BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 17-23 ТРАВНЯ 2001 року |

Єдвабне сумління

Єврейський погром у маленькому містечку на сході Польщі змусив поляків переглянути деякі суспільні міфи

ПОЛЬЩА

Володимир ПАВЛІВ, Варшава

Єдвабне – невеличке містечко на сході Польщі, де у 1941 році, після відходу радянських військ відбувся єврейський погром. Сьогодні цей інцидент став причиною найсерйознішої дискусії у польському суспільстві.

Протягом півстоліття у цьому маленькому містечку стояв пам’ятний знак, на якому було написано, що на цьому місці нацисти у стодолі спалили живцем 1600 євреїв (такою була офіційна версія пропаганди в Польській Народній Республіці). Але понад рік тому з’явився документальний фільм “Сусіди”, в якому свідки тих подій розповіли про участь у погромі польських мешканців Єдвабного. Після цього Ян Томаш Ґрос, історик, який після антисемітської кампанії 1968 року емігрував з Польщі до США, написав і видав у Польщі книгу під такою ж назвою. Ця книга базується на архівних документах і прямо звинувачує поляків у знищенні своїх співгромадян єврейського походження.

Першими на книгу відреагували польські ультра-патріоти, які щосили відстоювали версію про те, нібито погром здійснили нацисти. Ситуація погіршилася, коли до дискусії долучилися різноманітні антисеміти. Головним аргументом було те, що коли поляки й брали участь в погромі, то вже точно під керівництвом гітлерівців, але виконавців злочину можна виправдати, бо вони нібито мстилися за співпрацю євреїв із радянською владою, яка репресувала тисячі невинних польських родин. Ще безглуздішими були спроби спростувати цифру 1600 – нібито насправді там загинуло значно менше людей (“усього кілька сотень”).

Пошуки правди ускладнювало те, що перелякані такою несподіваною популярністю свого містечка мешканці Єдвабного переважно уникали журналістів. З іншого боку, єврейські громади не дозволили проведення ексгумації останків, бо іудаїзм забороняє турбувати спокій померлих. Почалося змагання у “навантажуванні” фактами шальок “за” і “проти”.

Проти версії Ґроса виступили окремі польські історики: знайшлися свідчення вцілілих очевидців про те, що виконавцями були нацисти, але оскільки ці свідчення виходили з архівів спецслужб ПНР, то довелося визнати ймовірність цілеспрямованого фальшування. Оскільки книга Ґроса вийшла також і в США, по-англійськи, а дискусія перекинулася і на сторінки американської преси, виникла версія цілком сучасна. Саме в цей час у Польщі приймався закон про реприватизацію, який практично позбавляв багатьох колишніх власників (серед яких є чимало американських євреїв чи їхніх спадкоємців) реальних шансів на повернення собі колишніх маєтків чи бодай адекватних відшкодувань.

Щоби втримати це змагання у накопиченні фактів і аргументів у межах цивілізованої дискусії, до неї долучилися керівники країни, світські та церковні авторитети. З’явився лист, підписаний президентом, прем’єром, керівниками костелу, в якому висловлено жаль і вибачення за участь представників польського народу у вбивстві євреїв у Єдвабному. Більше того, Александр Кваснєвський заявив, що поїде до Єдвабного в 60-ту річницю трагедії, і вибачиться перед євреями за цей епізод історії. Однак такі дії державних і релігійних лідерів не переконали польське суспільство. Згідно з останніми опитуваннями, 53% поляків не поставили б свого підпису під цим листом.

Щоби зрозуміти, в чому полягає гострота дискусії, потрібно усвідомлювати, який шок переживає польське суспільство у зв’язку з “дискусією про Єдвабне”. Частиною сучасної міфології Польщі було переконання, що поляки – це єдиний народ, який не колабораціонував із фашистами (справді, не існувало жодної польської військової формації, що воювала б на боці Гітлера), і що це єдиний народ, не причетний до Голокосту. Предметом національної гордості було також і те, що серед 9 тисяч нагороджених єврейською відзнакою “Праведник світу” за порятунок євреїв у Другій світовій війні є 5 тисяч поляків. А стереотип про поляка-антисеміта, поширений на Заході, самими поляками вважався несправедливим і перебільшеним. Дискусія про Єдвабне докорінно змінила ситуацію, насамперед тому, що не залишила “непричетних”. Учні та вчителі, інтелігенти і держчиновники, політики й журналісти – всі втягнуті в дискусію, всі повинні зайняти певну позицію. Ця дискусія сьогодні вже стала навіть більш важливою для поляків, ніж для поляків і євреїв. Дискусія ще триває (і триватиме), але вже сьогодні чути голос інтелектуалів про те, що вона виконала своє основне завдання – підштовхнула поляків до звільнення від їхніх комплексів, ввела їх у ряд “дорослих” європейських народів, які не мають закритих тем. “Вона нас очищує і вивільняє самих від себе,” – сказав один з відомих польських публіцистів.

Ця польська дискусія може мати пряме відношення й до України – і, зокрема, Західної України. Праворадикальні кола у Польщі робили і роблять спроби перекласти відповідальність за єврейські погроми в період Другої світової на “польських громадян українського походження” – на вояків УПА, українських поліцаїв та солдатів із дивізії СС “Галичина”. Відомими є факти стосовно того, що після викриття масових убивств у в’язницях, які залишили по собі, відступаючи, “совєти”, мешканці галицьких містечок теж влаштовували єврейські погроми, нехай навіть інспіровані нацистами. Рано чи пізно про це доведеться розмовляти з євреями і нам. І було б краще – насамперед для нас – бути готовими до цієї розмови...

POSTUP - ПОСТУП
№74 (732),
17-23 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Водяна криза
·В НОМЕРІ
·Слідство знайшло вбивць Георгія Гонгадзе?

ПОГЛЯД
·Подаківці України та Польщі співпрацюватимуть
·Водяна криза
·Невмите місто

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовці готові до диверсій
·Невиплата зарплати - гріх
·Систему паркування буде змінено
·Скоро знову будуть вихідні
·Шахрай у погонах
·Митників не перехитрили
·Куди прилаштувати дитину?
·Курсант врятував дівчинку
·"Ланос" подешевшає

ПОСТУП З КРАЮ
·Убивство Гонгадзе - хто отримує вигоду?
·Слідство знайшло вбивць Георгія Гонгадзе?
·Лебедина пісня Леоніда Кучми
·Український рекорд перевезення кокаїну
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Росія намагається приховати злочини
·Єдвабне сумління
·Смертоносний потяг-утікач
·На боротьбу з промисловим піратством

ТУРИСТИЧНИЙ ПОСТУП
·Уперед, до моря!
·Вибір турфірми - справа серйозна
·Зірка на зірку не схожа...

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Чому люди нарікають на повільний процесор?
·PC-NEWS

АРТ-ПОСТУП
·Урядова нагорода до срібного персня долі
·"Музика тисячоліття"
·Музейний меценат - поняття архаїчне?

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Безробітний - значить злодій?
·Міліція спричинилася до міжнародного скандалу

СПОРТ-ПОСТУП
·Шумахер і Хаккінен - на львівському автодромі?
·Українці знову проходять тестування
·Хто тренуватиме "Карпати" у наступному чемпіонаті?
·Червоноград та Львів не повністю готові до матчів збірних
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·На конкурсі SMS-поезії переміг вірш про SMS
·Едді ван Гален зізнався, що в нього - рак