"Європейська наддержава" від Шрьодера
НІМЕЧЧИНА
Олег КОМАРЧУК
Німецькі соціал-демократи на чолі з канцлером Німеччини Ґергардом Шрьодером виступили з пропозицією радикального реформування Європейського Союзу. Утворення спільного європейського уряду та двопалатного парламенту, а також реалізація інших пропозицій, на думку представників правлячої в Німеччині Соціал-демократичної партії (SPD), зробить Європу більш прозорою і сприятиме її демократизації.
SPD відкрито виступила з пропозиціями лише після того, як інформація про них з’явилася в часописі Spiegel. Бо остаточно проект документа має бути затверджений аж восени на з’їзді партії в Нюрнберзі.
Деякі міжнародні експерти вважають, що німці зовсім не винаходили велосипеда, а їхні пропозиції (чи то пак – план побудови “європейської наддержави”) по суті є нічим іншим, як перенесенням німецького федералізму на загальноєвропейську площину.
Згідно з пропозиціями Шрьодера та правлячої в Німеччині SPD, європейським урядом, поступово зміцнюючись для цієї ролі, має стати Європейська комісія.
Рада міністрів Євросоюзу (на сьогодні – найважливіший політичний орган ЄС) має перетворитися у верхню палату європейського парламенту, або ж Палату держав, куди входитимуть члени урядів держав-членів (це щось на зразок німецького бундесрату). Нижньою палатою має стати нинішній Європарламент, але його компетенції мають значно розширитися, зокрема, він мав би отримати повний контроль над бюджетом Євросоюзу, в тому числі й над видатками на сільське господарство. Також парламент мав би обирати європейського президента, або ж президента Єврокомісії. Певні компетенції, зокрема ті, що стосуються регіональної політики, на думку канцлера Шрьодера і німецьких соціал-демократів, мали б, за німецьким задумом, поступово перейти від центру, тобто Брюсселя, до регіонів, тобто держав-членів ЄС.
Уся Німеччина сприйняла пропозиції соціал-демократів практично “на ура”. Підтримали їх також і опозиційні Християнсько-демократична Спілка та баварська Християнсько-соціальна Спілка, які, треба зауважити, раніше також виступали зі схожими пропозиціями. Привітала “ініціювання таких важливих дебатів” і Єврокомісія, відмовившись, щоправда, їх коментувати до офіційного подання урядом Німеччини (яке має відбутися щонайшвидше восени). Що ж стосується держав-членів ЄС, то їхня реакція була доволі стриманою. Швеція, яка нині головує в ЄС, привітала проведення дебатів про майбутнє Європи, хоча й міністр закордонних справ цієї країни Анна Лінд раніше однозначно висловлювалася проти створення “європейської наддержави”. Подібною була і реакція французького зовнішньополітичного відомства, речник якого сказав, що ці пропозиції лежать “на лінії німецької позиції, яку ми добре знаємо”.
Великі суперечки пророкують також і британці. Більшість із решти членів ЄС взагалі й слухати не бажають про якусь “Європейську наддержаву”. Тому цілком справедливо газета Sueddeutsche Zeitung зазначає, що “Ґергардові Шрьодеру буде нелегко заохотити політичних лідерів в інших країнах, щоби вони підтримали його ідеї”. Щоправда, зважаючи на те, що німецький канцлер сам узявся за питання про майбутнє Європи (тоді як раніше доручав цю справу своєму міністрові закордонних справ Йошці Фішеру), варто багато чого чекати. Тим більше, що, як зазначають деякі оглядачі, Шрьодер, імовірно, зробить питання європейської політики стрижнем своєї виборчої кампанії у 2002 році.
|
|