BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 12-13 ТРАВНЯ 2001 року |

В очікуванні візиту Івана Павла ІІ

СПОДІВАННЯ

о.д-р Михайло ДИМИД

Із наближенням миті довгоочікуваного візиту Папи Івана Павла II в Україну все частіше можна почути побоювання, що цей візит буде для нього одним із найважчих. Але чи можна це твердити про країну, в якій за приблизними підрахунками проживає близько 10 мільйонів католиків – у релігійному чи культурному значенні цього слова? Напевно, ні. Традиційна гостинність притаманна всім слов’янським народам, а особливості східнохристиянського менталітету, велика духовна спрага всіх громадян України дають підстави твердити протилежне, тобто що цей візит матиме великий успіх і позитивний вплив на духовне життя України.

Ускладнити візит може лише нестабільність у сфері політики і економіки, соціальні негаразди. З іншого боку, як прихильники візиту з числа офіційних державних кіл на чолі з Президентом, так і противники з когорти т. з. “істинно православних” заполітизовують характер візиту, забуваючи, що Римський Архієрей є насамперед духовним лідером усіх католиків, а вже потім – глава держави Ватикан. Останні, можливо, більше, ніж перші, роздмухують навколо візиту політичний ажіотаж.

Одні вважають, що візит сильно підтримає державу в її становленні та міжнародному визнанні. Другі ж, на противагу їм, твердять, що він надзвичайно загрожує єднанню Росії, України та Білорусі у будівництві нового “Божого Царства на землі” з центром у Москві, ба навіть українській національній ідентичності.

Зрозуміло, що як перша, так і друга точки зору далекі від реального змісту візиту. На це вказує досвід відвідин Папою багатьох дуже різнорідних за політичними принципами та устремліннями країн, зокрема, комуністичної Куби. Великі труднощі – і політичного, і релігійного характеру – очікувалися у 2000 році перед мандрівкою Першоієрарха у Святу Землю, до Румунії та Індії (у 1999 р.), до Греції та Сирії (цього року). Вони, як і інші, перетворилися у великий особистий успіх Івана Павла ІІ.

Протест щодо візиту Патріарха Заходу в Україну висловила лише Українська Православна Церква (Московського Патріархату) (УПЦ (МП)). Не обійшлося тут і без тиску Святішого Синоду Російської Православної Церкви Московського Патріархату (РПЦ). У Москві вдаються навіть до вуличних акцій протесту. І сьогодні, 12 травня, від Пушкінської площі російської столиці розпочнеться демонстрація протесту проти візиту Івана Павла ІІ в Україну. Цю акцію організовують Союз православних громадян та Ліберально-демократична партія (Жиріновського).

І в Україні виникнула ситуація протистояння державній владі, бо візит Римського Архієрея має відбутися на запрошення Президента і протегованої ним Церкви. Попри всі негаразди, уряд України намагається зберігати демократичність. Шукаючи виходу з ескалації політичного і міжконфесійного напруження, українські політики звертаються до Івана Павла ІІ як до відомого у світі миротворця. Роль вісника миру завжди була домінуючою у всіх візитах Римського Архієрея. Цього очікує від нього й Україна...

Одним із прогнозованих негативних наслідків візиту Папи має стати велике розчарування українців, особливо ж греко-католиків, з факту відсутньої беатифікації Митрополита Андрея Шептицького. У всіх теперішніх оздоровчих процесах українського суспільства, а також у широкій екуменічній позиції УГКЦ дуже відчутний знак його духовної присутності. Однак сподіванням на проголошення Митрополита Андрея Святим, здається, зараз не судилося збутись.

“Ми, греко-католики, не тільки не маємо ніякої волі старшувати і накидатися нашим братам, а навпаки, ми готові навіть із власною стратою їм підчинитися, так що й повна злука двох українських віросповідань виглядала би так, що радше треба говорити про підчинення греко-католиків під власть Київського Патріарха. Очевидно, до такого приєднання ми ставимо умову, щоб будучий Київський Патріярх прийняв вселенську віру, себто православ’я перших Вселенських соборів, доповнив рішеннями Вселенських Соборів від X ст. до найновіших часів,” – писав Митрополит Андрей у відповідях на питання православних українців про можливості об’єднання української Церкви у травні 1942.

Маємо тепер найновіші часи і, напевно ж, дещо з підходів митрополита сьогодні вимагає перегляду. Не міняється, однак, дух устремлінь Церкви, яку він очолив сто років тому. “Як же ж могла б бути Церква не одною єдиною, коли вона є обручницею Христа; коли Христос є її головою?” – умовляв Митрополит Андрей Шептицький у пастирському посланні “Про єдність Церков”...

POSTUP - ПОСТУП
№72 (730),
12-13 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Пролетарські загони
·Податкова адміністрація послаблює тиск?
·Травневі серенади

ПОГЛЯД
·Підозрюваний у вбивстві дав свідчення суду
·Борги ростуть
·Травневі свята

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовці просять благословення у Папи
·Імпортного м"яса поменшає
·Українцям бракує екологічної освіти
·День матері відзначатимуть із розмахом
·Сьогодні будуть танці
·Юрій Смірнов приїде до Львова воювати з терористами
·Україну до Європи заведуть студенти

ПОСТУП З КРАЮ
·Сергій Головатий: Кучма - це глобальна проблема України
·Податківці зменшують тиск?

ПОСТУП У СВІТ
·Хто винен у смерті китайців?
·Сільвіо Берлусконі повертається
·Формується черга до НАТО
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Небезпечна "хвороба менеджерів"
·Гомосексуалізм - виліковна хвороба
·Хлопчик виявився...дівчинкою
·Пересадка плаценти повертає зір

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Науковці знайшли на Марсі обличчя людини
·Зірки-планетожери
·Глобальне потепління: проблема чи порятунок?
·Акула тримає зв"язок через супутник

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Як збирались українські землі?
·Напівсонні листи Володимира Яворського

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·У Львові народилася ще одна традиція
·В очікуванні візиту Івана Павла ІІ
·Християнин і політика

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Віртуози італійських гітар і сумних дримб
·Фестиваль у таких умовах - подвиг!

СПОРТ-ПОСТУП
·Матчу-реваншу між Рахманом і Льюїсом не буде
·Супермотокрос стартував у Львові
·Чемпіонат уже без Канади та Росії
·Тепер - дві доби без сексу
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР