BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 8-9 ТРАВНЯ 2001 року |

Алкогольний синдром

16 травня минає шоста річниця з дня введення радянського "сухого закону", наслідки якого виробники алкоголю, зокрема і львівські, відчувають досі.

ЯК ЦЕ БУЛО

Вікторія ПРИХІД

У травні 1985 року Кабінет Міністрів Радянського Союзу прийняв досить контраверсійну і навіть, на думку деяких аналітиків, дещо абсурдну постанову “Про боротьбу з пияцтвом і алкоголізмом”, яка в народі дістала назву “сухого закону”. Тодішнім партійним керівникам, ініціаторам цієї постанови, видалося цілком реальним змусити населення, яке за споживанням алкоголю займало чільне місце у світі, перейти на тверезий спосіб життя.

Як аргументи вони наводили безліч цифр, які доводили, що від алкоголю у мирний час помирає не менше людей, аніж під час війн. Тільки щороку, за їхніми даними, через алкоголізм у Радянському Союзі помирало до 900 тисяч чоловік. Розміри прибутків від продажу алкогольної продукції (за останніх 5 років до прийняття Постанови вони складали
170 млрд. рублів) також не вельми вразили чиновників. У них на те була своя цифра – 600 млрд. рублів, що витрачалися на ліквідацію наслідків пияцтва.

Одначе про наслідки алкореформи не думав ніхто. Бюджет країни, який до того часу тримався на трьох китах – нафті, газі та горілці, після “сухого закону” зазнав відчутних втрат. Потерпіли від нього і львівські підприємства.

Начальник відділу кадрів винзаводу “Молдвинпром” Світлана Турчак каже, що обсяг виробництва заводу в ті роки довелося зменшити майже наполовину. “До виходу закону ми продукували до
3 млн. декалітрів щорічно. У нас було
9 ліній розливу, але після сумнозвісної постанови деякі з них треба було просто закрити. Ще інші – перепрофілювати”. Щоб економічні втрати від алкореформи були не такі відчутні, радянські економісти придумали спосіб, який мав би врятувати від банкрутства підприємства, що спеціалізувалися на виготовленні алкопродукції. На згадуваному заводі “Молдвинпром” була відкрита лінія з розливу олії, сиропів. На ще кількох виробничих лініях, які колись працювали на розливі вин, планувалось виготовляти соки з молдавської сировини. Однак згодом цю ідею покинули, тому що при транспортуванні фруктів з Молдавії ті втрачали багато поживних речовин.

Що стосується лікеро-горілчаних заводів, то, наприклад, львівському заводу чиновники запропонували виготовляти оцет. Там, як розповів нам комерційний директор підприємства Василь Матвейців, також після оголошення “сухого закону” відбулось значне скорочення обсягів виробництва. Єдине, на чому наголосив Василь Матвейців, у них не було такого відчутного скорочення штату працівників, як на інших підприємствах такого типу (на львівському “Молдвинпромі”, за словами начальника відділу кадрів, зі 750 чоловік, що працювали на підприємстві до “сухого закону”, залишилась працювати лише половина). Очевидно, що виготовлення оцту Союзу було потрібне. Однак прибутків, які завод мав на лікеро-горілчаних виробах, за словами Василя Матвейціва, вже не було. Та і, як свідчать деякі цифри аналітиків, подібна політика перепрофілювання підприємств все одно не врятувала від втрат.

Як результат, у 1986 році радянська торгівля недодала державі 12 млрд. руб., а в 1987 – 7 млрд. Крім того, існувала ще одна вельми неприємна проблема. Після виходу постанови на півдні Союзу під сокиру потрапило 200 000 га виноградників. Головний технолог львівського заводу “Молдвинпром” Тамара Корпан розповідає: “Найгірше тут те, що вирубували лозу нерозбірливо. Під руку потрапляли навіть елітні сорти винограду, з яких виготовляють цінні марочні вина. Ви знаєте, скільки зусиль потрібно, щоб виростити таку лозу?
Щонайменше 15 років треба чекати, щоб отримати якісні плоди”. Для багатьох виноградарів, які займалися цим упродовж всього життя, це було великим випробовуванням. Розповідають, що директор Кримського інституту вина, не витримавши свавільної вирубки виноградників, покінчив життя самогубством. Тамара Колпан зауважує, що все це не сягнуло би таких розмахів, якби не ентузіазм наших людей. “Тільки вийшла постанова, – каже вона, – зразу загони людей вирушили на вирубку, навіть не задумуючись про наслідки”.

Як показує час, “сухий закон” зовсім не ліквідував проблему пияцтва, а навпаки, посприяв її дальшому поширенню. Населення, яке хотіли позбавити основного “допінгу”, не захотіло миритися з таким станом справ, тому також “перепрофілювалося”, тільки вже на самогон, лосьони та одеколони. Добрі наміри радянських чиновників зазнали фіаско.

POSTUP - ПОСТУП
№69 (727),
8-9 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Рух у нікуди
·Даішники збили пішохода
·Борці проти тероризму обрали мішенню університет?

ПОГЛЯД
·Свобода слова за регламентом
·Раз референдум, два референдум...
·Занепад РУХу?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Відродження традицій Святого Юра
·Андрея Шептицького не буде проголошено святим
·Влада й учителі не помирилися
·Завтрашній день буде насиченим
·Блискавка вивела з ладу комп"ютерну мережу міськради
·Автомобіль ДАІ збив пішохода
·Людина заразилася коров"ячою віспою

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Алкогольний синдром
·Ікону таки подарують Папі
·Неповносправні діти нагадали про себе

ПОСТУП З КРАЮ
·Тарас Чорновіл: Рух стане керованою партією
·КОМЕНТАРІ
·День жалоби у Донецьку
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мусульмани гостили Папу з любов"ю
·Тотальний партизанський рух в Ічкерії
·Загострюється македоно-албанське протистояння
·Чергове вторгнення ізраїльських військ у Палестину

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·За гріхи "піратів" платитимуть металурги
·Аргентинський дефолт відкладається
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Ще померли білоруси
·Сьогодні в клубі будуть танці

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ПРО ПЛАГІАТ

СПОРТ-ПОСТУП
·"Мотор": за крок до трофею
·Вище від голови не стрибнеш
·Медведєв пішов на Рим
·"Матч смерті" в Харкові та Сімферополі,
·Пан Баджо, Баджо, Баджо!

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Французьку королеву краси звинуватили в тому, що вона - чоловік, але пізніше реабілітували