BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 3-9 ТРАВНЯ 2001 року |

"Європейська наддержава" від Шрьодера

НІМЕЧЧИНА

Олег КОМАРЧУК

Німецькі соціал-демократи на чолі з канцлером Німеччини Ґергардом Шрьодером виступили з пропозицією радикального реформування Європейського Союзу. Утворення спільного європейського уряду та двопалатного парламенту, а також реалізація інших пропозицій, на думку представників правлячої в Німеччині Соціал-демократичної партії (SPD), зробить Європу більш прозорою і сприятиме її демократизації.

SPD відкрито виступила з пропозиціями лише після того, як інформація про них з’явилася в часописі Spiegel. Бо остаточно проект документа має бути затверджений аж восени на з’їзді партії в Нюрнберзі.

Деякі міжнародні експерти вважають, що німці зовсім не винаходили велосипеда, а їхні пропозиції (чи то пак – план побудови “європейської наддержави”) по суті є нічим іншим, як перенесенням німецького федералізму на загальноєвропейську площину.

Згідно з пропозиціями Шрьодера та правлячої в Німеччині SPD, європейським урядом, поступово зміцнюючись для цієї ролі, має стати Європейська комісія.

Рада міністрів Євросоюзу (на сьогодні – найважливіший політичний орган ЄС) має перетворитися у верхню палату європейського парламенту, або ж Палату держав, куди входитимуть члени урядів держав-членів (це щось на зразок німецького бундесрату). Нижньою палатою має стати нинішній Європарламент, але його компетенції мають значно розширитися, зокрема, він мав би отримати повний контроль над бюджетом Євросоюзу, в тому числі й над видатками на сільське господарство. Також парламент мав би обирати європейського президента, або ж президента Єврокомісії. Певні компетенції, зокрема ті, що стосуються регіональної політики, на думку канцлера Шрьодера і німецьких соціал-демократів, мали б, за німецьким задумом, поступово перейти від центру, тобто Брюсселя, до регіонів, тобто держав-членів ЄС.

Уся Німеччина сприйняла пропозиції соціал-демократів практично “на ура”. Підтримали їх також і опозиційні Християнсько-демократична Спілка та баварська Християнсько-соціальна Спілка, які, треба зауважити, раніше також виступали зі схожими пропозиціями. Привітала “ініціювання таких важливих дебатів” і Єврокомісія, відмовившись, щоправда, їх коментувати до офіційного подання урядом Німеччини (яке має відбутися щонайшвидше восени). Що ж стосується держав-членів ЄС, то їхня реакція була доволі стриманою. Швеція, яка нині головує в ЄС, привітала проведення дебатів про майбутнє Європи, хоча й міністр закордонних справ цієї країни Анна Лінд раніше однозначно висловлювалася проти створення “європейської наддержави”. Подібною була і реакція французького зовнішньополітичного відомства, речник якого сказав, що ці пропозиції лежать “на лінії німецької позиції, яку ми добре знаємо”.

Великі суперечки пророкують також і британці. Більшість із решти членів ЄС взагалі й слухати не бажають про якусь “Європейську наддержаву”. Тому цілком справедливо газета Sueddeutsche Zeitung зазначає, що “Ґергардові Шрьодеру буде нелегко заохотити політичних лідерів в інших країнах, щоби вони підтримали його ідеї”. Щоправда, зважаючи на те, що німецький канцлер сам узявся за питання про майбутнє Європи (тоді як раніше доручав цю справу своєму міністрові закордонних справ Йошці Фішеру), варто багато чого чекати. Тим більше, що, як зазначають деякі оглядачі, Шрьодер, імовірно, зробить питання європейської політики стрижнем своєї виборчої кампанії у 2002 році.

POSTUP - ПОСТУП
№66 (724),
3-9 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Новий прем"єр
·Лобановський блокує футбол у Львові
·Микола Мельниченко став телезіркою
·Життя після Ющенка

ПОГЛЯД
·Парк зароблятиме гроші сам на себе
·Землю можна ділити... з космосу
·День свободи слова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·СУМ з усього світу збереться у Львові
·Кому належать авторські права на Першотравень?
·Юні виконавці помірялися талантами
·Напередодні Вальпургієвої ночі
·Боярського не пікетували
·Старий кінь борозни не псує
·Культурний відпочинок потребує грошей
·Ерудити отримали нагороди
·Відкриття меморіалу відтерміновується

ПОСТУП З КРАЮ
·Росія - задоволена, Євросоюз - стурбований
·Микола Мельниченко став телезіркою
·Політичне життя після Ющенка
·Віктор Пинзеник: Хай олігархи самі обирають собі нового прем"єра!
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·"Європейська наддержава" від Шрьодера
·1 Травна - день праці і розбитих голів
·Засуджених російських терористів

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Мільйонерів також судять
·Матерів не вибирають
·Фальшована купюра

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Німецька розвідка замовила синтезатор української мови
·Погляд у минуле комп"ютерних технологій
·PC-NEWS

СПОРТ-ПОСТУП
·Статус-кво по-італійськи
·Драматична розв"язка по-іспанськи
·Крамник знову виграв у Каспарова
·Львів може мати і дві команди
·Третя поспіль поразка "Карпат"
·"Баварія" і далі непереможна
·Надія вмирає останньою

АРТ-ПОСТУП
·Вічна історія про жінку та її сина Бога, жінкою розказана...
·Ієромонах Севастіян: Ікони не дам, доки не дадуть мені...
·Талановиті потребують допомоги

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Сталлоне подобається Тіл Швайгер
·Нобелівського лауреата звинувачено в плагіаті