BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 17-23 ТРАВНЯ 2001 року |

Невмите місто

МЕЛЬНИК

Здається, лише тепер, на схилі десятого року незалежності та “декомунізації”, усе місто раптом відчуло, що воно живе вже не при соціалізмі. Відчувають віяння “капіталізму” усі мешканці “хрущовок” та чотиризіркових готелів, керівники комунальних служб та намісник з міським головою. Просто з кранів перестала текти вода, за яку хтось вчасно не заплатив.

Однак, на відміну від справжнього капіталізму, мешканці Королівського столичного міста усі разом стали заручниками чиєїсь несолідності та безвідповідальності. І ті, що справно оплачують послуги “Львівводоканалу” за водопостачання та водовідведення, і ті, що роками не платять і ще довго не спроможні будуть заплатити. Коли при “соціалізмі” левову частку оплати за воду, яку вони використовували чи ні, платили промислові підприємства, сьогодні пропорції перемінились. А багато громадян просто не спроможні оплатити за загальним тарифом, тим більше за міфічними нормами споживання.

При справжньому капіталізмі “Водоканал” мусив би відшкодовувати збитки споживачам за кожну годину затримки водопостачання плюс моральну шкоду, якщо хтось змушений був через це піти на роботу з непомитою шиєю. Навіть якби це сталось внаслідок аварії, стихійного лиха чи втручання “вищої сили”.

Пригадую, як п’ять років тому на нью-йоркському Мангеттені трісла одна груба рура, вода потекла вулицями до Ґудзону, і в кількох районах мешканці відчули зниження тиску води у кранах. Там кожної години по всіх телепрограмах виступали мер Рудольфо Джуліані та губернатор Джордж Е. Патакі, уклінно просили у громади вибачення, особисто пильнували за перебігом аварійних робіт, які успішно завершились за кілька годин.

Навіть за Найяснішого цісаря Франца Йосифа І на вулиці Зеленій були збудовані резервуари для зберігання запасів питної води, щоб можна було кілька діб поїти місто, якби трапилася якась аварія на водогоні. А для ще нагліших випадків були вуличні колонки, вода з них, хоч і не завжди надавалася до пиття, однак її успішно можна було використовувати для миття, прання та зливання нечистот з ватеркльозетів.

Магістрат Королівського столичного міста мусив пильнувати, щоб у кранах була вода, бо в разі її відсутності, окрім судових позовів, міг би наразитись на акції протесту мешканців. Тоді, можливо, довелося б вставляти нові шибки на вікнах Ратуші та відмивати стіни (а можливо, й убрання та мешти) від вихляпаного на них вмісту нічних горщиків. Бо славні львівські батяри не раз використовували подібну “зброю”, щоб виявити свій протест чи зневагу. Найчастішою їх офірою був намісник Аґенор Голуховський, правильніше, його пам’ятник навпроти Галицького сойму (пізніше головної будівлі університету Яна Казиміра).

До вересня 1939 року в місті таки були припинення водопостачання: за часів війни за ЗУНР українське військо зупинило помпи на Добростанському водогоні. Та, незважаючи на війну, українці кілька місяців подавали воду до захопленого польськими боївками Львова, бо воювали з військом, а не з мешканцями.

А хто ж нині воює з мешканцями Королівського столичного міста Львова?

Мимоволі згадуються рядки Володимира Висоцького “Єслі в кранє нєт води, значіт випілі...”. Адже нині львів’яни потерпають не через техногенну аварію. Втручанням вищої сили став ультиматум ВАТ “Львівобленерго”, який, вимагаючи принаймні поточних розрахунків, не кажучи вже про сорокамільйонні борги, погрожував відключенням “Водоканалу” від води. Ці грізні попередження довго мандрували по коридорах міської та обласної влади, яка навіть не потурбувалась заздалегідь попередити громадян, щоб до понеділка усе помити, попрати та принаймні позаповнювати усі відра, слоїки, ночви, баняки, пляшки водою, щоб не бігати потім з порожніми відрами по вулицях у пошуках життєдайної вологи. Але влада святкувала чиюсь “побєду”, не вірячи ще до кінця у свою поразку від енергетичних “капіталістів”.

За десять років перехідного періоду “від соціалізму до капіталізму” ми так і не вивчили простого правила, що нічого вже задурно ніхто не дасть. І тапер платимо за цю науку смородом у виходках, немитими шиями та кавою, звареною на якійсь люрі, замість питної води.

Звичайно, що так довго не буде. Врешті-решт, спрагле місто отримає воду. Бо на носі візит Івана Павла ІІ. “Капіталісти” отримають, повністю чи частково, те, чого домагались. Міські та обласні керівники будуть вихвалятись, що саме завдяки їхньому втручанню вдалось полагодити на якийсь час ситуацію. Можливо, підставить ногу якась із тих партій, що голосували проти уряду Ющенка, виступаючи у ролі посередника. Можливо, якась із “опозиційних сил” встигне народити паперовий протест проти “олігархічних сил”. Хоча навряд чи спроможеться на дієву акцію протесту.

Ігор МЕЛЬНИК

POSTUP - ПОСТУП
№74 (732),
17-23 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Водяна криза
·В НОМЕРІ
·Слідство знайшло вбивць Георгія Гонгадзе?

ПОГЛЯД
·Подаківці України та Польщі співпрацюватимуть
·Водяна криза
·Невмите місто

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовці готові до диверсій
·Невиплата зарплати - гріх
·Систему паркування буде змінено
·Скоро знову будуть вихідні
·Шахрай у погонах
·Митників не перехитрили
·Куди прилаштувати дитину?
·Курсант врятував дівчинку
·"Ланос" подешевшає

ПОСТУП З КРАЮ
·Убивство Гонгадзе - хто отримує вигоду?
·Слідство знайшло вбивць Георгія Гонгадзе?
·Лебедина пісня Леоніда Кучми
·Український рекорд перевезення кокаїну
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Росія намагається приховати злочини
·Єдвабне сумління
·Смертоносний потяг-утікач
·На боротьбу з промисловим піратством

ТУРИСТИЧНИЙ ПОСТУП
·Уперед, до моря!
·Вибір турфірми - справа серйозна
·Зірка на зірку не схожа...

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Чому люди нарікають на повільний процесор?
·PC-NEWS

АРТ-ПОСТУП
·Урядова нагорода до срібного персня долі
·"Музика тисячоліття"
·Музейний меценат - поняття архаїчне?

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Безробітний - значить злодій?
·Міліція спричинилася до міжнародного скандалу

СПОРТ-ПОСТУП
·Шумахер і Хаккінен - на львівському автодромі?
·Українці знову проходять тестування
·Хто тренуватиме "Карпати" у наступному чемпіонаті?
·Червоноград та Львів не повністю готові до матчів збірних
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·На конкурсі SMS-поезії переміг вірш про SMS
·Едді ван Гален зізнався, що в нього - рак