BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Зона особливого режиму

Незважаючи на офіційне закриття, Чорнобиль і досі обслуговують понад 12 тисяч людей

КАТАСТРОФА

Наталя ПАВЛЮКОВА

Чорнобильську атомну станцію закривали пафосно і так, щоби всі чули. Із групою “Скрябін”, головними “зеленими” країни, на тлі реактора. Із виступами Президента. Під бурхливі оплески світової спільноти. Зрештою, саме заради неї, спільноти, і закривали. Може, саме через особисто для мене стало великим відкриттям, що між закриттям станції та остаточним виведенням її з експлуатації лежать десятиріччя. Термін наразі так і не визначено: все залежить від сценарію, який буде обрано, – більш інтенсивного або ж менш... І тоді можна буде сказати: “Станція буде виведена з експлуатації через 10, 20 чи то 30 років”...

А поки що загальне враження після розмов із чиновниками, медиками та іншими особами, причетними до проблематики Чорнобилю, – ситуація стабілізується.

Щоправда, кожен вкладає в поняття стабілізації власне розуміння. Крім того, люди, які довго займаються якоюсь проблемою, безумовно, стають до певної міри циніками. І їх не лякає те, що може злякати пересічну людину. Але, водночас, другий Чорнобиль Україні таки не загрожує. По-перше, у нас більше немає реакторів такого типу. По-друге, світова спільнота надто пильно стежить за всім, що відбувається довкола ЧАЕС. Так, наприклад, агентство ІТАР-ТАРС повідомило, що Європейський банк реконструкції та розвитку стане одним із головних учасників проекту спорудження над четвертим блоком ЧАЕС нового саркофагу. Хоча на самій станції про це не говорять, а директор ЧАЕС нещодавно навіть заявляв, що загрози руйнації об’єкту “Укриття” немає.

Що стосується так званої Зони відчуження, то, здається, всі вже звикли, що на Поліссі є ділянка землі, обмежена колючим дротом. На сьогодні територія Зони становить 2600 км. кв. Порівняно з 1986 роком вона збільшилися більш ніж на 500 км. кв. за рахунок приєднання у 1991-1993 роках т. зв. “зон безумовно обов’язкового відселення”. Це радіаційно небезпечні землі, проживання на яких заборонено. Окрім того, існує ще одна зона, на якій проживають люди. Це – зона посиленого радіаційного контролю. Свого часу вона була незначно забруднена – і, за словами відповідальних осіб, жодної шкоди для здоров’я людей тут немає.

Загалом у Зоні працюють близько 12 тисяч осіб. Це і персонал самої ЧАЕС, і обслуговуючий персонал (міліція, охоронці, пожежники тощо). Окрім того, тут проживають 490 “самоселів” – тих, хто не погоджується евакуюватися Щоправда, порівняно з попередніми роками їх кількість зменшилися. Колись тут було близько 2000 людей, які не мали наміру залишати власні домівки.

Начальник Адміністрації зони відчуження і безумовно обов’язкового відселення Володимир Холоша порівнює ситуацію 15 років тому і сьогодні. “У 1986 році були різні думки щодо майбутнього Зони. Може, більш оптимістичні, аніж сьогодні. Проте рішення про повернення населення так і не було прийнято. Тоді також розуміли, що забруднення довгоіснуючими радіонуклідами унеможливлює проживання цивільного населення на цій території, – каже Володимир Холоша. – Однозначно, що надалі зона збільшуватися не буде, ситуація стабілізувалася.

Більше того, з часом (з точки зору забруднення) ситуація буде поліпшуватися, периферійні ділянки зони можна буде використовувати в народно-господарських цілях. Уже зараз деякі такі ділянки використовують.” Володимир Холоша також повідомив, що на території зони проводитиметься захоронення радіаційних відходів ЧАЕС та об’єкту “Укриття”.

Олександр Миндюк
головний лікар Львівської обласної дитячої спеціалізованої клінічної лікарні:
– Психологічна проблема – це найбільша проблема чорнобильської катастрофи. Вона найвагоміша й охоплює всіх. То тягар, що його людина несе все своє життя. Усі, хто пережив це, мають психологічне тавро “чорнобилець”. Ніхто точно не може сказати наперед, чи воно завдасть якоїсь шкоди, чи ні, але всі того бояться. Тож психологічна проблема – це проблема глобальна, ніхто від неї не вільний. Наразі немає гострої ситуації. Ті, хто мав гостру променеву хворобу, вже померли. А інші живуть у постійній тривозі за своє здоров’я і за здоров’я своїх дітей.

Щодо тенденції до збільшення захворюваності серед дітей, то не можна говорити однозначно. Батьки дітей, які не мають відношення до пережитої катастрофи, не так часто звертаються до лікарів. Натомість люди, які були там, більше хвилюються, а тому звернень (і, відповідно, випадків фіксування хвороб) є більше.

Однозначно існує тенденція до збільшення злоякісних пухлин. Сьогодні спостерігається омолодження злоякісних утворень. Раніше хворіли в основному старші люди. У даному разі домінує насамперед рак щитовидної залози. Проте немає тенденції до змін на генному рівні: кількість вроджених вад у дітей не збільшилася.

Петро Яковлєв
головний лікар Львівського державного обласного спеціалізованого диспансеру
радіаційного захисту населення:

– Хворобливість, маю на увазі поширеність усіх хвороб, серед потерпілих від аварії на ЧАЕС збільшується. Хворіють більше. Порівняно з іншим населенням – майже удвічі. Пов’язане це, насамперед, із більш слабким імунітетом. Сьогодні найголовнішою проблемою є збільшення захворювань ендокринної системи. І на майбутнє теж простежується тенденція до збільшення кількості хвороб, пов’язаних зі щитовидною залозою. До речі, медики відразу прогнозували збільшення кількості цих захворювань саме через 15-20 років. Природа їх така, що щитовидна залоза постраждала у перші 7 діб після катастрофи через радіоактивний йод. Потім вплив припинився, проте захворюваність може розвиватися віддалено. У першу чергу це порушення самої тканини залози.

Внаслідок цього можуть виникати онкозахворювання.

Щодо дітей, народжених ліквідаторами та переселеними з зони, то не можна сказати, що вони народжуватимуться з ризиком онкозахворювань чи інших хвороб.

Просто вірогідність їх захворюваності збільшується. Хвороби у таких людей можуть протікати важче чи довше. Щиро кажучи, у майбутньому ми не очікуємо тенденції до покращання здоров’я. І не сумніваємося, що за 15 років кількість захворювань збільшилася.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·226 кнопок для Ющенка
·Чорнобиль назавжди
·Ватикан оголосив імена мучеників УГКЦ

ПОГЛЯД
·Бандера та Кучма
·Кадри вирішують усе?
·ЗАБУДЬТЕ ЧОРНОБИЛЬ!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Квартплата зростатиме далі
·Студентам не дають захищати прем"єра
·Одним консульством стане більше?
·Молодь - із Ющенком
·Дизпаливо забруднило Дністер
·Папа поєднає народи

ПОСТУП З КРАЮ
·Мат Ющенкові - шах Кучмі?
·Ізоляція - або Азія
·Долганов - проти прес-секретаря Ющенка
·Олександр Кузьмук: Вступати до НАТО Україна ще не планує
·КРАЄВИД

ІНТЕРВ"Ю В ПОСТУПІ
·Мирослава Гонгадзе: Це інтерв"ю - моя остання заява

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Сутенерка опинилася за гратами
·"Картотека" змушує вдаватися до шахрайства
·Грабіжник-невдаха

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Погляд у минуле комп"ютерних технологій
·PC-NEWS

АРТ-ПОСТУП
·Коли Жолдак одружується, Гришковець їсть собак
·Верни до мене, пам"яте моя...

ТЕМА ПОСТУПУ
·Зона особливого режиму
·Як це було
·Чорнобиль назавжди
·Що писала преса в травні 1986 року

СПОРТ-ПОСТУП
·Лідери не змінюються, аутсайдери - теж
·В Італії пахне скандалом
·Яке ж закінчення чемпіонату без демаршу?
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·О'Генрі