Голуби - знавці творів Ван Гога та Шагала
МИСТЕЦТВОМЕТРІЯ
Євген ГУЛЕВИЧ
Мистецтво – винахід людини і для людини. На мистецтві може знатися лише людина, якій дано Богом це мистецтво розуміти. Цей, здавалося б, неспростовний факт тепер може дещо втратити свою виключність. На мистецтві, як виявилося, також знаються деякі птахи, а саме відомі кожному голуби.
Тисячоліттями людина користала з інстинктів голубів. Згадаймо хоча б те, що голуби були поштарями, чи те, що вони знаходили загублених у морі моряків, коли їхні кораблі зазнавали краху. Однак нещодавно японські вчені знайшли в голубів іще одну унікальну здатність: виявляється, голуби можуть бути... мистецтвознавцями.
Один із дослідників цієї здатності, професор із японського університету Кейо, Шігеру Ватанабе, який більше 20 років вивчав поведінку та інстинкти голубів, оприлюднив результати досліджень, які показують, що ці птахи точно можуть визначити авторів певних картин, і це навіть за тієї умови, що раніше вони могли ніколи не бачити творів цих великих художників. Під час численних експериментів учені дійшли висновку, що, незважаючи на відмінності в структурі людського й голубиного мозку, ці птахи володіють здатністю сприймати і класифікувати складні образи.
Ось у чому полягав експеримент: під час годівлі двом сотням птахів демонстрували комп’ютерні зображення восьми шедеврів найвидатніших художників світу. Далі метода, однак, дещо стримує захоплення. Їжу голубам давали водночас із демонстрацією картини Ван Ґоґа “Голландець”, а на картину Марка Шаґала голуби дивилися голодними. Через певний час у голубів виробився рефлекс “клювати” монітор комп’ютера, коли на ньому з’являлося зображення “Голландця”, тоді як до картини Шагала голуби лишалися геть байдужими. Дивовижним фактом тут є те, що деякі птахи безпомилково реагували на те чи інше зображення вже після дев’яти сеансів експерименту.
Висновки про таку “рефлексотерапію” вчені роблять досить несподівані. За словами проесора Ватанабе, результати їхніх досліджень показали, що під час еволюції предки птахів, цих неймовірно давніх нащадків динозаврів, і приматів, набули подібних навичок. “Ми можемо використати отриману інформацію для розробки методів лікування людей, які мають проблеми з візуальною пам’яттю”, – говорить японський науковець.
Лишається сказати, що, звісно, було б не зле, якби в людей, як і в голубів, вироблявся рефлекс на духовно значущі твори мистецтва, і людина від того мала велику розраду і користь, типологічно подібну до тієї, яку в плані насичення шлунка отримують піддослідні голуби. Тоді наше вирізнення з-поміж інших створінь природи було б іще більш утішним.
|
|