BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 17-23 ТРАВНЯ 2001 року |

Убивство Гонгадзе - хто отримує вигоду?

Москва блискуче використала українські політичні скандали на свою користь

ПОГЛЯД

Віктор ТКАЧУК, Київ

Від перших же днів справа про зниклого журналіста інтернет-видання “Українська правда” Георгія Ґонґадзе стала предметом безпрецедентних політичних спекуляцій.

2 листопада під Таращею знаходять обезголовлене тіло. Через 8 днів перший заступник міністра внутрішніх справ Микола Джига в парламенті заявляє, що тіло пролежало в землі близько року й за розмірами не може належати Георгієві. 28 листопада Олександр Мороз робить сенсаційне повідомлення, що до вбивства, можливо, причетний президент Кучма. Як доказ він поширює дані про розмови, записані в президентському кабінеті на плівки. У своєму першому коментарі з приводу обвинувачень абсолютно збентежений Леонід Кучма під час візиту в Мінськ говорить про можливу роботу іноземних спецслужб. Президент Грузії Шеварднадзе, що стояв у цей час поряд, багатозначно натякає на Росію. Пізніше російський президент Володимир Путін говорить, що справа Ґонґадзе і “касетний скандал” – це внутрішня справа України. Водночас на Заході стрімко наростає вал негативних публікацій. МВФ без вагомих причин зупиняє кредит EFF. Київ починає знов зближуватися з Москвою. Кому це вигідно?
Леонід Кучма?

Без сумніву, поряд із родичами Ґонґадзе його варто визнати потерпілою стороною. Репутація президента абсолютно знищена протягом року після того, як більшість виборців повторно віддала йому свої голоси. Його влада значно послаблена всередині країни, спостерігаються мовчазна обструкція та нотації про порушення демократії з боку лідерів Заходу – і поблажливі усмішки друзів з Півночі, готових прийняти “блудного сина”. Ця людина не отримала ні грама виграшу від ситуації з убивством Ґонґадзе. Навіть якщо припускати, що президент хотів примусити “Українську правду” замовкнути, то важко уявити, що він, знаючи про тісні контакти Ґонґадзе з американським послом, міг зважитися віддати наказ про знищення Георгія. Навпаки, після оголошення в ЗМІ про плівки з підслуханими розмовами Леонід Кучма поводився радше як людина, що абсолютно розгубилася.

Віктор Ющенко?

“Касетний скандал” розтоптав прем’єра політично. На тлі підтримки з боку тих, хто почав активно вимагати відставки президента, обвинувачення олігархів на адресу глави уряду несподівано отримали в очах Леоніда Кучми абсолютно іншу вагу. Якщо раніше критика Григорія Суркіса на адресу прем’єра могла розцінюватися як тиск бізнесмена, що бореться з урядом за свої інтереси, то тепер Ющенко став політичним конкурентом № 1 для самого президента. Почалася швидка поляризація громадської думки, і цьому значною мірою сприяла і сама опозиція, яка заявляла, що підтримує прем’єра і вимагає відставки Кучми.

Після оприлюднення записів майора Мельниченка все погане уособлював виключно президент Кучма, а все чесне і добре – прем’єр-міністр Ющенко. Відставка Ющенка була логічним наслідком “касетної війни” й очікувань відставки Леоніда Кучми.

Особливо цікаву роль відіграли ЗМІ північного сусіда. 16 березня російське агентство АПН друкує сенсаційне повідомлення: з посиланням на джерела в ФСБ Росії, журналісти стверджують, що Леонід Кучма ось-ось піде з посади президента через стан здоров’я задля збереження економічної еліти країни.

Зрозуміло, що до нових президентських виборів обов’язки глави держави повинен виконувати прем’єр-міністр. Після цього олігархічні фракції, які вже нібито запропонували Ющенкові створити коаліційний уряд, надовго замовкнули.

Президентські амбіції ряду політиків просто не дозволили їм залишити недружнього і непідконтрольного політика на чолі уряду в такий стратегічно важливий момент. Відтак Ющенко як прем’єр був приречений.

Захід?

Популярна в деяких ЗМІ версія про “американський слід” не витримує критики. Більшість інтересів американців в Україні пов’язані з продемократичним парламентським лобі в особі партії “Реформи і порядок” і самого Віктора Ющенка, які одночасно є основним двигуном ринкових реформ і гарантами для західних інвесторів. Активних дій із боку США або будь-якої іншої країни Заходу, спрямованих на відставку Леоніда Кучми, не було. Внаслідок розвитку кризи Захід відчуває себе в Україні дедалі більш невпевнено. На тендерах із приватизації усе частіше перемагають російські компанії, а “олігархічні” ЗМІ формують усе більш страхітливий імідж самозакоханої та егоїстичної Америки, яка всім хоче нав’язати свої інтереси. Як один із доказів цього часто коментують те, що США дали статус політемігранта Миколі Мельниченкові.

Москва?

Навіть якщо неможливо довести, що у вбивстві Георгія Ґонґадзе є слід ФСБ, то не можна не погодитися з тим, що Москва блискуче використала створену ситуацію, отримавши від неї максимум вигоди. Політична підтримка Володимиром Путіним Леоніда Кучми у важку для нього хвилину виглядає як точно відміряний і зважений жест. Список отриманих на цьому тлі поступок вражає. Протягом останніх півроку Росія ввела обмежувальну квоту на український трубопрокат і мито на українську карамель. На початку цього року російський “Газпром” підписав досить невигідну для України угоду про оплату т. з. “несанкціоновано відібраного газу”. Через урядову кризу (і багато в чому – через “касетний скандал”) західні інвестори не поспішають вкладати гроші в Україну. Завдяки цьому найцікавіші українські підприємства росіяни можуть скуповувати дешевше.

Україна істотно послабила свої позиції в Криму, що дозволило почати глибоко символічне будівництво моста через Керченську протоку і провести спільні військові навчання двох флотів. А після відставки палко зненавидженого російською пресою “націоналіста” Віктора Ющенка президент буде змушений враховувати думку Росії, призначаючи нового главу уряду. Без активної підтримки Заходу Україна все більше хилиться у бік північного сусіда.

Олігархи?

В Україні вони надто несамостійні, щоби дозволити собі “підставити” президента або свідомо піти проти його інтересів. Оскільки зникнення Ґонґадзе було не в інтересах Леоніда Кучми, то залежних від нього олігархів треба викреслити зі списку підозрюваних. Більшість оглядачів сумніваються, що боси національних бізнес-груп спроможні створити та вирахувати настільки складну багатоходову партію: вони звикли діяти більш прямолінійно.

Тим часом британський журналіст Аскольд Крушельницький стверджує, що, за словами майора Мельниченка, той під час роботи у Кучми охороняв Михайла Горбачова. Фахівці, що проводили експертизу плівок Мельниченка, незалежно одні від одних сходяться на тому, що запис здійснювався не на цифровий диктофон. Один із київських експертів в особистій розмові стверджував, що перешкоди, чутні на плівці, – це сигнал із “жучка”. Кабінет, який займає Леонід Кучма, раніше належав першому секретареві ЦК КПУ Володимирові Щербицькому. Його охороною займалося аж ніяк не КДБ України, а тому документація про стаціонарні підслуховувальні пристрої, які, можливо, були вмонтовані ще під час будівництва, після розпаду Союзу залишилася саме в Москві.

Сьогодні ця більш ніж дивна ситуація отримала проміжну розв’язку. Пішов у відставку Віктор Ющенко, залишився президентом Леонід Кучма, отримав статус політемігранта Микола Мельниченко, а експертиза ФБР остаточно визнала, що труп з-під Таращі належить Георгієві Ґонґадзе. Але, на жаль, і через півроку після його смерті ми так і не отримали відповідь на питання: хто ж убив Гію? Ситуація заплуталася ще більше, ніж спочатку. Хоча чим далі, тим більше стає зрозуміло, що життя українського журналіста стало розмінною монетою в чужій грі тих, хто, використовуючи його смерть, намагається досягнути своїх цілей.

Матеріал передруковано з інтернет-видання “Форум”, www.for-ua.com. Подається зі скороченнями.

POSTUP - ПОСТУП
№74 (732),
17-23 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Водяна криза
·В НОМЕРІ
·Слідство знайшло вбивць Георгія Гонгадзе?

ПОГЛЯД
·Подаківці України та Польщі співпрацюватимуть
·Водяна криза
·Невмите місто

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовці готові до диверсій
·Невиплата зарплати - гріх
·Систему паркування буде змінено
·Скоро знову будуть вихідні
·Шахрай у погонах
·Митників не перехитрили
·Куди прилаштувати дитину?
·Курсант врятував дівчинку
·"Ланос" подешевшає

ПОСТУП З КРАЮ
·Убивство Гонгадзе - хто отримує вигоду?
·Слідство знайшло вбивць Георгія Гонгадзе?
·Лебедина пісня Леоніда Кучми
·Український рекорд перевезення кокаїну
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Росія намагається приховати злочини
·Єдвабне сумління
·Смертоносний потяг-утікач
·На боротьбу з промисловим піратством

ТУРИСТИЧНИЙ ПОСТУП
·Уперед, до моря!
·Вибір турфірми - справа серйозна
·Зірка на зірку не схожа...

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Чому люди нарікають на повільний процесор?
·PC-NEWS

АРТ-ПОСТУП
·Урядова нагорода до срібного персня долі
·"Музика тисячоліття"
·Музейний меценат - поняття архаїчне?

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Безробітний - значить злодій?
·Міліція спричинилася до міжнародного скандалу

СПОРТ-ПОСТУП
·Шумахер і Хаккінен - на львівському автодромі?
·Українці знову проходять тестування
·Хто тренуватиме "Карпати" у наступному чемпіонаті?
·Червоноград та Львів не повністю готові до матчів збірних
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·На конкурсі SMS-поезії переміг вірш про SMS
·Едді ван Гален зізнався, що в нього - рак

 

Наш партнер: ридан 7а, доставляем быстро