BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 11 ТРАВНЯ 2001 року |

Приватизація: курс на Росію

Експансія російського капіталу загрожує економічній безпеці України

АНАЛІТИКА

Любов ВИТКОВИЧ

Українська приватизація і надалі нагадує феєричну комедію, де завжди перемагає закон сили, а не сила закону. Відтак політичні зв’язки та лобі важать набагато більше, ніж інвестиційний проект та подальша перспектива. Коли направо і наліво “роздають” стратегічні підприємства, рідко хто задумується над тим, чию економіку будуть вони будувати незабаром, хто контролюватиме ринок, якою буде конкуренція, чи не з’явиться нова залежність від чужих бажань тощо.

Особливо це стосується припливу російського капіталу. Хоча для декого в Україні масовий притік російського капіталу здається безперечно позитивним чинником, мовляв, нарешті українські підприємства отримують закордонні інвестиції. Особливо позитивним цей фактор виглядає, якщо взяти до уваги те, що з 1991 року в країну з населенням 49 мільйонів чоловік надійшло лише 3,5 мільярда доларів іноземних інвестицій, а це дуже мало, наприклад, у кілька разів менше від того, що отримала наша сусідка Польща.

Росія прагнула і прагне закріпити свій вплив на Україну різними способами. Проте тепер вона не намагатиметься зробити це, підтримуючи кримських сепаратистів чи то використовуючи напружену ситуацію на російськомовному Сході України. Такі методи – вже історія. Зараз Росія реалізує свої інтереси та свій вплив, викуповуючи контрольні пакети акцій українських стратегічних підприємств, беручи під контроль енергорозподільні мережі та відновлюючи зв’язки між ВПК двох країн.

Спробуємо зробити аналіз сучасних інвесторів української економіки. Кожного разу, оголошуючи новий тендер з продажу пакета акцій великого стратегічного підприємства, українська влада сподівалася (а може, і зовсім не сподівалася) залучити ефективних, впливових і обов’язково багатих західних інвесторів, які й гроші дадуть, і на українську економіку працювати будуть. Однак вистава дуже часто розігрується за одним і тим же сценарієм. Основними інвесторами стають російські промислово-фінансові групи, які протягом останніх двох років вже захопили найважливіші українські підприємства.

Присутність російського капіталу на великих українських підприємствах можна побачити з таблиці, однак цей список далеко не повний. Найближчим часом слід чекати приватизації Харцизького трубопровідного заводу, Харківського машинобудівного заводу ФЕД, “Турбоатому”, “Хартрону”, “Рівнеазоту”, “Азовсталі”, “Мотор-Січ”, “Арсеналу”, “Автоскла”, “Укртелекому”. Ці стратегічні для української економіки підприємства дуже до вподоби російським інвесторам. На більшість із них уже подані заявки “про наміри”, а якщо не схочуть віддавати, то Україні згадають про борги, пригрозять відключенням газу, електроенергії або ще щось придумають. І це й не дивно, а чом би й ні?

Отже, висновок: повна, добре продумана, часто – пролобійована нашими політиками та підприємцями, вигідна та вдала експансія російського капіталу в українську економіку. Хто від цього виграє? Звичайно ж, не Україна. Позиції російського капіталу дедалі міцнішають, а розвиток українського національного – гальмується, пригнічуються його інтереси.

Часто говорять про те, що поява російських бізнесових груп в Україні дозволила відновити роботу багатьох місцевих підприємств. Типовим прикладом для підтвердження такої думки є відродження найбільшого українського нафтопереробного заводу ЛІНОС. Підприємство перебувало у стані стагнації – до того, як у 2000 році його викупила російська компанія ТНК, що займається виробництвом бензину. Відтоді підприємство випускає на третину більше продукції, ніж раніше. А чи часто ви задумуєтеся над тим, на кого працює такий капітал?

Те, що росіяни господарюють в нафтопереробній та хімічній галузях, металургії – зовсім не секрет. Контролюють ціни на нафту та пальне. Після об’єднання в єдину енергетичну мережу тепер додалася й електроенергія. Анатолій Чубайс, що утримує могутню російську електричну монополію “Єдині енергетичні системи Росії”, має намір зробити з України своєрідний термінал для постачання російської електроенергії до країн Західної Європи. Й одночасно вимагає від України 100% передоплати за використання російської електроенергії. Навіть при тому, що українці на 58% розраховуються готівкою, цих коштів нам не вистачить. З’явиться нова загроза економічній безпеці державі. А чи потрібна вона нам зараз? Дозвольте засумніватися.

Російський капітал присутній і в приватизації банківської сфери. Наприклад, Київський інвестиційний банк був викуплений російською компанією “Альфа-груп” і перейменований на “Альфа-Банк”. Власником Українського “Сиббанку” є російський концерн “Сибірський алюміній”. Таким чином, слідом за великим російським промисловим капіталом, що активно бере участь у приватизації української промисловості, у нашу країну рушили і банки.

Вплив російського капіталу відчутний і в українських мас-медіа. Російська група “Альфа” контролювала український “Новий Канал”, а “ЛУКойл” впливає на телевізійний канал СТБ. Російський канал ОРТ володіє частиною акцій українського “Інтеру”. Такі потужні медіа-ресурси не можуть не проявити себе у ситуації політичної кризи в Україні. Якщо порівняти висвітлення економічних (а особливо політичних) подій різними телевізійними каналами, то покладатися на їх об’єктивність навіть не доводиться.

З огляду на вищесказане можна зробити висновки, що рух іноземного капіталу в Україну відбувається здебільшого з боку Росії, а російське лобі намагається віддалити Україну від процесів європейської інтеграції. Відтак існує велика небезпека перетворення нашої держави з країни, яка нещодавно мала колоніальний статус, на країну, яка цілком залежатиме від нового російського капіталу. Таким чином, не здійснюючи жодної військової експансії, Росія намагатиметься “прихилити” Україну на свій бік за допомогою економічних важелів. Якщо вчасно не усунути російські кланово-фінансові групи від панування і всебічного впливу, то залучення до країни цивілізованого західного капіталу може виявитися малоймовірним. Росіяни пропонують свою “підтримку” українській економіці, причому відмовитися від неї Україна не може, бо сама ж відкидає західну альтернативу.

Автор – економіст-аналітик Центру політичних досліджень “Нова хвиля”

POSTUP - ПОСТУП
№71 (729),
11 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Нова надія у справі відшкодувань
·Підприємці - проти сваволі податківців
·Розпочався суд у справі Білозора
·Заарештовано торговців рабами з України

ПОГЛЯД
·Комуністи готувалися до бійки
·Їздити по Львову - приємностей мало
·Той, хто мене береже

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Розпочався суд у справі Білозора
·Бідним дадуть адвокатів
·Скупка краденої пам"яті - брудний бізнес
·У дитячої залізниці - ювілей
·Унів прийме молодих прочан
·Найкраща риба - ковбаса
·Генконсул потрапив в аварію
·Підприємці - проти сваволі податківців
·Запитай у чиновника

ПОСТУП З КРАЮ
·Черномирдін став послом Росії в Україні
·Горбулін відмовляється бути прем"єром
·Чорнобильські діти зазнали мутацій
·Приватизація: курс на Росію
·В Іспанії заарештовані торговці рабами

ПОСТУП У СВІТ
·Права людини - не для США
·Соціальні права для повій
·Палало космічне майбутнє Росії
·Транспортний хаос у Німеччині
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·ЕКОНОВИНИ
·Брухтовиків перереєстрували
·10 років ЄБРР: місію виконано

ТЕМА ПОСТУПУ
·Лебедина пісня Стрийського парку
·Щоб виростити дерево, потрібно дуже багато часу
·Цитадель, або Смітник у центрі міста
·КОМЕНТАРІ

НАС 800 ТИСЯЧ
·Йти за Божим покликом
·Ферма на асфальті

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Невідомий Моне
·Марсель Марсо захищає людей похилого віку
·У Римі впала частина палацу Нерона
·Картина Сезанна продана на аукціоні "Філіпс" за 38,5 мільйона доларів
·Бюхнерівська премія для Фрідеріке Майрокер
·Паваротті шанує опера, але не податкова міліція

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Три "мерси" не для попелюшок
·Авто без сигналізації - майже не ваше

СПОРТ-ПОСТУП
·Стартував Кубок України зі спідвею
·Квартира для Клочкової
·"Баварія" помстилась усім і вийшла у фінал
·У Гані під час футбольного матчу загинули 120 уболівальників,
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Безкомпромісний Marillion
·У Мадриді добу читали "Дон Кіхота"