BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 5-6 ТРАВНЯ 2001 року |

Були й пернаті динозаври

ЗНАХІДКА

Денис МІНЧУК

Теорія про походження птахів від динозаврів, яку неодноразово піддавали критиці, нещодавно знайшла своє підтвердження – група китайських та американських учених у китайській провінції Ляонінь уперше в історії відкопала не фрагменти, а добре вцілілі рештки опереного динозавра. Ця знахідка дозволяє також пролити світло на іншу таємницю. На думку науковців, примітивне оперення у знайденого динозавра є ознакою того, що пір’я у цих викопних тварин з’явилося ще задовго до того, як вони навчилися літати, і спочатку слугувало лише для зігрівання тіла.

Згідно з публікацією у британському науковому журналі Nature, яку оприлюднили Жі К’янг з Китайської академії геології та Марк Норелл з Американського музею історії природи, що в Нью-Йорку, решткам динозавра десь близько 126 мільйонів років. Знайдені рештки належать дромеозавру, невеличкому (розмірами приблизно з качку, з довгим хвостом і непропорційно великою головою) динозаврові, який швидко бігає і належить до родини тероподів. До речі, до тероподів, двоногих хижаків, належить також і “король” динозаврів – тиранозавр рекс. На думку дослідників, знайдені рештки належать тварині, яка загинула в молодому віці. Голова і хвіст цього дромеозавра були покриті пушком, а тулуб – примітивним пір’ям. Структура пір’я на кінцівках знайденого динозавра дуже схожа на структуру “зігрівального” пір’я сучасних птахів.

По суті, це не перша знахідка опереного динозавра. Після того, як
1995 року було знайдено фрагменти сінозавроптерикса, у Китаї раз по раз знаходили фрагменти оперених динозаврів. Але це були всього лише фрагменти, які, до того ж, як правило, погано збереглися. І тому остаточно стверджувати, що знайдені рештки були частинами динозаврів, а не первісних птахів, не можна було. Не випадково Жі К’янг тріумфував, коли він зі своїми колегами віднайшов добре вцілілі рештки дромеозавра (викопали їх, до слова, ще минулого року): “Це знахідка, якої ми так довго чекали!”.

У цій знахідці є одна деталь, яка, як вважають дослідники, повністю змінить уявлення про вимерлих тварин. Рештки дромеозавра, як ми вже сказали, налічують 126 мільйонів років. А це означає, що оперені динозаври існували ще тоді, коли про птахів навіть і гадки не було. Відтак учені припускають, що тоді пір’я слугувало для інших цілей, аніж польоти. А саме – для зігрівання тіла (не виключено також, що воно могло виконувати й іншу роль, наприклад, позначення статі тварини).

Як стверджує Марк Норелл, сучасні птахи є теплокровними і своєму виживанню вони завдячують насамперед пір’ю, яке їх, окрім усього, ще й зігріває. Тому цілком імовірно, що пір’я у динозаврів з’явилося саме в той момент, коли відбувався перехід від холоднокровності до теплокровності. На думку Норелла, опереними були також як малі динозаври, так і молоді особини інших динозаврів, зокрема і тиранозавра рекса, що дозволяло їм підтримувати сталу температуру тіла. Тому, як стверджує Норелл, відтепер тироподів швидше слід розглядати “як кумедних птахів, а не як величезних ящірок”.

POSTUP - ПОСТУП
№68 (726),
5-6 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Степан Сенчук - Леонідові Кучмі: Тут мене Ющенко з болотом змішав...

ПОГЛЯД
·Степан Сенчук - Леонідові Кучмі: Тут мене Ющенко з болотом змішав...
·"Це дешева спекуляція"
·Чесність як передумова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Остання надія УНСО - Папа Римський?
·Дністер - річка нафтова
·Вас проігнорували? Звертайтеся до прокуратури
·Від голоду не помер ніхто
·Проблему відходів буде вирішено
·Відкритість перед пресою закінчилась?
·Трест зеленого господарства реорганізують

ПОСТУП З КРАЮ
·Референдумна лихоманка
·Одкровення Мирослави Гонгадзе
·ФБР оголосило війну українським нелегалам

ПОСТУП У СВІТ
·Великобританія порушувала права людини
·"Внука великого Кіма" взяли в Діснейленді
·Криваві заворушення берберів
·Кому заважає ракетний щит
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Світло спалює пухлинні клітини
·Дихати можна через вену
·Шлях до здоров"я і миру
·Коли "брат менший" стає ворогом

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Рудоволосі - "нащадки" неандертальців
·Спортивне авто на... відходах
·Космічний мандрівник знайшовся
·Були й пернаті динозаври

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Повернути галицькій столиці давній герб!
·Діалоги Івана Павла ІІ з православними

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Максим Брилинський: "Не уявляю, як можна зіграти на "біс" "по блату"

СПОРТ-ПОСТУП
·Збірна України зіграє з вірменами таки у Львові
·СПОРТ-БЛІЦ
·Словаки українцям ще не по зубах
·Гапоненко зірвалася за два ходи до щастя

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Бестселер стає блокбастером

 

ПФМ: продажа манекенов для одежды.