BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 10-16 ТРАВНЯ 2001 року |

Андрій Шкіль: Мені обіцяють 12 років тюрми

Лідер УНА-УНСО дав інтерв"ю з-за грат

ПРЯМА МОВА© ПОСТУП

– Напередодні 9 березня ви знали, на що йдете?

– Ми б могли припускати, що нас посадять, якби знали, що наші дії злочинні. Ми нічого кримінального не робили. Те, що сталося 9 березня, – це максимум адміністративна стаття. Але нам інкримінують підпали, погроми, пошкодження майна у великих розмірах. Проте всього цього 9 березня не було. Усе те пошкоджене майно вклалося б щонайбільше у 500 гривень. Однак дві зламані тротуарні плити, дерев’яний паркан, дві секції металевої огорожі, забруднену яйцями стіну оцінено в 20 тисяч гривень.

– Чи довго вас триматимуть у СІЗО?

– На це питання можна відповісти раціонально та ірраціонально. З одного боку, вся ця справа – повний абсурд. За часів незалежної України вона порушувалася двічі: вперше – коли у зіткненні кримських татар зі спецзагоном міліції від куль загинули двоє осіб; а вдруге – коли була взята штурмом Верховна Рада Криму. Однак до суду ці справи не дійшли. Чи йдуть масштаби цих подій у якесь порівняння із подіями 9 березня? Стаття 71 була досить популярною в Радянському Союзі, за нею садили всіх тих, хто мав нахабність зібрати якісь мітинги протесту. Так що маємо типовий взірець тоталітарної політики в сучасній Україні, де події розвиваються за ірраціональним сценарієм.
Я й узагалі уявити не міг, що за одну ніч можна так просто ув’язнити 300 членів опозиції, та ще й до того ж усіх їх катувати в райвідділах. По-друге, я не міг уявити, що буде таке замовчування репресій із боку наших союзників.

– Як ви вважаєте, чому відбувається замовчування?

– В організацію телефонують наші закордонні друзі, які впевнено нам доводять, що всіх заарештованих випустили ще півтора місяці тому, як повідомляли їх ЗМІ. З тією ж проблемою ми стикаємося в Україні. ФНП, в раду якого я вхожу, чомусь не провів жодної прес-конференції, присвяченої політв’язням.
Чому відбувається таке замовчування, мені здається, можна пояснити двома причинами. У рядах опозиції зараз спостерігається хитання – до яких виборів готуватися: передчасних президентських – чи планових парламентських.

Вірогідно, що все-таки більше схиляються на бік “синиці в руках”, тобто парламентських виборів, а тоді ми їм не потрібні. Бо тоді опозиція відкидає боротьбу з Кучмою на другий план, чого не зробили б ми, бо для нас вибори – не спокуса.

По-друге, я припускаю, що нас не бажають популяризувати через нашу активність. Адже наметове містечко тримало на свої плечах саме УНСО. З 46 осіб, затриманих під час розгрому наметового містечка, 39 були членами УНА-УНСО. Однак займаючи таку позицію, опозиція в цілому проявила слабкість перед владою, і для тих, хто сидить за нашу спільну справу, це є найболючішим.

– Як ви думаєте, чи дійде справа до суду?

– Я думаю, справу доведуть до суду. Особисто мені пан Петруня, комендант СІЗО СБУ, обіцяв 12 років. На якусь угоду з Кучмою ми принципово не підемо, навіть в обмін на свободу.

– Які умови утримання в СІЗО, яке до вас ставлення персоналу?

– Останнім часом погіршилося ставлення персоналу, перекидають із камери в камеру, міняють сусідів. Спочатку був наркоторговець з Афганістану, тепер – 30 річний здоровань, весь у татуюванні, з 15 роками відсидки. До речі, двомісна камера нічим не відрізняється від одномісної: така ж “конура” 3 на 2 метри – лише з двома залізними ліжками. Занесуть третє ліжко – буде тримісна. Недавно пан Петруня вдерся до кімнати, де я мав зустріч з адвокатом (до речі, існує таємниця спілкування адвоката з підзахисним), і вихопив з рук мого захисника лист моєї дружини. Це взагалі повне неподобство.

– Яким є ваше здоров’я? Чи зазнавали ви – а можливо, і зазнаєте – побоїв?

– Здоров’я незадовільне, особливо турбує хребет. Били мене беркутівці, коли вели до Ленінградського РВВС, вже в приміщенні був славнозвісний прохід через коридор правоохоронців: завданням кожного міліціонера було вдарити. Як наслідок, у камері я вже був непритомним. Дуже сильно побили Ігоря Мазура, голову київської організації, йому зламали руку. Миколу Ляховича забрали просто з лікарні, де йому зробили операцію. Після катувань у славнозвісному Московському РВВС в нього відкрилася внутрішня кровотеча. У Руслана Зайченка розійшовся післяопераційний шов, у Павла Литвиненка – порок серця. Більшості затриманих – ледве за двадцять...

– Чим ви займаєтеся у СІЗО?

– Оскільки після неподобства з конфіскацією листа моєї дружини зі слідчими я принципово не спілкуюся, розмовляю з адвокатом. Дивлюся “Інтер” або УТ-1 (інших програм телебачення тут немає). Вже нудить від Зінченка і Долганова. Роблю нотатки, коли вийду – видам книгу. Якщо зважати на обіцяні 12 років, вийде багатотомник мемуарів.

POSTUP - ПОСТУП
№70 (728),
10-16 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Рік без Білозіра
·В НОМЕРІ
·Україна закриває кордони
·Кому потрібні графіті на стінах Рейхстагу?

ПОГЛЯД
·"Львівводоканал" кинули напризволяще
·Запасний "прем"єродром" під Гладія?
·День святого Юрія

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Люди живуть зі страхом бути отруєними
·Львів"янин, заарештований після подій 9 березня, може померти
·Рухівці визнали свою поразку
·Прибуткові підприємства повинні допомагати збитковим
·Відкрився новий торговий центр
·Сенчук зберігає горду мовчанку
·"Львівсвітло" судиитиметься із "Львівобленерго"

ПОСТУП З КРАЮ
·Андрій Шкіль: Мені обіцяють 12 років тюрми
·Вибух стався через іскру
·Президент шукає урядового коника
·Україна ущільнює кордони
·У Таращі знайшли саме Георгія Гонгадзе
·Черкаси приєднуються до референдуму
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Кому потрібні графіті на стінах Рейхстагу?
·Конфлікт переходить у військову фазу
·Папа завершив прощу
·Хай хоч імператриця...

ТЕМА ТИЖНЯ
·Встати! Суд іде...
·ХРОНІКА СУМНИХ ПОДІЙ
·Рідні Білозіра переконані, що його смерть стала наслідком байдужості міліціонерів
·КОМЕНТАРІ

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Хроніка лабораторії
·UnrealI: вибух
·PC-NEWS
·ЗВОРОТНИЙ ЗВ"ЯЗОК

АРТ-ПОСТУП
·Ярославна forever
·Ювелірний виріб: від оберега до ідентифікаційного коду
·Арво Пярт і Джон Тавенер в Ужгородській таверні

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Сутенерок беруть "на гарячому"
·Італійці не люблять наших "мафіозі"

СПОРТ-ПОСТУП
·Чемпіонка Європи - молдованка!
·Україна в десятці
·Купер далі збирає англійські скальпи
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Робити відкриття з "Поступом" справді приємно