BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ - головна сторінка, архів, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 3-9 ТРАВНЯ 2001 року |

Росія - задоволена, Євросоюз - стурбований

Реакція закордонних політиків та ЗМІ на відставку уряду Віктора Ющенка

ВІДЛУННЯ

Відставка українського прем’єр-міністра Віктора Ющенка викликала хвилю стурбованості та суперечливих різних почуттів не лише в українських політиків, аналітиків та звичайних громадян. З великою увагою спостерігали за цією подією і наші найближчі сусіди та стратегічні партнери. Їхні думки, інколи кардинально протилежні, які ми пропонуємо вашій увазі, дають підстави робити певні висновки.

Як зазначає російське інтернет-видання “Газета.ru”, Росія з великою надією дивилася на перспективу відставки уряду Віктора Ющенка, який проводив прозахідну політику. За інформацією видання, Кремль схвалив розгін українського Кабінету Міністрів буквально через шість хвилин після оголошення результатів. Пізніше міністерство закордонних справ Російської федерації запевнило, що зміна Кабінету Міністрів України не вплине на стан російсько-українських відносин. У заяві МЗС Росії говориться, що “дане питання є внутрішньою справою України. При цьому російська сторона виходить із того, що нинішні внутрішньополітичні процеси в Україні відбуваються у конституційному полі”.

На противагу Росії, чільні представники Європейського Союзу, за інформацією Бі-Бі-Сі, висловили жаль із приводу усунення з посади прем’єр-міністра Віктора Ющенка. Речник Єврокомісії заявив Бі-Бі-Сі, що у Брюсселі стурбовано спостерігають за розвитком подій у Києві. За його словами, сумним є той факт, що антиреформаторські сили змогли завдати удару по одній із небагатьох демократично налаштованих постатей української влади. Координатор зовнішньої політики ЄС Хав’єр Солана сказав, що пан Ющенко користувався довірою з боку Євросоюзу і закликав Україну не відмовлятися від реформ.

Міністр закордонних справ ФРН Йошка Фішер попередив українську владу, що у разі припинення реформ, розпочатих урядом, Україна не зможе стати повноправним членом європейського співтовариства і не матиме підтримки з боку міжнародних фінансових інститутів. Як повідомляє інформагентство “РосБизнесКонсалтинг”, Йошка Фішер зазначив: “Розпочаті урядом Віктора Ющенка демократичні та економічні реформи дали перші помітні результати і не повинні бути припинені ні за яких обставин”.

Російська газета “Известия” пише, що відставка Ющенка – це не питання зміни уряду, воно може означати зміну і влади, й ідеології розвитку держави. “Ющенко та його прихильники явно прорахувалися у своєму тиску на слабнучого президента Леоніда Кучму. Як наслідок, Ющенко програв, і дорога для зміщення Кучми розчищена. Прийде сила, яка переможе обох”, – йдеться в “Известиях”.

“Політична криза в Україні отримала потужний імпульс. Найвідчутнішого удару відставка уряду Віктора Юшенка завдасть по президенту”, – вважає “Независимая газета”. Далі газета пише: “Відставка Віктора Ющенка зробить Леоніда Кучму маріонеткою в руках так званих українських олігархів, інтереси яких у парламенті представляють СДПУ(о) та “Трудова Україна”. Їхнім наступним політичним кроком буде проштовхування своєї людини на посаду прем’єр-міністра, що звільнилася.

Британська Times у своїй редакційній статті розчулилася і з острахом пише: “Україна, яка ще сто років тому вважалася житницею Європи, у п’ятницю прирекла себе на злидні”, – і зазначає, що залежність України від Росії стала ще більш помітною після лютневої зустрічі Кучми та Путіна. У ситуації, що склалася, майбутні відносини України з Заходом виглядають украй невизначеними, підсумовує Times.

Віденська Die Presse вважає, що Ющенкові довелося піти тому, що він був на порядок більше чистоплотним, здібним, успішним, – а отже, популярним прем’єром України, аніж усі його попередники за останні десять років. Далі газета стверджує, що у своєму виснажливому поході посткомуністичною долиною страждань Україна знову повернулася до самого початку свого шляху.

Німецька Frankfurter Allgemeinezeitung пише: “Київ ще кілька років тому відмовився від можливості шантажувати західних донорів за допомогою успадкованої від Радянського Союзу ядерної зброї. Якби він мав цю палицю, увага Вашингтона, Нью-Йорка, Брюсселя та Берліна була би зараз значно більшою – а ціна, очевидно, значно вищою. Щонайдалі через 60 днів стане зрозуміло, в якому напрямку – східному чи західному – зробить Україна свій наступний крок”. Далі газета стверджує, що Європа не може ігнорувати подій в Україні – державі, рівній за величиною Великобританії та Німеччині разом узятим. Крім того, газета пише, що екс-прем’єр-міністр мусить визначитися зі своїми симпатіями. “Зараз причиною стриманості прем’єра видається його повага до президента. Слова прем’єра визначать і його майбутню роль у громадському опозиційному русі. У п’ятницю йому нагадала про це Юлія Тимошенко. Вона сказала, що Ющенко повинен визначитися. Але й після цього ще рано буде підводити риску. Адже якраз тоді й треба буде розробляти єдину програму й стратегію, аби нарешті покласти край хаосу колективного керівництва опозицією”.

Dresdener Neueste Nachrichten пише: “Вузьколобість, заздрість і короткозора жадоба до грошей тріумфують. Український парламент висловив прем’єр-міністрові Віктору Ющенкові свою недовіру – і таким чином відправив у відставку через півтора роки роботи найуспішного керівника уряду, якого ця країна коли-небудь мала. Президент Кучма не повинен занадто радіти з такого результату. Без такої вивіски, як Ющенко, він сприймається на Заході блідим і голим”.

Німецька газета Handelsblatt, зокрема, пише: “У Києві зараз із напруженням чекають, коли й кому Кучма достроково передасть свій скіпетр – повністю за російським зразком, коли президент Єльцин у такий спосіб призначив Володимира Путіна. Однак Кучма вже давно не має достатньої сили, щоби протистояти олігархам. Це доводить голосування у Верховній Раді. Повалення Ющенка через півтора успішні роки – це не лише внутрішньополітична проблема України.
Урядова криза позбавляє країну керівництва, тоді як зовні країна може опинитися між намаганнями Заходу і Сходу перетягнути її на свій бік. Путін прагне значно поширити вплив Москви на Україну”.

Швейцарська газета Neue Zuercher Zeitung намагається побачити, хто насправді стоїть за відставкою Віктора Ющенка. “Поки що не зовсім зрозуміло, яку роль відіграв президент Кучма в цьому шабаші. З одного боку, відставка прем’єра, якого особливо цінують на Заході, обіцяє йому труднощі й проблеми. З другого боку, можливо, що саме Кучма перебував за лаштунками повалення свого прем’єра, тому що почав його боятися як конкурента. Не виключено також, що президент піддався тиску беззастережних кланів, які контролюють ключові галузі української економіки. Та хто б не смикав за мотузки у цьому політичному видовищі, відставка Ющенка виставляє Кучму в дуже невигідному світлі”.

Російський сценарій розвитку подій в Україні прогнозує і німецька газета Frankfurter Neue Presse. “Спільних інтересів супротивників в Україні вистачає лише для того, щоби скинути Ющенка, а не для того, щоби побудувати щось нове. Комуністи не хочуть жодної ринкової економіки. Олігархи ж, навпаки, хочуть ринкової економіки з великою кількістю чорних дір. Подібна ситуація спостерігається й у Росії. І подібно до того, як роль президента Володимира Путіна, який, схоже, скеровує суспільство в сіру зону між демократією та диктатурою, видається темною, такими ж непрозорими видаються дії й мислення Кучми”.

Підготували Олег КОМАРЧУК та Ольга ЯЦЕНКО

POSTUP - ПОСТУП
№66 (724),
3-9 ТРАВНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Новий прем"єр
·Лобановський блокує футбол у Львові
·Микола Мельниченко став телезіркою
·Життя після Ющенка

ПОГЛЯД
·Парк зароблятиме гроші сам на себе
·Землю можна ділити... з космосу
·День свободи слова

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·СУМ з усього світу збереться у Львові
·Кому належать авторські права на Першотравень?
·Юні виконавці помірялися талантами
·Напередодні Вальпургієвої ночі
·Боярського не пікетували
·Старий кінь борозни не псує
·Культурний відпочинок потребує грошей
·Ерудити отримали нагороди
·Відкриття меморіалу відтерміновується

ПОСТУП З КРАЮ
·Росія - задоволена, Євросоюз - стурбований
·Микола Мельниченко став телезіркою
·Політичне життя після Ющенка
·Віктор Пинзеник: Хай олігархи самі обирають собі нового прем"єра!
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·"Європейська наддержава" від Шрьодера
·1 Травна - день праці і розбитих голів
·Засуджених російських терористів

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Мільйонерів також судять
·Матерів не вибирають
·Фальшована купюра

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Німецька розвідка замовила синтезатор української мови
·Погляд у минуле комп"ютерних технологій
·PC-NEWS

СПОРТ-ПОСТУП
·Статус-кво по-італійськи
·Драматична розв"язка по-іспанськи
·Крамник знову виграв у Каспарова
·Львів може мати і дві команди
·Третя поспіль поразка "Карпат"
·"Баварія" і далі непереможна
·Надія вмирає останньою

АРТ-ПОСТУП
·Вічна історія про жінку та її сина Бога, жінкою розказана...
·Ієромонах Севастіян: Ікони не дам, доки не дадуть мені...
·Талановиті потребують допомоги

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Сталлоне подобається Тіл Швайгер
·Нобелівського лауреата звинувачено в плагіаті