BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 17-23 ТРАВНЯ 2001 року |

Вибір турфірми - справа серйозна

Збираючись на відпочинок, треба знати, як захистити свої права

НА ЗАМІТКУ

Василь ФЕДОРОВИЧ

Для потенційного туриста вибір турагентства – досить серйозна проблема. Тільки у Львові їх налічується кілька десятків. Тому варто прислухатися до кількох порад.

Найкраще, якщо обрана вами компанія існує вже кілька років. У такому разі є надія, що в неї вже напрацьовані й достатньо міцні зв’язки з вітчизняними і закордонними фірмами, що займаються туристичним бізнесом, накопичений чималий досвід обслуговування туристів. Добре, якщо вона входить до складу якоїсь великої асоціації. Спробуйте довідатися, чи не надходили скарги на фірму в управління захисту прав споживачів. Окрім того, згідно з чинним законодавством, кожна туристична компанія зобов’язана мати ліцензію на право надання туристичних послуг, видану Держкомтуризму. Природно, необхідно поцікавитися наявністю у фірми цих документів.

Якість вашого відпочинку багато в чому залежатиме від того, як складено договір про надання туристичних послуг. Тому перш ніж підписувати запропонований турфірмою типовий документ, візьміть його додому, уважно, не кваплячись, вивчіть. Якщо якісь пункти викликають сумніви, проконсультуйтеся з юристом. Ви маєте право запропонувати працівникам турфірми змінити якісь положення договору, доповнити його.

Найдетальнішим повинен бути пункт із описом умов вашого відпочинку. І чим більше підпунктів він міститиме, тим менше неприємних сюрпризів чекає вас на відпочинку. якщо якась умова сформульована не досить чітко, не задовольняйтеся роз’ясненням службовця фірми, а наполягайте на внесенні в договір уточнень. Інакше вам складно буде відстояти на місці свої інтереси, а після подорожі – пред’явити фірмі претензії. Усні ж запевнення працівників фірми юридичної чинності не мають.

Кожна зі сторін може зажадати зміни або розірвання договору (природно, до початку туру), якщо істотно змінилися значущі обставини, з яких сторони виходили при його укладанні. При розірванні договору відшкодовуються збитки, реально завдані кожній зі сторін.

Проте турагентство не несе відповідальності за невиконання або неналежне виконання своїх зобов’язань, якщо доведе, що це відбулося внаслідок істотної зміни обставин. Припустимо, ви вже внесли аванс і приїхали в призначений термін, щоб оплатити частину вартості туру, що залишилася, і вирушати в подорож, але тут різко змінився курс національних валют і гривнева ціна вашої подорожі помітно зросла. Тоді збитків зазнали і ви, і фірма. І, звичайно, турагентство в цьому не винне.

Крім договору фірма видає вам путівку, де зазначені конкретні умови подорожі та її роздрібна ціна.

Інколи претензії туристів до фірм безпідставні. Але часом вони цілком обґрунтовані. Як правило, це пов’язано з тим, що фірма порушила якусь умову договору. Наприклад, узяла зобов’язання розмістити відпочиваючих у готелі на березі моря, а оселила в готелі, від якого до моря потрібно їхати автобусом.

Або, скажімо, за договором вони мали жити в п’ятизірковому готелі, а поселили їх у чотири- або навіть тризірковий (але при цьому треба враховувати, що в кожній країні є власна класифікація готелів). У турагентствах туристам надають проспект готелю із зазначенням його категорії. І якщо в проспекті, припустимо, говориться про наявність у номері кондиціонера, а його не виявилося, це теж буде порушенням договірних зобов’язань турфірми, а отже, і підставою для висловлення претензії з вимогою відшкодування.

До речі, окремі питання часто можна вирішити на місці, у країні перебування (припустимо, поміняти номер у готелі), звернувшись до представника турагентства.

Претензія фірмі подається протягом 20 днів після повернення з поїздки. Вона підлягає задоволенню протягом 10 днів після отримання її агентством. Якщо ви не отримаєте відповіді (або якщо вона вас не задовольнила), можете подавати позов у суд. Без претензії суд справу до розгляду не прийме.

У разі, якщо недоробки фірми були істотними, може виявитися добрим кроком повідомлення компанії про те, що коли вона не задовольнить ваші претензії, ви подасте скаргу (краще колективну, підписану всією групою) в управління місцевої адміністрації, що курує питання туризму. У результаті це турагентство можуть позбавити ліцензії.

Якщо ж ваша подорож у цілому проходить приємно, а якісь несуттєві огріхи в роботі фірми або виправляються на місці, або практично не позначаються на вашому відпочинку, розслабтеся й отримуйте задоволення. Проте у разі, якщо агентство порушує свої договірні зобов’язання і це погіршує умови вашого відпочинку, подбайте про те, щоби при пред’явленні претензії і при подачі позову у вас на руках були докази. Ними можуть слугувати, наприклад, фотознімки, квитанції про оплату послуг, що входили у вартість путівки, але безплатно зроблені не були, медичні довідки, проїзні документи тощо.

POSTUP - ПОСТУП
№74 (732),
17-23 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Водяна криза
·В НОМЕРІ
·Слідство знайшло вбивць Георгія Гонгадзе?

ПОГЛЯД
·Подаківці України та Польщі співпрацюватимуть
·Водяна криза
·Невмите місто

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовці готові до диверсій
·Невиплата зарплати - гріх
·Систему паркування буде змінено
·Скоро знову будуть вихідні
·Шахрай у погонах
·Митників не перехитрили
·Куди прилаштувати дитину?
·Курсант врятував дівчинку
·"Ланос" подешевшає

ПОСТУП З КРАЮ
·Убивство Гонгадзе - хто отримує вигоду?
·Слідство знайшло вбивць Георгія Гонгадзе?
·Лебедина пісня Леоніда Кучми
·Український рекорд перевезення кокаїну
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Росія намагається приховати злочини
·Єдвабне сумління
·Смертоносний потяг-утікач
·На боротьбу з промисловим піратством

ТУРИСТИЧНИЙ ПОСТУП
·Уперед, до моря!
·Вибір турфірми - справа серйозна
·Зірка на зірку не схожа...

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Чому люди нарікають на повільний процесор?
·PC-NEWS

АРТ-ПОСТУП
·Урядова нагорода до срібного персня долі
·"Музика тисячоліття"
·Музейний меценат - поняття архаїчне?

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Безробітний - значить злодій?
·Міліція спричинилася до міжнародного скандалу

СПОРТ-ПОСТУП
·Шумахер і Хаккінен - на львівському автодромі?
·Українці знову проходять тестування
·Хто тренуватиме "Карпати" у наступному чемпіонаті?
·Червоноград та Львів не повністю готові до матчів збірних
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·На конкурсі SMS-поезії переміг вірш про SMS
·Едді ван Гален зізнався, що в нього - рак