BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 4 ТРАВНЯ 2001 року |

Домініканський собор чи Домініканський музей?

Сьомий рік влада не може визначитися, кому віддати храм

ХРАМ

Остап ДРОЗДОВ© ПОСТУП
Видно, Львову подобається реноме міста хронічних проблем із приміщеннями та власністю на них. До числа споруд, довкола яких розгоряються пристрасті, потрапила й дуже значуща для міста – храм Пресвятої Євхаристії, більше відомий як Домініканський собор, унікальний не тільки своїм бароко, а й духовним осідком місцевої інтелігенції.

Сторонами суперечки з усіма задатками конфлікту навколо церкви є парафіяльна громада і Музей історії релігії, у розпорядженні якого й перебуває церква.

Власне, цей факт і є каменем спотикання світської та духовної установ. При цьому варто наголосити, що сутичка за те, чиїм має бути храм, може здатися хронічною, адже ще далекого
1997 року Українська греко-католицька церква зініціювала передачу храму.

Вперше обласна влада в особі тодішнього (відтак і теперішнього) голови облдержадміністрації Михайла Гладія дізналася про це від Синоду Єпископів Помісної УГКЦ. Отці ще тоді поставили питання про передачу храму Церкві насамперед як новопосталому центрові академічного душпастирства молоді.

Зауважмо, це – особливий статус церковної інституції, при якій заснували молодіжні Богослужіння, поради для молодих подруж, безкоштовну юридичну та медичну консультації, духовні бесіди з молоддю, курси катехизації малят, англомовні навчання, групи анонімних алкоголіків, а також два молодіжні духовні хори. Звісно, усе це душпастирське навантаження, за словами священиків, зможе повністю реалізовуватися тільки тоді, коли Церква стане повноцінним власником храму.

“Договір із музеєм на користування церквою має Світовий конгрес мирян УГКЦ, який згодом відійшов від справ, – доповнює настоятель храму, голова Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ о. Йосиф Мілян. – Але з якогось часу з боку музею почалися неадекватні дії стосовно сакрального приміщення. У святилищі на карнізах ми виявляємо недопалки. У вівтарній частині, де, окрім священослужителя, ніхто не має права бути, діє бібліотека, а це робить нечинною Літургію. Зовсім недавно чергові почали не впускати людей, які приходять на репетиції хору, до туалету. Їм також іноді трудно потрапити на репетиції через прохідну. А від одеської дитячої делегації працівники музею почали вимагати гроші за те, що вони хотіли помолитися в церкві. Коли ж ми закцентували, що собор є не тільки приміщенням музею, а й місцем молитви, то взаємної реакції не було. Так не може далі існувати, бо насамперед це храм Божий”.

Доволі дивною є позиція світської влади щодо перипетій співіснування церкви та музею. Дороговказом у цій ситуації мав би бути президентський указ “Про заходи щодо повернення релігійним організаціям культового майна” від 1992 року, який зобов’язує усіх використовувати духовні споруди за прямим – пастирським – призначенням. Міська влада ще 5 лютого 1998 року рекомендувала обласній передати костел Отців Домінікан Львівській Архієпархії УГКЦ, забезпечивши попередньо площами Музей історії релігії. Причому це є цілком реально, бо ще 29 грудня 1994 року музей отримав право на приміщення по вулиці Федорова, 9-11 (Ставропігійський інститут). Та з невідомих причин уже протягом 7 років музей не може туди перебратися. Та й за даними одного із керівників релігійної громади Богдана Боднара, зараз там розміщені навчальні класи ПТУ № 58 з обладнанням, а також тимчасове пристанище семінарії УАПЦ. Як зазначив пан Боднар, у нього також є інформація про те, що на третьому поверсі роблять квартиру одному з колишніх керівників профтехучилища.

Тим не менше Львівська влада усіх рівнів начебто не проти передачі храму церковній громаді. Заступник голови ОДА Володимир Герич теж пообіцяв посприяти, як і Державний комітет у справах релігій та віце-прем’єр Микола Жулинський, котрі теж підтримують цю ідею. Затримка – за міністерством культури, яке наголошує на присутності костелу в реєстрі об’єктів, які не підлягають передачі громадам. Церковна сторона вважає, що вся справа в тому, як аргументує свою позицію адміністрація музею.

“Я розумію, що храм побудований для молитви до Бога, і рано чи пізно треба знайти якусь форму співпраці, – каже директор Музею історії релігії Володимир Гаюк. – Ми маємо договір зі Світовим конгресом мирян про те, що музей дозволяє правити Службу Божу в храмі. Але церква почала боротьбу за те, щоби забрати приміщення, яке не підлягає передачі. Якщо храм перейде до УГКЦ – це смерть музею. Храм є його експонатом номер один та й ми ж його врятували. До того ж, церкву утримує саме музей, щоправда, церква також допомагає. Церква повинна думати про духовне, ну, а я вже подбаю про матеріальне, щоби церква була забезпечена і мощами, й начинням, і вартісними іконами. Я не думаю, що Церква зараз є “голодна” на приміщення. І абсолютно нічого їй не заважає проводити Літургії. Я не бачу потреби в тому, щоб ціною нищення української культури виживала церква. Вона не для цього існує, щоб нищити людські душі. От хай церква б’є у дзвони, щоби забрати бібліотеку із Захристя. Та ні, це треба за горло брати і витрясати!” – так категорично налаштований Гаюк.
Керівництво музею можна зрозуміти, адже навіщо працювати з експозиціями, якщо гостей міста приваблює уже готова і доглянута мирянами церква, а не, власне, музей... Втративши храм, музеєві доведеться добряче попотіти, аби зацікавити відвідувачів. Аргументація на кшталт “смерть музею”, на думку о. Міляна, є перебільшенням, бо передача храму Церкві ніяк не загрожує існуванню музею, адже собор і музей мають різні входи. Крім того, жодної експозиції у храмі нема, отже, музей не використовує храму як експозиційний зал. Натомість саме церква дбає про естетику храму, а з пожертв щоосені дає гроші на ремонт котельні. Зрештою, музей повинен “виїжджати” на виставках і своїх фондах, а не на храмі.

Це підтверджує й один із учасників “процесу”, голова Клубу української греко-католицької інтелігенції Іван Гречко. “Ну, насамперед церква є центром душпастирства молоді та інтелігенції, а також осередком соціального, консультативного характеру, – каже він. – До того ж, парафія як інституція існує і зареєстрована владою. Церква ж не зазіхає на музейні приміщення з фондами і т. д., вони ж можуть запросто співіснувати!”.

Як продовжуватиметься конфлікт – важко сказати, хоча позірно усе дуже просто: є указ президента про повернення церкві її майна, є можливість переселити музей в інше приміщення, є “добро” влади. Найголовніше ж – є храм як центр молодіжного душпастирства, який активно діє.

Богові – Боже?

POSTUP - ПОСТУП
№67 (725),
4 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Два запитання до народу
·Сенсація для українського хокею
·Конгрес США розглядав українське питання

ПОГЛЯД
·"Як би ти не йшов на Захід, усе одно прийдеш на Схід
·У Львові з"явилася третя сила?
·П"ємонтальна дистрофія

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Православних і католиків хочуть посварити
·У Самборі політичні аргументи радикальні
·У пасічників життя - не мед
·Усе нове - забуте старе
·ІНЦИДЕНТИ
·Галицькі селянки стають бізнес-леді
·Усі об"єкти продавалися відкрито
·Замість зекономити - ледве не переплатили
·АРХІВАРІУС
·Собака буває кусачою...
·Домініканський собор чи Домініканський музей?

ПОСТУП З КРАЮ
·Українці іммігрують сотнями
·Мешканці Луганська підтримали мера
·Конгрес США розглядав українське питання
·Сергій Тигипко: Я звик до статусу кандидата в прем"єри
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Хвиля албанських погромів
·Невдалий жарт Вашингтона
·Головний бунтівник - за гратами
·Миротворча місія Євросоюзу

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Є речі, які треба робити вчасно...
·Чубайсові вже не байдуже
·"Обличчя міста - 2001"
·Битва PZU шкодить польській економіці
·ЕКОНОВИНИ

НАС - 800 ТИСЯЧ
·"У наш час не можна бути песимістом"
·Що робити після школи?

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Сварки довкола спадку
·Суд над "Знедоленими-2"
·200 оголених у центрі Рима
·Нова книга Гюнтера Грасса

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·"Мерседес-Пульман": комфорт і надійність
·Спокусниці за кермом

СПОРТ-ПОСТУП
·Велике свято українського хокею
·Нульова нічия на тлі великого англо-іспанського протистояння,
·СПОРТ-БЛІЦ
·"Галичанка" здолала "Карпати"

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕДНАР
·Нік Кейв: послухай сам і подаруй другові