Страх перед дефолтом
З"явилися припущення, що після відставки уряду Україна не зможе розплатитися із західними кредиторами
ГРОШІ
Дмитро ЯЦЕНКО
Продовження. Початок – стор.1
Після результатів міжнародного аудиту вже не залишилося жодних сумнівів, що звинувачення мали передусім політичний характер і їх метою було скомпрометувати діяльність Ющенка на посаді голови НБУ. Під кінець минулого року Україна знову отримала доступ до кредитів МВФ.
Що ж буде тепер? Відповідь значною мірою залежатиме від того, як сприйматимуть Україну без уряду Віктора Ющенка західні фінансові інституції – насамперед МВФ та Світовий банк. Їхня реакція ще невідома, адже нинішній склад уряду може працювати ще 60 днів (граничний термін для призначення нового уряду). Крім того, іноземним інвесторам та кредиторам ще потрібно буде вивчити політику нового уряду. Важливо і те, хто саме куруватиме фінансову діяльність держави. Тепер уже сміливо можна стверджувати, що авторитет прем’єра Віктора Ющенка та міністра фінансів Ігоря Мітюкова в очах Заходу виявився вагомішим чинником, ніж скандали навколо діяльності НБУ у міжнародній та вітчизняній пресі. Відтак наступникам нинішнього Кабінету Міністрів доведеться продемонструвати не гірші реформаторські якості, якщо Україна хоче визнання у фінансовому світі.
Протилежних наслідків – аж до дефолту – радше слід чекати, якщо новий уряд повернеться до сумнівних соціально-економічних експериментів часів СРСР або виявиться маріонеткою в політичних іграх. Поки що ж, незважаючи на перші (після висловлення недовіри уряду) сумні економічні прогнози щодо дефолту, Україні ще потрібен буде час, щоб довести свою неплатоспроможність. Наразі МВФ очікує зростання ВВП України на 4% в цьому році і на 4,5% – в наступному. Про це йдеться в останній доповіді фахівців Фонду. У цьому документі економічна ситуація в Україні оцінюється як поки що прийнятна для обох сторін, а прогнози розвитку є оптимістичними.
|
|