BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 11 ТРАВНЯ 2001 року |

Лебедина пісня Стрийського парку

ПОВІТРЯ

Віктор СОРОКА

Я віддав би своє ребро
в анатомічну майстерню...
Може, щось вийшло б із нього – якась рибина, чи жінка,
чи гілка забутого дерева гінкго...
Юрій Андрухович© ПОСТУП
Стрийський парк – це не лише щось, що є гарним, це не лише пам’ятка ландшафтної архітектури, це не лише рідкісні дерева та білі лебеді...

Стрийський парк – то пам’ять багатьох львів’ян, це дитинство, коли мама водила годувати лебедів, це школа, коли на уроках ботаніки екзотичні рослини можна було вивчати не лише за підручником. Стрийський парк – це свіже повітря в центрі міста, це унікальна паркова підкова, що огинає центральну частину Львова.

Досвідчений садівник Арнольд Рерінг спроектував парк у 1879 році, й тоді ж почалося його впорядкування. Для цього був ліквідований старий Стрийський цвинтар.

Парк було розширено й прикрашено з нагоди крайової виставки 1894 року, яка розміщувалася в горішній частині парку. Там було влаштовано фонтани, освітлені квітники, поставлено ряд павільйонів. У нижній частині парку тоді ж створено штучні руїни, “до яких ужито матеріал зі старого мосту над Сорокою й надгробків з цвинтаря... “ (І. Крип’якевич), і влаштовано штучний ставок, на якому дотепер живуть лебеді.

У парку зібрано понад 200 видів і форм дерев та кущів. Серед них є вихідці з Північної Америки, Далекого Сходу, Середньої Азії. Тут ростуть екзотичні породи дерев – червоний дуб, тюльпанове дерево, магнолія, сосна веймукова, червонолистий бук, японський бузок, махровий гліт, маньчжурська аралія, а також надзвичайно рідкісна на земній кулі рослина – гінкго дволопатний, сучасник динозаврів.

От так, у кількох словах, можна сказати про дерева з червоним листям, магнолію, яка викидає південно-розкішні квіти тоді, коли інші дерева стоять ще голими, шевченківську вербу, що виросла з гілочки, привезеної з Казахстану. Зрештою, про все це відомо досить добре. Але, напевно, мало хто останнім часом ходить прогулятися в парк. Ввечері – після роботи, коли весна вже вступила у свої права і хіба що важкі алергіки не хочуть дихати її п’янкими запахами, – паркові алеї могли би виглядати дуже привабливими. Але...

Неосвітлений парк став Меккою для всілякого непотребу, а не спраглих свіжого повітря львів’ян. І йдеться не лише про вампірів чи маніяків, а й про добропорядних співгромадян, які підганяють у парк ночами машини і розбирають замкові руїни для невідомих, але суто приватних потреб. У невідомому напрямку щезнули таблички. Вікна оранжереї в деяких місцях сором’язливо прикриті фанерками чи картоном, бо скло хтось повибивав. Звичайно, у штаті є посада сторожа, але його скромна постать навряд чи може захистити величезну територію від господарського запалу мешканців міста. А тим більше – від криміналу. Парк потребує світла і регулярного патрулювання, бо ж наразі мало хто усвідомлює, що руйнувати власне місто – все одно, що по камінчику розбирати власне майбутнє.

Доріжки парку розмиті, бо давно і безнадійно потребують ремонту лотки вздовж доріжок для збору дощової води. І якщо для ремонту лотка потрібно мінімум коштів та одну людину, то для ремонту розмитої доріжки – значно більше.

Постійно засмічується джерело, адже його труби також давно не ремонтовані. Порушено систему водопостачання – а тому тепер немає циркуляції води в озері, яке перетворилося на справжнісіньке
болото.

І тепер білі лебеді мають жити в рідкій багнюці, не кажучи вже про те, що вони потерпають від голоду і перебувають у стані потенційних жертв. Діти і собаки перетворили птахів на безкоштовні іграшки, тож самка лебедя, яка зараз висиджує пташенят, стає їх легкою здобиччю. Заховатися вона не має змоги, бо хатинка потребує ремонту.

Толоки в парку проводилися, проводитимуться вони і надалі (найближча планується на 19 травня). Проте величезне паркове господарство потребує постійного нагляду. Для цього благодійний фонд “Збереження історико-архітектурної спадщини м. Львова” розробив проект збереження та відновлення парків Львова, зокрема Стрийського.

Новизна ідеї полягає в тому, щоби широко залучати до участі у відновленні парку самих львів’ян, широко їх інформувати. Бо знайти одноразові кошти і привести до ладу парк можна – і це, безперечно, необхідно. Але найбільший сенс проекту полягає в тому, щоб у парку був постійний господар, який міг би приділяти належну увагу щоденному догляду – і, що також дуже важливо, львів’яни мають таки усвідомити, що парк належить їм. І якщо наразі плата за вхід не береться, то це не значить, що можна безкарно нищити унікальну пам’ятку ландшафтної архітектури. Також фонд планує розробити і впровадити нормативні документи, які б мали змогу впливати на процеси життя парків, захищати їх не так від часу, як від вандалізму.

Існує цікавий досвід “зелених”: в одній африканській країні було вирішено продати землю, зайняту джунглями, щоби виправити економічну ситуацію в країні. “Зелені” добилися відтермінування продажу і через Інтернет продавали джунглі по 1 квадратному метру без права вирубки. Кожному, хто платив свої 50 доларів, видавали відповідний сертифікат про власність. Уявляєте себе власником гілки таємничого дерева гінкго у Стрийському парку? А чом би й ні?

POSTUP - ПОСТУП
№71 (729),
11 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Нова надія у справі відшкодувань
·Підприємці - проти сваволі податківців
·Розпочався суд у справі Білозора
·Заарештовано торговців рабами з України

ПОГЛЯД
·Комуністи готувалися до бійки
·Їздити по Львову - приємностей мало
·Той, хто мене береже

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Розпочався суд у справі Білозора
·Бідним дадуть адвокатів
·Скупка краденої пам"яті - брудний бізнес
·У дитячої залізниці - ювілей
·Унів прийме молодих прочан
·Найкраща риба - ковбаса
·Генконсул потрапив в аварію
·Підприємці - проти сваволі податківців
·Запитай у чиновника

ПОСТУП З КРАЮ
·Черномирдін став послом Росії в Україні
·Горбулін відмовляється бути прем"єром
·Чорнобильські діти зазнали мутацій
·Приватизація: курс на Росію
·В Іспанії заарештовані торговці рабами

ПОСТУП У СВІТ
·Права людини - не для США
·Соціальні права для повій
·Палало космічне майбутнє Росії
·Транспортний хаос у Німеччині
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·ЕКОНОВИНИ
·Брухтовиків перереєстрували
·10 років ЄБРР: місію виконано

ТЕМА ПОСТУПУ
·Лебедина пісня Стрийського парку
·Щоб виростити дерево, потрібно дуже багато часу
·Цитадель, або Смітник у центрі міста
·КОМЕНТАРІ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Йти за Божим покликом
·Ферма на асфальті

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Невідомий Моне
·Марсель Марсо захищає людей похилого віку
·У Римі впала частина палацу Нерона
·Картина Сезанна продана на аукціоні "Філіпс" за 38,5 мільйона доларів
·Бюхнерівська премія для Фрідеріке Майрокер
·Паваротті шанує опера, але не податкова міліція

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Три "мерси" не для попелюшок
·Авто без сигналізації - майже не ваше

СПОРТ-ПОСТУП
·Стартував Кубок України зі спідвею
·Квартира для Клочкової
·"Баварія" помстилась усім і вийшла у фінал
·У Гані під час футбольного матчу загинули 120 уболівальників,
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Безкомпромісний Marillion
·У Мадриді добу читали "Дон Кіхота"