BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 3-9 ТРАВНЯ 2001 року |

Політичне життя після Ющенка

Урядова криза грає на руку Леонідові Кучмі

ПРОГНОЗ

Дмитро ЯЦЕНКО© ПОСТУП
Закінчення. Початок – стор. 1

Під час пошуку та призначення нового голови Кабміну Леонід Кучма матиме кілька переваг:

1) саме він, згідно з Конституцією, пропонує кандидатуру прем’єра на затвердження Верховній Раді, а тому може вдало використовувати час собі на руку. Це буде особливо помітно, якщо президент висуватиме очевидно непрохідних претендентів на прем’єрську посаду;

2) президент матиме шанс посилити свій вплив, якщо спробує спровокувати велику бійку за прем’єра між парламентськими фракціями – і насамперед серед тих, які відправили Віктора Ющенка у відставку, а тепер намагатимуться проштовхнути в уряд свою людину;

3) Кучма може запропонувати Верховній Раді кандидатуру, вигідну насамперед самому президентові. Таким чином, Леонід Кучма фактично знівелює найбільше досягнення парламентаризму в 2000 році – створення парламентської більшості. Навколо політично нейтрального (читай – залежного від президента) уряду навряд чи згуртується більшість у парламенті.

Дії глави держави передусім залежатимуть від того, чи бажатиме він достроково залишити президентську посаду, чи намагатиметься залишатися президентом якомога довше. Найбільша загроза для Леоніда Кучми походить від олігархічних кланів: як неодноразово писав “Поступ”, послаблення впливів президента призвело до появи плану (т. зв. “змови олігархів”) почергових відставок прем’єра, спікера та президента, після чого бізнес-політичні групи переберуть усю повноту влади у свої руки.

Більш чітко зрозуміти логіку президента можна буде вже після оголошення кандидатури нового прем’єра: якщо це буде політично нейтральна особистість (наприклад, Михайло Гладій чи Олександр Омельченко), то це означатиме, що Леонід Кучма ще збирається поборотися.

Однак утілити ці плани президентові буде нелегко. Сьогодні парламент має зовсім інші інтереси, ніж у 1999 році, а тому й олігархи, і комуністи, і праві зараз змушені зважати на головну подію наступного року – вибори до Верховної Ради, тож затвердження нового уряду кожна з політичних сил намагатиметься використати як своєрідний плацдарм для парламентських виборів.

Цікаву думку висловив лідер політично близької до СДПУ(о) фракції “Яблуко” Михайло Бродський, який вважає, що парламент сформує уряд меншості. Виглядатиме це так: залишки більшості – СДПУ(о), “Яблуко”, “Трудова Україна”, “Відродження регіонів”, “Регіони України”, НДП та Партія зелених – домовляються щодо кандидатури прем’єра, а комуністи підтримують її, при цьому не беручи відповідальності за дії майбутнього уряду. За це фракції Компартії віддають парламентські комітети з питань бюджетної політики та боротьби з корупцією – тобто їм буде надано можливість контролювати Кабінет Міністрів.

Хоча Петро Симоненко й заявив, що його партія сама може сформувати новий уряд, ці плани є нереальними, бо насправді комуністам менше за все хочеться псувати перед виборами свій опозиційний імідж. Логічно, що в цій ситуації комуністи вже радше погодяться на кандидатуру від олігархічних фракцій, щоби восени, під час святкування чергової річниці жовтневого більшовицького перевороту, нищівно розкритикувати новий уряд.

Прем’єріада, можливо, триватиме до завершення літньої сесії, а восени за будь-якого урядового розкладу в політичному житті України варто чекати традиційної кризи. У разі, якщо зараз буде затверджений нейтральний прем’єр, восени парламент відправить його у відставку. Якщо ж уряд очолить представник кланів, може початися новий етап боротьби олігархів за владу, і тоді у відставку можуть відправити спікера чи президента – або навіть обох відразу.


Тарас Чорновіл, народний депутат України

На мою думку, ймовірність того, що наступний прем’єр-міністр буде політично нейтральною особистістю, практично виключена. Не для того робилися всі ці справи навколо відставки Ющенка, щоби зараз прем’єр-міністром стала нейтральна особа. Для людей, які досягнули відставки Ющенка, ця посада надзвичайно важлива. По-перше, не за горами парламентські вибори, тож парламентські фракції, які втратили вплив і фінанси, намагатимуться отримати ці речі за допомогою прем’єра. На виборах буде активно задіяно й адміністративний, і фінансовий ресурс. По-друге, я припускаю, що восени в Україні події розгортатимуться за російським сценарієм, тобто Кучма піде у відставку і представить свого намісника. Для цього олігархам, аби провести свого прем’єра, зараз доведеться добряче заплатити комуністам, бо вдруге вже ніхто не буде витрачатися.

POSTUP - ПОСТУП
№66 (724),
3-9 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Новий прем"єр
·Лобановський блокує футбол у Львові
·Микола Мельниченко став телезіркою
·Життя після Ющенка

ПОГЛЯД
·Парк зароблятиме гроші сам на себе
·Землю можна ділити... з космосу
·День свободи слова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·СУМ з усього світу збереться у Львові
·Кому належать авторські права на Першотравень?
·Юні виконавці помірялися талантами
·Напередодні Вальпургієвої ночі
·Боярського не пікетували
·Старий кінь борозни не псує
·Культурний відпочинок потребує грошей
·Ерудити отримали нагороди
·Відкриття меморіалу відтерміновується

ПОСТУП З КРАЮ
·Росія - задоволена, Євросоюз - стурбований
·Микола Мельниченко став телезіркою
·Політичне життя після Ющенка
·Віктор Пинзеник: Хай олігархи самі обирають собі нового прем"єра!
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·"Європейська наддержава" від Шрьодера
·1 Травна - день праці і розбитих голів
·Засуджених російських терористів

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Мільйонерів також судять
·Матерів не вибирають
·Фальшована купюра

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Німецька розвідка замовила синтезатор української мови
·Погляд у минуле комп"ютерних технологій
·PC-NEWS

СПОРТ-ПОСТУП
·Статус-кво по-італійськи
·Драматична розв"язка по-іспанськи
·Крамник знову виграв у Каспарова
·Львів може мати і дві команди
·Третя поспіль поразка "Карпат"
·"Баварія" і далі непереможна
·Надія вмирає останньою

АРТ-ПОСТУП
·Вічна історія про жінку та її сина Бога, жінкою розказана...
·Ієромонах Севастіян: Ікони не дам, доки не дадуть мені...
·Талановиті потребують допомоги

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Сталлоне подобається Тіл Швайгер
·Нобелівського лауреата звинувачено в плагіаті