***

Невиплата зарплати - гріх

БОРГИ

Зоряна ОНИШКЕВИЧ© ПОСТУП

Намагаючись вирішити складну ситуацію, що склалась останнім часом на львівських підприємствах у зв’язку із заборгованостями заробітної платні, департамент економічної політики та ресурсів Львівської міської ради провів “круглий стіл” на тему “Соціальні та правові наслідки невиплати заробітної плати. Роль органів місцевого самоврядування, судових і правоохоронних органів у вирішенні цієї проблеми”.

Начальник відділу праці департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради Ганна Ямброс повідомила, що станом на 10 квітня 2001 року заборгованість із зарплати на підприємствах Львова становила 59 млн. 63 тис. грн., з яких близько 40 млн. гривень – заборгованості з попередніх років. Причому останнім часом у бюджетній сфері спостерігається тенденція до зменшення заборгованості, а промисловість, навпаки, дедалі більше нарощує борги перед працівниками.

Найбільшими боржниками є ВАТ “Львівобленерго”, борг якого складає
5 млн. 877 тис. гривень, ВАТ “Завод телеграфної апаратури” – борг із зарплати
2 млн. 846 тис. грн., ВАТ “Автонавантажувач” – борг 2 млн. 717 тис. Серед 15 найбільших боржників із виплат заробітної плати у Львові лише чотири підприємства почали зменшувати заборгованість. Причому керівники підприємств зазначили, що погасити борги можливо лише за рахунок продажу майна. Закон погашення боргів можна назвати законом виживання: для сильного підприємства він не страшний, а слабке повинне загинути.

Директор департаменту економічної політики і ресурсів міськради Іван Федів звернув увагу присутніх на те, що проблема із заборгованістю із заробітної платні суттєво впливає на платоспроможність населення, а відтак може з економічної перетворитися на соціально-політичну проблему. Керівники підприємств повинні шукати вихід із ситуації, а не чекати державної підтримки. Неприпустимим є працювати на склад й аргументувати невиплату заробітку відсутністю коштів на підприємстві, якщо ж продукція не має споживача, не потрібно її випускати – порадив керівникам підприємств Іван Федів. При цьому він відзначив, що у такій сфері як авиадоставка, проблем з виплатою зарплати нема, оскільки цей бізнес характеризується високою рентабельністю.

Заступник головного прокурора Львова Любов Павляк зазначила, що прокуратура відкриватиме кримінальні справи на підприємства, що мають заборгованість, бо невиплата зарплати містить у собі адміністративну та кримінальну відповідальність.

“Оскільки на прокуратуру покладено нагляд за дотриманням закону про оплату праці, ми виконуватимемо свої обов’язки, – пообіцяла Любов Павляк. – Це не буде полювання на відьом, а звичайна робота стосовно дотримання конституції і законодавства. Потрібно знаходити механізми вирішення цієї проблеми.

Наприклад, керівники підприємств можуть продати машини та їздити громадським транспортом”.

Суддя обласного суду Євген Мандрощук розповів, що у 2000 році суди Львова розглянули й задовольнили 7 тисяч 370 позовів з приводу заборгованої заробітної плати. 2 млн. гривень стягнуто на користь позивачів. Цікаво, що останнім часом дедалі частіше з’являються позови про відшкодування моральних збитків, яких зазнають громадяни, яким затримують зарплату. “Часто трапляються випадки, коли не лише не виплачують вчасно, а ще й хамлять та обманюють, – розповідає Євген Мандрощук. – Думаю, що подібні позови ще з’являтимуться і вони будуть задоволені. Нас не цікавить, що підприємство може бути на картотеці, є трудовий договір, який одна зі сторін не виконує”.

POSTUP - ПОСТУП
№74 (732),
17-23 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Водяна криза
·В НОМЕРІ
·Слідство знайшло вбивць Георгія Гонгадзе?

ПОГЛЯД
·Подаківці України та Польщі співпрацюватимуть
·Водяна криза
·Невмите місто

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовці готові до диверсій
·Невиплата зарплати - гріх
·Систему паркування буде змінено
·Скоро знову будуть вихідні
·Шахрай у погонах
·Митників не перехитрили
·Куди прилаштувати дитину?
·Курсант врятував дівчинку
·"Ланос" подешевшає

ПОСТУП З КРАЮ
·Убивство Гонгадзе - хто отримує вигоду?
·Слідство знайшло вбивць Георгія Гонгадзе?
·Лебедина пісня Леоніда Кучми
·Український рекорд перевезення кокаїну
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Росія намагається приховати злочини
·Єдвабне сумління
·Смертоносний потяг-утікач
·На боротьбу з промисловим піратством

ТУРИСТИЧНИЙ ПОСТУП
·Уперед, до моря!
·Вибір турфірми - справа серйозна
·Зірка на зірку не схожа...

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Чому люди нарікають на повільний процесор?
·PC-NEWS

АРТ-ПОСТУП
·Урядова нагорода до срібного персня долі
·"Музика тисячоліття"
·Музейний меценат - поняття архаїчне?

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Безробітний - значить злодій?
·Міліція спричинилася до міжнародного скандалу

СПОРТ-ПОСТУП
·Шумахер і Хаккінен - на львівському автодромі?
·Українці знову проходять тестування
·Хто тренуватиме "Карпати" у наступному чемпіонаті?
·Червоноград та Львів не повністю готові до матчів збірних
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·На конкурсі SMS-поезії переміг вірш про SMS
·Едді ван Гален зізнався, що в нього - рак