BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 12-13 ТРАВНЯ 2001 року |

Фестиваль у таких умовах - подвиг!

Кульмінація програми - концерт німецького піаніста Бориса Блоха

ПІД АФІШЕЮ

Якщо дошукуватися музичному фестивалю “Віртуози” якогось означення, то найсправедливіше буде вважати його насамперед фестивалем виконавців. Про те, іменами якого рівня буде представлено цьогоріч на “Віртуозах” парад виконавців, розповів художній керівник Львівської філармонії, Заслужений діяч мистецтв України Сергій Бурко.

– Здається, фестивальних прапорів додалося?

– Це означає, що додадуться нові імена виконавців з різних країн! І повірте, це в нашій ситуації не може не тішити! Якщо відверто, то якби ми не мали патронату М. Гладія, було б дуже скрутно. Це зроблено не для плакатності: просто велика частина коштів обіцяна саме адміністрацією, і маю надію, що ми не збанкрутуємо, хоч мова йде про мінімальні суми грошей. Поставлені в рамки багатьох невідомих, ми не могли домовлятися з зірками, не маючи жодних гарантій, що їм буде забезпечено нормальний цивілізований рівень гастролей, як це прийнято в інших країнах. Тому, хоча й не все задумане вдалося здійснити, перемога цьогорічного фестивалю є вже бодай у тому, що нам вдалося зберегти традицію.

– А концепцію?

– Її кілька разів довелося перемодифіковувати. Цей фестиваль орієнтуватиметься насамперед на українських виконавців, які вже зробили собі ім’я у багатьох країнах світу (з львів’ян це
Й. Ермінь, Е. Чуприк, Д. Гавата, Л. Буторіна-Ківа, В. Дуда, а також колишні львів’яни – Ю. Лисиченко, А. Пилатюк). Вперше у Львові виступить заслужена артистка з Києва Ганна Нужа (віолончель).

Нам вдалося знайти для “Віртуозів” трошки інше вирішення, ніж завжди. Традицією було, що фестиваль відкривали львівські колективи (як правило, симфонічний оркестр, могло бути й велике ораторійно-кантатне полотно). Цього разу на відкриття запросили оркестр “Солісти Києва” під керуванням Б. Которовича.

– Але ж колектив запросити витратніше, аніж соліста чи диригента?

– Я поважаю цей колектив, бо там дійсно прекрасні музиканти. А коли постало питання, чи відбудеться фестиваль взагалі, вони підсилили нашу позицію саме як президентський оркестр. “Солісти Києва” прибувають на один день, їх прийматимуть у “Резорті” – на базі Львівської залізниці. Цей оркестр підготував по-справжньому цікаву фестивальну програму: варіації на тему з опери “Отелло” Г. Ернста, Дивертисмент №3 Фа мажор В. А. Моцарта, а також твір, який надзвичайно рідко виконують в Україні, – “Просвітлену ніч” А. Шенберга. Вони не вперше виконують “Просвітлену ніч”. Це достойний початок фестивалю. Принаймні на минулій “Варшавській осені” цей оркестр під орудою В. Сіренка зірвав прекрасну пресу.

– А якісь несподіванки й відкриття заплановано?

– До таких варто зарахувати сьогоднішній концерт німецьких джазових піаністів-інтелектуалів Б. Гоманна та
Й. Томаса. Надзвичайно цікава програма німецького піаніста Б. Блоха, який
2 травня виступав у Києві й люб’язно погодився приїхати до Львова, про що йшлося ще рік тому. Я вважаю, що це буде один із вершинних концертів фестивалю. Б. Блох виконує такі твори, яких ми навіть не чули! Ціна квитка на його концерт 10 грн. Але це, звісно, не є справжньою комерційною ціною квитка на такий виступ. Просто завдяки фінансовій підтримці з боку ЛОДА ми звели вартість квитка до найнижчої, щоби відповідна категорія людей, яка бажає послухати цього соліста, мала таку можливість.

Свіжою програмою, де будуть “Картинки з виставки” М. Мусоргського, здивує своїх шанувальників і Ю. Лисиченко з Москви. Цікавою новинкою буде приїзд на фестиваль польських виконавців під орудою Ч. Грабовського. Цей цікавий диригент очолює Зеленогурську філармонію. Місяць тому під його диригуванням на польсько-німецькому фестивалі виступав наш Й. Ермінь. А ще колись він мав кілька концертів з оркестром “Віртуози Львова” в Польщі, але до нашого міста разом із М. Залевською (арфа) та Я. Соколовською (флейта) прибуває вперше. У живому виконанні концерт В. А. Моцарта для флейти та арфи з оркестром ми майже не знаємо. Я був під колосальним враженням, коли почув його вперше.

– Чим здивують львів’яни?

– У дуету Д. Гавати й Л. Буторіної-Ківи екстранеординарна програма із творів надзвичайної складності – С. Рахманінов, С. Прокоф’єв, Є. Станкович, К. Дебюссі, Л. Фосс, Й. Ермінь запропонує “Слов’янський концерт” Б. Лятошинського, Е. Чуприк – Концерт №24 В.А.Моцарта. Ціна квитка буде доволі доступною – від 3 до 8 гривень, а для студентів передбачено знижки.

– Для вас особисто – це вже 12-ті “Віртуози”. Якими бачите їхні перспективи?

– На моїх очах виріс фестиваль “Таврійські ігри” – просто з нічого... А я ще 5 років тому ходив з Т. Едером переконувати владу, що “Віртуози” варто підтримати задля європейського іміджу нашого міста... Тепер схиляюся до думки, що треба зареєструвати окрему дирекцію фестивалю, встановити його статус, відкрити фестивальний рахунок, створити окремий оргкомітет і пробиватися до Європейської асоціації музичних фестивалів. Для цього потрібні рекомендації двох дійсних членів асоціації, гарантовані внески, відповідні умови – інфраструктура, зали, виконавці, інструментарій. Ми поки що маємо тільки традицію, проте Львів не повинен її втрачати. Я з великою приємністю й бажанням узявся б за цю нову справу. Фестиваль “Віртуози” треба не рятувати в авральний спосіб, а повноцінно розвивати.

Розмовляв Андрій Грицишин

POSTUP - ПОСТУП
№72 (730),
12-13 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Пролетарські загони
·Податкова адміністрація послаблює тиск?
·Травневі серенади

ПОГЛЯД
·Підозрюваний у вбивстві дав свідчення суду
·Борги ростуть
·Травневі свята

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Унсовці просять благословення у Папи
·Імпортного м"яса поменшає
·Українцям бракує екологічної освіти
·День матері відзначатимуть із розмахом
·Сьогодні будуть танці
·Юрій Смірнов приїде до Львова воювати з терористами
·Україну до Європи заведуть студенти

ПОСТУП З КРАЮ
·Сергій Головатий: Кучма - це глобальна проблема України
·Податківці зменшують тиск?

ПОСТУП У СВІТ
·Хто винен у смерті китайців?
·Сільвіо Берлусконі повертається
·Формується черга до НАТО
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Небезпечна "хвороба менеджерів"
·Гомосексуалізм - виліковна хвороба
·Хлопчик виявився...дівчинкою
·Пересадка плаценти повертає зір

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Науковці знайшли на Марсі обличчя людини
·Зірки-планетожери
·Глобальне потепління: проблема чи порятунок?
·Акула тримає зв"язок через супутник

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Як збирались українські землі?
·Напівсонні листи Володимира Яворського

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·У Львові народилася ще одна традиція
·В очікуванні візиту Івана Павла ІІ
·Християнин і політика

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Віртуози італійських гітар і сумних дримб
·Фестиваль у таких умовах - подвиг!

СПОРТ-ПОСТУП
·Матчу-реваншу між Рахманом і Льюїсом не буде
·Супермотокрос стартував у Львові
·Чемпіонат уже без Канади та Росії
·Тепер - дві доби без сексу
·ФУТБОЛ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР