© ПОСТУП

Чемпіонат України. Вища ліга.
21-й тур

“Таврія” (Сімферополь) – “Карпати” (Львів) – 3:1 (0:1).
Сімферополь. Республіканський стадіон “Таврія”. 5000 глядачів. Суддя – Ігор Ярменчук (Київ).

“Таврія”: Романенко – Донюшкін, Фокін, Бойцан, Поляков – Опарін, Хоменко, Гігіадзе, Левченко (Митрофанов) – Борисенко (Кислов), Трапаїдзе.

“Карпати”: Тлумак – Донець, Вільчинський, Даниловський, Гнатів – Луцишин (Старовик), Рацький, Вовчук, Покладок – Швед, Кабанов (Уштан).

Голи: 0:1 Покладок, 37, з пенальті, 1:1 Митрофанов, 49, 2:1 Гігіадзе, 59, з пенальті, 3:1 Трапаїдзе, 87.

Попередження: Левченко – Покладок, Старовик.

Ця зустріч для обох команд мала надзвичайно важливе значення, адже саме в суперечці між цими клубами визначиться команда, яка представлятиме Україну в Кубку Інтертото. Остаточно це стане відомо після 26 травня. Тобто, хто на той час перебуватиме вище в турнірній таблиці, той і гратиме в Кубку Інтертото.

Перед цим матчем “Карпати” випереджали “Таврію” на два очки, тому кримчанам будь-що потрібна була перемога. Сімферополь зустрів нашу команду цілком львівською погодою. Здавалося, що все цього дня повинно бути на боці “Карпат”: погода, доволі кваліфікований суддя... І “лише” одна проблема у головного тренера “Карпат” – кого виставити у стартовому складі. Адже через травми надалі не грають Стронцицький, Шукатка, Шаран, Закотюк, Лучкевич. Через перебір жовтих карток не могли допомогти “Карпатам” Гурка і Толочко.

Як потім з’ясувалося, головний керманич львівського клубу справді виставив усіх найсильніших. Інша річ, що дехто з них сьогодні просто не є гравцями рівня вищої ліги. Це, скажімо, Луцишин, Вовчук, Рацький, Гнатів. Уявляєте, який півзахист у “Карпат”?! Біда, та й годі! Значно менше проблем зі складом було в Олександра Іщенка. Оговталися від травм Митрофанов і Мочуляк, і вже у звітному матчі вони були заявлені в запас. Забігаючи наперед, зазначу, що перший таки вийшов на заміну і став головним героєм матчу. Та це було згодом.

А наразі кілька слів про реконструйований стадіон “Таврії”. Сьогодні це справді сучасний стадіон європейського рівня. Щоправда, вміщує він уже не понад 30 тисяч глядачів, як колись, а лише 20 тисяч. Зате дуже нагадує стадіони Голландії чи Бельгії своєю затишністю. Втім, не все врахували ті, хто займався реконструюванням цієї споруди. Забули про кімнату для прес-конференцій. Ніколи не думав, що у вищій українській футбольній лізі можливо таке, щоби прес-конференція відбувалася... на баскетбольному майданчику. Тренери сиділи посеред цього майданчика, а журналісти – на трибунах. До того ж, не працював мікрофон, і журналісти майже нічого не чули й були змушені хіба що здогадуватися, про що говорять тренери команд. Якщо сімферопольський клуб хоче грати в Кубку Інтертото, то з таким ставленням до журналістів він далеко не зайде. Втім, можливо, до літа президент кримського клубу пан Аронов таки виділить кімнату для проведення прес-конференцій...

А тепер нарешті про сам матч. Господарі несподівано не пішли відразу на штурм воріт “Карпат”. Що більше, перший небезпечний момент виник саме біля воріт господарів. Це молодий Донець, обігравши відразу двох гравців кримського клубу, підступно пробив. Але, на жаль, Андрієві забракло точності. На 6-й хвилині небезпечно пробивав Бойцан, але цей удар відбив Тлумак. А вже через 5 хвилин “відзначився” Покладок, отримавши жовту картку за грубу гру в центрі поля. У перші хвилини найбільше захоплення виникала боротьба між двома найвищими гравцями на полі – сімферопольцем Борисенком і львів’янином Даниловським. На жаль для вболівальників “Карпат”, Борисенко виграв більшість верхових дуелей і завдав чимало клопоту Тлумаку. А загалом, матч проходив досить спокійно. Обидві команди виглядали абсолютно рівними за класом.

Можливо, трохи активнішими в нападі були гості. Особливо, слід відзначити молодого Кабанова, який завдав багато прикрощів Бойцанові. А на 37-й хвилині Покладок віддав передачу на Шведа, і той, обігравши Донюшкіна, вийшов на ударну позицію. Та сімферополець таки не дозволив Шведові завдати влучного пострілу, хоча зробив це з порушенням правил. Головний суддя матчу, не роздумуючи, призначив чистий пенальті, який без проблем реалізував Покладок.

У ці хвилини дуже пожвавилися глядачі, котрі почали скандувати улюблене гасло всіх уболівальників: “Суддя – педераст”... А загалом, у першому таймі вже не відбулося чогось аж надто цікавого. Хіба що запам’яталося, як Рацький у центрі поля обіграв одразу трьох гравців “Таврії”. Ну і, звичайно, у Криму надовго запам’ятають нашого Вільчинського, який інколи, надриваючи голос, пояснював Вовчукові, де має бути його місце на полі. А загалом, перший тайм справді справив приємне враження. Принаймні всі побачили, що у молоді “Карпат” є майбутнє. Та зрозуміло, що для подальших перемог потрібен час: рік, два. От тільки сьогодні всі ламають собі голову, де його взяти, адже грати і перемагати потрібно вже зараз.

У перерві в роздягальні господарів президент кримського клубу Рувим Аронов намагався пояснити своїм гравцям, що їх чекатиме, якщо вони не почнуть виконувати настанови головного тренера. Здається, слова президента дуже швидко дійшли до гравців “Таврії”. І вже на 47-й хвилині після удару Митрофанова Вільчинський вибив шкіряну кулю з порожніх воріт. А ще через дві хвилини все той же Митрофанов забив перший гол для господарів. Чудову передачу йому віддав Опарін, Митрофанов вийшов віч-на-віч із нашим голкіпером і зрівняв рахунок. На цьому господарі й не думали заспокоюватися. Немов скажені вовки, вони кинулися на ворота “Карпат”. Так тривало понад 10 хвилин, які стали справжнім пеклом для “Карпат”. Що і хто тільки в ці хвилини не рятував карпатські ворота: Тлумак, захисники, стійка після удару Гігіадзе. Інколи складалося враження, що у гостей зовсім відсутня середня лінія. Просто “зникли” Луцишин, Вовчук і Рацький. Поява на полі Старовика теж нічого не змінила. Спершу Борисенко з воротарського майданчика не влучив у ворота, а потім він же заробив пенальті, після того як у верховій дуелі з ним рукою зіграв Даниловський. Щось справді неймовірне коїться з цим гравцем “Карпат”. Уже третій матч поспіль він “здобуває” пенальті для Тлумака. “Вирок” чітко реалізував Гігіадзе.

І лише після цього господарі трохи заспокоїлись. Утім, “Карпати” не змогли цим скористатися, хоча моменти для взяття воріт були у Шведа та Покладка. Дуже цікаво було спостерігати за президентом кримського клубу паном Ароновим, який постійно встрявав у суперечки з боковим суддею Овчаром. На думку президента сімферопольського клубу (Аронов під час усього матчу поводився дуже нестримано, постійно коментуючи дії суддів), арбітр неправильно піднімав прапорець. Але, до честі лайнсмена, він швидко пояснив пану Аронову, де закінчується його компетенція. Трохи відпочивши, кримчани пішли ще на один штурм. Лише диво рятувало ворота “Карпат”. Спершу після удару Фокіна шкіряна куля просто потрапила в руки Тлумакові, а у другому епізоді вже слід віддати належне воротареві гостей, котрий зміг нейтралізувати вихід віч-на-віч із ним Кислова. Та наприкінці зустрічі молодий голкіпер львів’ян таки припустився помилки, коли не розрахував сили удару Митрофанова, і м’яч від рук Тлумака відлетів до Трапаїдзе, який і встановив остаточний рахунок – 3:1. Сталося те, чого так усі боялися: багатьом гравцям львівського клубу просто забракло сил. І от результат. Хоча не можна не відзначити очевидний прогрес Даниловського, Донця, Кабанова. Та без півзахисту дуже важко здобувати очки.

Уже після зустрічі Олександр Іщенко сказав, що виховна робота в перерві дала свої плоди. Проте він зазначив, що у команди ще багато проблем. І сьогодні ще зарано говорити, що “Таврія” здобула місце в Кубку Інтертото. Принаймні для цього сімферопольцям слід удома добре зіграти з запорізьким “Металургом” і на виїзді зі “Сталлю”. А результат матчу в Донецьку проти “Шахтаря” у наставника кримчан не викликає жодних сумнівів... У “Карпат” календар трохи важчий. Чого варті матчі в Києві проти “Динамо” й у Львові проти того ж запорізького “Металурга” та “Дніпра”! Левко Броварський, загалом, у першому таймі залишився задоволений діями своїх вихованців. А на другий тайм “Карпат” просто не вистачило.

З-поміж інших матчів найбільше зацікавлення викликали поєдинки в Києві та Донецьку. У столиці “Динамо” приймало донецький “Металург”. І завдяки двом голам Мелащенка та Белькевича кияни не тільки здобули перемогу, але і повернули собі першу сходинку турнірної таблиці. І тепер уже дуже мало ймовірно, що команда Лобановського втратить цей шанс.

А от у Харкові сталася справжня трагедія для численних уболівальників “Шахтаря”. Їхні улюбленці не змогли перемогти “Металіст”. А найкращий бомбардир української першості Андрій Воробей за 12 хвилин до закінчення матчу не реалізував пенальті. У підсумку нічия – 1:1 (Рудняк, 74' – Ателькін, 43').

Інші результати: “Кривбас” (Кривий Ріг) – “Сталь” (Алчевськ) – 1:0 (Маковей, 80'), “Металург” (Маріуполь) – “Нива” (Тернопіль) – 5:1 (Шайда, 2' (автогол), Бабич, 31', Рикун, 34', Молокуцько 36', Аникеєв, 67', з пенальті – Нейчев, 19'), “Дніпро” (Дніпропетровск) – ЦСКА (Київ) – 2:0 (Зубченко, 50', Валяєв, 87'), “Металург” (Запоріжжя) – “Ворскла” (Полтава) – 0:0.