BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 5-6 ТРАВНЯ 2001 року |

Кому заважає ракетний щит

КОМЕНТАР

Любко ПЕТРЕНКО

Подією, що цього тижня, безумовно, спровокувала найбільший резонанс у світі, стала заява американського президента Джорджа Буша щодо створення антиракетного щита. Виступ президента у вівторок в Університеті національної оборони став етапним, адже американський лідер фактично спалив собі мости для відступу. Ракетному щитові бути і нема на то ради! Нарікання й оскарження не приймаються, можливі лише консультації зі всіма зацікавленими в Європі та Азії.

Жорсткий тон заяв Буша у черговий раз надав можливість його противникам як усередині країни, так і за її межами звинуватити американського лідера в агресивності, в “порушенні хисткого фундаменту миру на Землі”, у провокуванні нового витка гонки озброєнь, ескалації напруги, в порушенні міжнародних угод тощо. Наскільки справедливими можна вважати ці висловлювання? Безумовно, певна рація присутня в цих закидах. Головна провина Буша – намагання розірвати договір АВМ (більше відомий на пострадянському просторі як ПРО) від 1972 року, у якому тодішній Радянський Союз та Сполучені Штати зобов’язалися обмежити свої ракетні програми.

Що ж, обмеження будь-яких військових програм – справа свята, відповідає прагненню людства до миру і гармонії. Буш намагається нині цю гармонію порушити, тож нібито він і є тим “поганим хлопцем”, на якого всі з огидою мали би показувати пальцем. Саме цим найактивніше зайнялися Москва та Пекін. Російське міжнародне відомство зразу ж поширило масу звинувачувальних відозв, китайське керівництво не забарилося “пофекати” в американський бік. Європа поставилася до заяви Буша досить стримано.

Чи трапилася справді біда, чи світові загрожує нова холодна війна? Якщо й так, то чи варто звинувачувати в цьому Буша? Бо чого взагалі вартий договір АВМ, підписаний 30 років тому в “золоті часи” двополюсного світу, коли протистояння двох наддержав США і СРСР врівноважувалося і вгамовувалося шляхом нарощування ядерного потенціалу з обох боків. Тоді здавалося, що по-іншому світ просто не зможе розвиватися. А договір АВМ лише зацементовував такий стан справ.

“Цей договір – релікт холодної війни, він лише перешкоджає нормальному розвитку міжнародних взаємин”, – заявив Буш. Хто б то дивувався такому висловлюванню: президентові-яструбу перешкоджає договір про обмеження
озброєнь, тож зрозуміло, що він прагне його скасувати. Але попри це, Буш заявляє, що хотів би в односторонньому порядку різко скоротити американський ядерний потенціал.

Та й важко не погодитися з бушівською оцінкою договору, адже за 30 років світ кардинально змінився, докорінно перебудовується й архітектура глобальної безпеки. А головні зміни пов’язані з драматичним слабшанням впливів Москви. Зрозуміло, що їй це аж ніяк не до вподоби. Нині для неї завдання № 1 – відновити світову систему зразка тієї ж 30-річної давності, коли рівновага досягалася за рахунок системи ядерного стримування. Тому тепер Росія лякає Америку денонсацією договору START-II, який передбачав скорочення вдвічі кількості американських та російських боєголовок. А згідно ще й з односторонньою ініціативою Вашинґтона, зі 7200 американських смертоносних ракет залишиться лише 1300, Росія же збереже за собою 3000 ракет. Але навіть це не влаштовує Кремль і він наполягає на випробуваній стратегії ядерного протистояння, яка ґрунтується на страху, що на атомну атаку ворог відповість тією ж монетою. При цьому російські політики стверджують, що цей ядерний потенціал за існування рівноваги ніколи не буде задіяно. А чи не ті ж росіяни люблять говорити про загрозливий потенціал рушниці, яка висить на стіні?

Делікатніша справа з Європейськими союзниками Вашинґтона. Поки що вони намагаються дистанціюватися від ракетних планів. Тим часом США вже перейменували свою програму з NMD (National Missile Defense) на SMD (Strategic Missile Defense), тобто замість слова “національна” тепер вживається “стратегічна”, що вказує на глобальний характер проекту. Буш перед кожним новим кроком розвитку програми обіцяє консультуватися з партнерами.

Хоча, скоріш за все, незговірливість європейців його не зупинить. З іншого боку, Європі також (а може, навіть більше, ніж Америці) придасться ракетний щит як захист перед державами-розбійниками. І тверезомислячі політики Старого Світу щораз більше схиляються до думки про доцільність та необхідність співпраці із Вашинґтоном у цьому питанні.

POSTUP - ПОСТУП
№68 (726),
5-6 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Степан Сенчук - Леонідові Кучмі: Тут мене Ющенко з болотом змішав...

ПОГЛЯД
·Степан Сенчук - Леонідові Кучмі: Тут мене Ющенко з болотом змішав...
·"Це дешева спекуляція"
·Чесність як передумова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Остання надія УНСО - Папа Римський?
·Дністер - річка нафтова
·Вас проігнорували? Звертайтеся до прокуратури
·Від голоду не помер ніхто
·Проблему відходів буде вирішено
·Відкритість перед пресою закінчилась?
·Трест зеленого господарства реорганізують

ПОСТУП З КРАЮ
·Референдумна лихоманка
·Одкровення Мирослави Гонгадзе
·ФБР оголосило війну українським нелегалам

ПОСТУП У СВІТ
·Великобританія порушувала права людини
·"Внука великого Кіма" взяли в Діснейленді
·Криваві заворушення берберів
·Кому заважає ракетний щит
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Світло спалює пухлинні клітини
·Дихати можна через вену
·Шлях до здоров"я і миру
·Коли "брат менший" стає ворогом

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Рудоволосі - "нащадки" неандертальців
·Спортивне авто на... відходах
·Космічний мандрівник знайшовся
·Були й пернаті динозаври

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Повернути галицькій столиці давній герб!
·Діалоги Івана Павла ІІ з православними

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Максим Брилинський: "Не уявляю, як можна зіграти на "біс" "по блату"

СПОРТ-ПОСТУП
·Збірна України зіграє з вірменами таки у Львові
·СПОРТ-БЛІЦ
·Словаки українцям ще не по зубах
·Гапоненко зірвалася за два ходи до щастя

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Бестселер стає блокбастером