BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 10-16 ТРАВНЯ 2001 року |

Президент шукає урядового коника

Навколо формування уряду виникла інтрига: президент може запропонувати парламенту обрати прем"єром Віктора Ющенка - або сам стане в.о. прем"єра

ПРЕМ"ЄРІАДА

Дмитро ЯЦЕНКО© ПОСТУП
Навколо формування нового уряду виникла інтрига: президент Леонід Кучма у вівторок назвав можливі кандидатури на посаду прем’єра. Глава держави згадав серед них голову Державної податкової адміністрації Миколу Азарова, лідера партії промисловців і підприємців Анатолія Кінаха, главу Держкомісії з питань оборонно-промислового комплексу Володимира Горбуліна, мера Києва Олександра Омельченка. “Там усі люди – політики, які хочуть добра країні”, – зазначив Леонід Кучма.

Варто відзначити, що прізвищ лідера партії та фракції “Трудова Україна” Сергія Тигипка і лідера СДПУ(о) та першого віце-спікера Віктора Медведчука президент не називав, хоча саме ці політики останнім часом найбільше намагалися “засвітитися” як майбутні прем’єри. Як вважає Леонід Кучма, новий прем’єр не має бути заполітизованою особою: “Сьогодні повинна бути (на посаді прем’єра – Ред.) конячка, яка би тягнула плуг, а позаду повинне бути кермо. А я постараюся тримати ручки цього плуга”.

Чи можуть Азаров, Кінах, Горбулін чи Омельченко сподіватися на прем’єрство? Очевидно, в цьому й полягає сенс інтриги: відкривши деякі свої карти парламентським фракціям, президент тим самим може спровокувати корисні для себе наслідки. Наприклад, викликати боротьбу конкурентів чи протидію парламенту проти вищеназваних політиків, що дозволить президентові з більшою вигодою для себе підібрати кандидатуру потенційного прем’єра. Таким чином, може і не здійснитися прогноз, що фракції, які відправили уряд Ющенка у відставку, спробують домовитися щодо кандидатури прем’єра, яка буде вигідна насамперед їм, а не президентові. Як наслідок, не виключено, що Леонід Кучма запропонує того, кого навіть ще не згадували. Але поки що час оголошення кандидатури (це має статися, за словами глави Адміністрації Президента Володимира Литвина, до 15 травня) невпинно спливає. Із вівторкової заяви Леоніда Кучми стало зрозуміло, що президент категорично проти тривалої прем’єріади: якщо Верховна Рада не підтримає запропоновану кандидатуру, то президент призначить в. о. прем’єра.

Наразі ситуацію ускладнює те, що праві та опозиційні фракції – НРУ, УНР, “Реформи-Конгрес” та “Батьківщина” – можуть відмовитися від участі в голосуваннях щодо призначення прем’єра, а їх голоси президент міг би використати на свою користь. Але все може змінитися, якщо Леонід Кучма запропонує прийнятну для націонал-демократів кандидатуру, наприклад, знову Віктора Ющенка (цього, до речі, вимагає НРУ). Віктор Ющенко, коментуючи таку можливість, загадково сказав, що все належить до компетенції президента. Нагадаємо, що раніше глава Кабміну твердо заявив, що на посаду в. о. прем’єра не погодиться, однак теперішня позиція Ющенка дозволяє припускати, що він може й відмовитися від своїх слів.

Сам Леонід Кучма поки що говорить, що його пропозиція обов’язково сподобається парламенту. Повірити в це наразі важко, адже Верховна рада зараз складається принаймні з трьох частин: фракцій, які представляють інтереси бізнесово-політичних кланів (т. зв. “олігархічних”), фракції комуністів та фракцій, які підтримували Ющенка, а тепер перейшли в опозицію. Напередодні парламентських виборів надто ослаблений через політичні скандали та кризи президент, можливо, не захоче віддавати комусь перевагу. У такій ситуації Леоніду Кучмі вигідно запропонувати або непрохідну нейтральну кандидатуру прем’єра, або того ж Ющенка. Зрозуміло, що парламент навряд чи спроможеться проголосувати за Ющенка, зате президент таким чином зможе показати всій Україні антиреформаторське обличчя Верховної Ради, а також частково реабілітується в очах Заходу. Після цього Леоніду Кучмі доведеться просто виконати обіцянку і призначити в. о. прем’єра, а ним може бути і сам президент. Така ситуація гарантує Леоніду Кучмі безпеку від загрози імпічменту, адже, за Конституцією, в разі відставки президента його обов’язки може виконувати лише повноцінний прем’єр (без префікса “в. о.”). Проте у схеми, коли президент очолює уряд, є і недоліки: тоді главі держави разом із повнотою влади доведеться брати на себе й усю відповідальність за ситуацію в країні...

POSTUP - ПОСТУП
№70 (728),
10-16 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Рік без Білозіра
·В НОМЕРІ
·Україна закриває кордони
·Кому потрібні графіті на стінах Рейхстагу?

ПОГЛЯД
·"Львівводоканал" кинули напризволяще
·Запасний "прем"єродром" під Гладія?
·День святого Юрія

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Люди живуть зі страхом бути отруєними
·Львів"янин, заарештований після подій 9 березня, може померти
·Рухівці визнали свою поразку
·Прибуткові підприємства повинні допомагати збитковим
·Відкрився новий торговий центр
·Сенчук зберігає горду мовчанку
·"Львівсвітло" судиитиметься із "Львівобленерго"

ПОСТУП З КРАЮ
·Андрій Шкіль: Мені обіцяють 12 років тюрми
·Вибух стався через іскру
·Президент шукає урядового коника
·Україна ущільнює кордони
·У Таращі знайшли саме Георгія Гонгадзе
·Черкаси приєднуються до референдуму
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Кому потрібні графіті на стінах Рейхстагу?
·Конфлікт переходить у військову фазу
·Папа завершив прощу
·Хай хоч імператриця...

ТЕМА ТИЖНЯ
·Встати! Суд іде...
·ХРОНІКА СУМНИХ ПОДІЙ
·Рідні Білозіра переконані, що його смерть стала наслідком байдужості міліціонерів
·КОМЕНТАРІ

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Хроніка лабораторії
·UnrealI: вибух
·PC-NEWS
·ЗВОРОТНИЙ ЗВ"ЯЗОК

АРТ-ПОСТУП
·Ярославна forever
·Ювелірний виріб: від оберега до ідентифікаційного коду
·Арво Пярт і Джон Тавенер в Ужгородській таверні

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Сутенерок беруть "на гарячому"
·Італійці не люблять наших "мафіозі"

СПОРТ-ПОСТУП
·Чемпіонка Європи - молдованка!
·Україна в десятці
·Купер далі збирає англійські скальпи
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Робити відкриття з "Поступом" справді приємно