BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 5-6 ТРАВНЯ 2001 року |

Коли "брат менший" стає ворогом

Деякі хвороби, якими можна заразитися від тварин, можуть спричиняти смерть

СУСІДИ

Дмитро ДУБАНЕВИЧ

Мікроорганізми надзвичайно поширені в природі. Деякі з них можуть викликати інфекційні захворювання тільки в людини, інші – лише у певних тварин, птахів або інших представників фауни. Але існують мікроорганізми, котрі можуть бути небезпечними і для людей, і для “братів наших менших”.

Хвороби, якими можна заразитися від тварин, називають зоонозами. В силу того, що збудники цих хвороб циркулюють переважно серед певних тварин зі своїми закономірностями, людина у випадку захворювання є ніби біологічною безвихіддю для інфекції і, як правило, зараження інших людей від хворої людини не відбувається. Зараження людини від тварини може відбутися тоді, коли хвора тварина перебуває в безпосередньому контакті з людиною, іншими словами, найнебезпечнішими для людей в цьому плані є домашні тварини. Сьогодні такою твариною може бути навіть слон або крокодил (чого в житті не буває!), але все ж домашні тварини – це ті, які упродовж сторіч супроводжують людину, часом стаючи ледве чи не членами сім’ї.

Кожний, хто тримає вдома, наприклад, собаку, міг би не лише перерахувати десяток хвороб, якими вона може занедужати, але і поділитися досвідом лікування тієї або іншої болячки свого улюбленця. “Менші брати” не можуть розповісти про свої хвороби, але хворіють вони анітрошки не менше за нас із вами. Від чого ж залежить можливість зараження інфекційним захворюванням від домашньої тварини?

Можливість зараження людини від домашніх тварин визначається такими основними чинниками: видом тварини; наявністю в неї інфекційної хвороби; умовами її утримання; часом, упродовж якого тварина живе в домашніх умовах; хворобою, якою хворіє тварина.

Які ж домашні тварини в нас є найпоширенішими і якими інфекційними захворюваннями можна від них заразитися? Досить часто вдома живуть тварини, що не належать в узвичаєному понятті до “домашніх тварин” (хом’ячки, рептилії, черепахи, мавпи тощо). Їх роль як джерел інфекцій незначна, проте перебування цих тварин удома, при недотриманні санітарних норм, може бути вагомим чинником у поширенні інфекційних хвороб. Особливо відзначимо небезпеку при утриманні мавп, адже вони можуть хворіти на майже всі “людські” хвороби.

Найчастіше нашими сусідами по спільному проживанню є, звичайно, собаки, коти, декоративні пташки, акваріумні рибки. Для початку зупинимося на собаках. Собаки можуть бути і часто є джерелом зараження лептоспірозом. Це важке захворювання досить часто має летальний кінець. Найнебезпечнішими є хворі тварини, але деякі з них переносять лептоспіроз без будь-яких ознак хвороби. Основний шлях передачі інфекції – водний. Найчастіше зараження трапляється при контакті шкіри і слизових оболонок людини із водою, забрудненою виділеннями тварин.

Собаки, інфіковані вірусом сказу, можуть бути джерелом зараження цим захворюванням. Сказ без спеціального лікування завжди призводить до смерті хворого. Вірус сказу виділяється в зовнішнє середовище зі слиною тварини.

Зараження людини трапляється при укусі або обслиненні твариною ушкодженої шкіри чи слизової оболонки. Є дані про випадки зараження від тварин, коли вони впродовж тривалого часу були здоровими. Варто бути уважними в тому випадку, коли на вашого собаку напав інший собака або дика тварина під час полювання, бо ж не виключено, що тварина-агресор була скаженою.

Останнім часом у медичній літературі з’явилися повідомлення про можливу роль вірусу собачої чумки у виникненні деяких уражень головного мозку в людей.

Собаки також можуть бути джерелом ще одного захворювання, правда, не інфекційного, а паразитарного – токсокарозу (захворювання людини, викликаного личинками аскарид собак і кішок). Зростання кількості бездомних собак, відсутність спеціальних територій для вигулу тварин веде до значного засіву ґрунту яйцями аскарид, що паразитують у них, і росту захворювання людей на токсокароз практично у всіх великих містах. Захворювання може проявлятися через тривале підвищення температури тіла до 37,5 градусів, кашель, шкірну висипку, збільшення печінки і селезінки, часто ураження очей із подальшою втратою зору. Отож, спілкуючись із “меншими братами”, не забувайте про небезпеку, яку вони можуть становити.

POSTUP - ПОСТУП
№68 (726),
5-6 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Степан Сенчук - Леонідові Кучмі: Тут мене Ющенко з болотом змішав...

ПОГЛЯД
·Степан Сенчук - Леонідові Кучмі: Тут мене Ющенко з болотом змішав...
·"Це дешева спекуляція"
·Чесність як передумова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Остання надія УНСО - Папа Римський?
·Дністер - річка нафтова
·Вас проігнорували? Звертайтеся до прокуратури
·Від голоду не помер ніхто
·Проблему відходів буде вирішено
·Відкритість перед пресою закінчилась?
·Трест зеленого господарства реорганізують

ПОСТУП З КРАЮ
·Референдумна лихоманка
·Одкровення Мирослави Гонгадзе
·ФБР оголосило війну українським нелегалам

ПОСТУП У СВІТ
·Великобританія порушувала права людини
·"Внука великого Кіма" взяли в Діснейленді
·Криваві заворушення берберів
·Кому заважає ракетний щит
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Світло спалює пухлинні клітини
·Дихати можна через вену
·Шлях до здоров"я і миру
·Коли "брат менший" стає ворогом

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Рудоволосі - "нащадки" неандертальців
·Спортивне авто на... відходах
·Космічний мандрівник знайшовся
·Були й пернаті динозаври

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Повернути галицькій столиці давній герб!
·Діалоги Івана Павла ІІ з православними

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Максим Брилинський: "Не уявляю, як можна зіграти на "біс" "по блату"

СПОРТ-ПОСТУП
·Збірна України зіграє з вірменами таки у Львові
·СПОРТ-БЛІЦ
·Словаки українцям ще не по зубах
·Гапоненко зірвалася за два ходи до щастя

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Бестселер стає блокбастером