова - чемпіон Універсіади!
·Що нас чекає на "Джиро д"Італія"?
·ФК "Львів" продовжує перемагати
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР