BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Штампи у свідомості

БОНДАРЕНКО

Учора дуже здивував народний депутат Михайло Бродський, лідер партії “Яблуко”. Тепер і він увірував у те, що опозиція – це фашисти. Більше того – навіть політику уряду Ющенка він вважає націоналістичною і фашистською.

Дивно, бо Наталя Вітренко, наприклад, каже, що Ющенко – це агент Міжнародного валютного фонду. І кому тут вірити?

Але залишмо у спокої Ющенка – йому і так нині доводиться не солодко.

Поговорімо про те, що найбільше хвилює пана Бродського, – про фашизм.

Михайло Юрійович дуже боїться фашизму. Майже на генетичному рівні. На рівні штампів. Бо – переконаний – якщо його запитати: “Що таке фашизм?”, він не відповість. Як і більшість наших політиків. “Фашизм!!!” – кричать вони у відповідь на справедливі вимоги історичної реабілітації ОУН та визнання УПА воюючою стороною. “Фашизм!!!” – ще голосніше волають вони, коли хтось говорить про права титульної нації – українців. “Фашизм!!!” – зриваються наші “реальні політики”, коли бачать багатотисячні демонстрації з вимогою зміни нинішнього режиму. І це слово – “фашизм” – стало такою собі політичною лайкою, дозволеною нецензурщиною у словнику наших парламентських “Елочок-людоїдок”. З’являються навіть абсолютно безглузді формулювання на зразок “комуно-фашисти”, “червоно-коричневі” тощо.

А між тим фашизм – це цілком конкретна ідеологічна течія, яка розвивалася в Італії та деяких інших європейських країнах у першій половині минулого століття. До слова: в Німеччині фашизм було знищено ще в зародку,
1933 року, коли до влади прийшов А. Гітлер. Фашистів канцлер Райху не любив і кидав їх у концтабори разом із комуністами. Адекватнішою він вважав ідеологію нацизму, яка мала так само багато спільного із фашизмом, як лібералізм із комунізмом.

Але... Штампи бувають надто живучі. І тому ми досі за звичкою святкуємо “день перемоги над німецьким фашизмом”. Це що, ми підсвідомо возносимо хвалу Гітлерові? Адже саме він переміг німецький фашизм.

Щодо штампів. 1944 року Дмитро Мануїльський, виступаючи у звільненому від німців Рівному, затаврував ганьбою “українсько-німецьких буржуазних націоналістів”. І оце безглузде “українсько-німецькі націоналісти” пішло гуляти по сторінках газет і навіть цілком солідних монографій. І чомусь ніхто не здогадався, що націоналісти можуть бути або німецькі, або українські, а українсько-німецький – це вже не націоналіст, а космополіт. Аж у березні 1949-го у всі обкоми партії надійшов лист із ЦК КП(б)У – припинити вживати безглузду назву.

Невже нам потрібен інструктивний лист з Адміністрації Президента, аби припинити вживати термін “фашизм” у невластивих випадках? Адже відомо, до чого це іноді призводить. Скажімо, в Берліні сивочолий ветеран на зустрічі із громадськістю звернувся до присутніх зі словами: “Дорогі німецько-фашистські загарбники!” – абсолютно не підозрюючи, що сказав “щось не те”. Штампи в нього вкорінилися в пам’яті на рівні підсвідомості.

Фашизм передбачав доволі оригінальну побудову суспільства довкола ідеї національної єдності, солідарності усіх верств. Тоталітаризм був не метою, а засобом – в уяві Муссоліні. “Все для держави, нічого проти держави і нічого поза державою”, – сформулював дуче основний принцип фашизму. “Ми – проти комфортного життя”, – говорив Муссоліні, маючи на увазі відстороненість від зручного, тихого, спокійного життя. Адже суспільно активна людина ніколи не зможе змиритися з обставинами і постійно перебуває в пошуку, вона позбавлена відчуття комфорту, навіть живучи в розкошах і достатку. Той, хто відчуває комфорт, зупиняється на досягнутому.

Замість профспілок і партій,в Італії діяла система корпорацій – вузьких об’єднань громадян за професійними ознаками. Саме вони мали виборче право, яке коригувала Вища фашистська рада. І що з того, що ми нібито маємо всі ознаки демократії, коли нині вибори до будь-яких органів державної влади контролює і коригує оточення Президента?

Як представник єврейського народу, Михайло Бродський страшенно не любить фашистів саме за те, що ті нібито нищили євреїв. Так-от, до відома шановного депутата і тих, хто далі продовжує відстоювати цю тезу. Нацисти в Німеччині справді проводили терор серед єврейського населення окупованих територій. Але ненависть до євреїв ніколи не лежала в основі доктрини фашизму. Більше того: Беніто Муссоліні на початку 30-х років пропонував євреям створити національний флот і національну авіацію під егідою Італії – Муссоліні був потрібен союзник для воєн в Африці і на Близькому Сході. Коли ж євреї відмовилися, він заручився підтримкою арабів. З цього починається похолодання стосунків між фашистами і євреями як ворогами природних союзників Італії. Але навіть під час Другої світової війни були непоодинокі випадки визволення євреїв з нацистських таборів за настійливою вимогою фашистського уряду Італії. Для Михайла Юрійовича, думаю, було би цікаво прочитати есей Євгена Берковича “Банальність добра, або Як італійські фашисти рятували євреїв” у 16 числі часопису “Ї”.

Можливо, бодай це зможе порушити його політико-ідеологічне невігластво. А може, й не невігластво? Може, це все свідомо? Може, пан Бродський знає про те, як фашисти рятували євреїв? І називає фашистами тих, хто у 1998 році намагався підняти свій голос на захист Михайла Юрійовича, коли він, тоді ще член Народного руху України і керівник концерну “Денді”, потрапив до в’язниці? Тоді мало хто наважувався захищати Бродського, але чимало тих, хто нині підпадає під категорію “фашистів” (у трактуванні Михайла Юрійовича), тоді не боялися висловлюватися на захист опального бізнесмена й політика.

Тоді пан Бродський розглядався як один із тих, хто перебуває по цей бік барикад, разом з опозицією. І його “Киевские ведомости” тоді були одним із небагатьох рупорів демократії в Україні.

Але, як відомо, вічних союзників не буває. Тепер же Бродський заявляє, що пікетуватиме своїх колишніх захисників і називає їх фашистами. Але навіть у цьому він є неоригінальним, шаблонним, повторюваним. Перед ним “фашистами” обізвав опозицію президент, а пікетування квартир як ноу-хау “запатентували” представники ГКО “За правду!”. Може, справді варто відійти від “штампованої свідомості” і послідовніше втілювати яблучні ідеї в життя? Наприклад, усе-таки провести захоплення долгановської телерадіокомпанії, широко розрекламоване і досі не здійснене?

А так, б’ючи на сполох і виголошуючи чергові нафталінні промови (на кшталт “Фашизм не пройде!” або “Люди, будьте пильні!”), існує великий ризик опинитися поза нормальною політичною грою і рухатися в обозі олігархічних структур, які в нинішніх умовах можуть прийти до влади, здійснивши щось на зразок нового ГКЧП – тепер уже для порятунку України. Як вам, до речі, прогноз Миколи Томенка щодо можливого розподілу владних повноважень: президент – Медведчук, прем’єр-міністр – Суркіс, спікер парламенту – Бродський? Кажете, фантастика? Але згадайте, що історія має властивість повторюватися. І олігархічне ГКЧП під антифашистськими гаслами можливе так само, як і комуністичне: і тоді, й тепер йдеться про самозбереження системи.

І тоді, й тепер прихильників демократії нагороджували епітетами і штампами... Хто не пам’ятає – згадайте 19 серпня 1991 року.

До речі: 19 серпня – ЯБЛУЧНИЙ Спас.

Кость БОНДАРЕНКО

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·"Карпатам" розв"яжуть ноги?
·Студенти голодують за Ющенка

ПОГЛЯД
·НРУ переходить в опозицію?
·Влада йде в народ
·Штампи у свідомості

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·ІНЦИДЕНТИ
·Перевізники стають банкрутами
·А через скільки років тут буде місто-сад?
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·АРХІВАРІУС
·Телефон перестане бути дефіцитом?
·Освячено "колиску" козацької чайки
·До візиту Папи готуються і злочинці
·З думкою про мертвих
·На ЛТБ з"явиться нова "мильна опера"

ПОСТУП З КРАЮ
·Дмитро Корчинський: Приємно, що громадян, готових кидатися каменюками в міліцію, стає більше
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Парламент обрали, на черзі - референдум?
·Терористи вимагали припинення війни у Чечні
·"Жучки" в міністерстві оборони
·Роковини першого геноциду століття

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Політична криза збиває ціну на українські обленерго
·Панамериканський союз вільної торгівлі
·"Бориславська нафтова компанія" працює щораз успішніше
·ЕКОНОВИНИ

АРТ-ПОСТУП
·Структурні сади в оновленому залі
·Відчинено вікно мистецького світу Леоніда Пономаренка
·АРТ-НОВИНИ
·Духовна учта
·Три іпостасі музики Шумана

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ

СПОРТ-ПОСТУП
·Люїс "умер" від удару Рахмана і позбувся усіх титулів
·Феноменальна реакція ФІДЕ
·"Реал" - майже чемпіон Прімеро
·"Львівська пивоварня" - чемпіон першої ліги
·Пляжний волейбол - постійний олімпійський вид спорту
·"До активного життя - через рекреаційний спорт"
·Лідери перемагають, а "Карпати" знову програють
·Дві поразки від фіналіста Кубка Кубків

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Девід Бові, Шерил Кроу і Pearl Jam переспівають пісні The Who