BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 15-16 ТРАВНЯ 2001 року |

Потисніть руку... Наполеонові

ВИСТАВКА

Василь ФЕДОРОВИЧ© ПОСТУП

На два тижні затрималося відкриття у Палаці мистецтв виставки рухомих воскових фігур із Санкт-Петербурга – затягнулася процедура розмитнення. Але врешті 25 експонатів (вартість кожного з яких коливається у межах 5 тисяч доларів) успішно прибули до Львова.

Традиція виготовлення воскових скульптур відома з найдавніших часів. Маленькі обрядові фігурки клали в могилу разом із померлим у Стародавньому Єгипті. У стародавніх Греції та Римі з воску виготовляли статуї богів. У середні віки в Італії з воску робили обличчя святих, а у Франції існував звичай виготовляти воскову копію померлого короля і протягом сорока днів віддавати їй таку ж шану, що й можновладцеві за життя. З XVIII століття в моду входять виставки воскових фігур. 1770 року швейцарець Філіп Куртіс у Пале-Роялі поблизу Парижа відкрив свій перший музей воскових фігур, скопійованих із його знаменитих сучасників. У часи якобінської революції роботи в Куртіса додалося – він знімав маски з гільйотинованих аристократів і демонстрував їх у своєму музеї.

Власне тоді до своєї роботи він залучив племінницю Марію Тюссо, яка згодом перейняла його справу і, вже емігрувавши до Англії, створила там найвідоміший музей воскових фігур (до речі, фігуру цієї пані можна побачити і на виставці гастролерів). Проте цей музей далеко не єдиний. Подібні заклади існують у Франції, країнах Скандинавії, Голландії. Чудові фахівці цієї справи жили та живуть і в Україні, зокрема і нашому місті. Щоправда, масового розповсюдження це мистецтво у нас не набуло і до свого музею ми не дожилися. На жаль.
А щодо санкт-петербурзької школи воскової скульптури, то вона бере свій початок з XVIII століття. Традиція ліплення воскових фігур потрапила у Росію з Голландії. Визначним майстром у цій справі був італійський скульптор та архітектор Бартоломео-Карло Растрелі, чиї роботи – скульптури Петра I – досі зберігаються в Ермітажі. Починаючи з XIX століття з’явилося багато пересувних виставок, які, окрім скульптур визначних людей, демонстрували ще й літературних та міфічних персонажів, людей з фізичними аномаліями, сцени тортур і страт. Проте після жовтневого перевороту 1917 року мистецтво воскової скульптури тут поступово почало занепадати. І лише наприкінці вісімдесятих років минулого сторіччя група спеціалістів спробувала його відродити.

Слід зауважити, що творення кожної фігури – процес надто копіткий, до якого долучаться десятки людей. Спочатку досліджують усі фізичні дані кожного прототипу, вивчають документальні свідчення, згодом виготовляють скульптури із пластиліну та глини, з яких знімають гіпсові форми. Після них фахівці роблять пластиковий манекен та відливають з воску (який, на відміну від звичайного, бджолиного, має свою рецептуру) руки та голову. Воскову голову передають пастижерам, котрі виготовляють перуку, впаюючи у віск волосину за волосиною – справжню, людську. Для очей замовляються справжні очні протези у клініці Філатова. Далі працюють перукарі, гримери та костюмери. Уся ця процедура може тривати до року.

Серед фігур, представлених на пересувній виставці, є реальні історичні персонажі, кіноактори, герої відомих фільмів, люди з фізичними аномаліями, які колись жили у різних країнах. От кого бракує серед експонатів – то це сучасних українських політиків, вважають організатори виставки. На їхню думку, вони, мабуть, викликали б найбільше зацікавлення у відвідувачів.

POSTUP - ПОСТУП
№73 (731),
15-16 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Туркменбаша обіцяє дати трохи газу
·В НОМЕРІ
·Азаров проти Бакая
·Перший європейський трофей українок

ПОГЛЯД
·Цікава арифметика
·ОУН стане партією
·Югославський синдром

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·"Діалог" сваркою не закінчиться?
·"Я намалюю мамі подарунок..."
·Діти і вогонь - несумісні
·Місто залишиться без води?
·Терористи не сплять
·Їдеш на футбол - бери з собою гіпс
·Михайла Гладія нагородили Хрестом пошани
·Перерізали горло у під"їзді
·"Загадкам міста Лева" - уже рік!
·АРХІВАРІУС
·Телеграфісти піднімаються
·Потисніть руку... Наполеонові
·Діяльність Папи - на світлинах
·Вирубують навіть фруктові дерева

ПОСТУП З КРАЮ
·Мельниченко написав лист до СБУ
·Микола Азаров проти Ігоря Бакая
·Референдум чи імпічмент?
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Шеварднадзе ділиться владою
·Берлусконі не вміє програвати
·Останні з "колумбійських могікан"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·КРАЙ
·Фішер стомився боротися з кризами
·Акціонери керамічного заводу пікетуватимуть мерію
·Сировину Європі вже не продаємо
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Оголена в місячному ореолі
·Терпкий смак ранніх талантів
·Посткарнавальне безглуздя у стилі мінімалізму

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·Поступ у "Поступі"

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·"Нант" - новий король Франції
·Култгард доводить претензії на чемпіонство
·"Галичанка" втратила бронзові нагороди
·До головних матчів сезону підготувалися
·Кінець футбольного сезону у Львові
·Мирон Маркевич: "У "Металурзі" працюю за джентельменською угодою"
·Чехи продовжують тріумфувати

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Гаррі Поттер встановив світовий рекорд