BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Книжка року-2000

Нарешті українське книгарство переходить у розряд бізнесу

БЕСТСЕЛЕРИ

Лариса АНДРІЄВСЬКА© ПОСТУП
Утішно спостерігати, як попри податкові перешкоди і цілковиту байдужість держави формується національна книговидавнича еліта.Минулий рік запам’ятався насамперед потужним “Форумом видавців у Львові”, започаткуванням періодичного видання для бібліоманів “Книжник-ревю”, конкурсом універсальної літератури “Коронація слова”. А масштаб і компетентність другої загальноукраїнської акції “Книжка року’2000" обдарувала українського автора, видавця, книготоргівця і – що найважливіше – читача усвідомленням власної повноцінності.

Українські бестселери-2000 визначало Велике журі експертів, самий лише склад якого сповнює благоговійним трепетом. Простих смертних тут просто немає, натомість є Президент Української асоціації видавців, Голова Комітету з присудження Шевченківської премії, віце-президент Українського Пен-клубу – усього 52 достойники. Журі за 40-бальною шкалою оцінювало 600 книжок від 164 видавництв у 15 номінаціях. Понад те, мусило визначити “Найрезонанснішу книжку року”, “Найкрасивішу книжку року” і “Найкращу книжкову серію”. Відтак постали “короткі списки” найвірогідніших лауреатів, а також “Абсолютний рейтинґ книжок” і “Абсолютний рейтинґ видавництв”.

Церемонія нагородження свіжоспечених лауреатів відбулася 31 березня у київській ґалереї “Лавра”. Очевидців, що їм пофортунило бути присутніми, приємно вразила лаконічність офіційної частини. Орґанізатори виявили неабиякий гуманізм щодо чотирьох сотень згуртованих у “Лаврі” видавців, авторів та експертів, убгавши церемонію в рекордно короткі 1 годину 20 хвилин. І це при п’яти десятках лауреатів трьох ступенів! Ведучі – Марічка Бурмака та фронтмен “Кому вниз” Андрій Середа – поміж розподілом реґалій устигли ще й поспівати! Радісне для лауреатів, одначе нуднувате для решти дійство, супроводжував автентичний перуанський ансамбль!

Результати “Книжки року” – це наочна ієрархія новочасних акул книгарства. І як приємно, що другу позицію в абсолютному рейтингу видавництв посіла львівська “Кальварія”, поступившись лише київським “Основам” (і то, мабуть, тому, що кияни представили на одне видання більше) і значно відірвавшись за сумою балів від лауреата № 3 – івано-франківської “Лілеї-НВ”. Упродовж церемонії головний “кальварієць” Петро Мацкевич практично не сходив зі сцени, згинаючись під тягарем усе нових і нових відзнак. У чому ж секрет “кальварійського” тріумфу? Свого часу видавництво ризикнуло і зробило ставку на сучасного українського автора. Як наслідок – цілковита перемога в номінації “Метро” (Кожелянко, Подерев’янський та “Відьомська доба” Дяченків в українському перекладі); І і ІІІ дипломи в номінації “Красне письменство” (відповідно “Льох” Медведя і “Сталінка” Ульяненка); І і ІІІ дипломи за “Найкращу серію року” (відповідно серія “Нова доба” та впорядкована спільно з часописом “Сучасність” поетична касета “Ковчег”).

І все та ж лавроносна “Кальварія” видрукувала до акції ошатне і ґонорове видання “Український бестселер”, виявивши при цьому чудеса оперативності. Та ж ба спішилися, тож трохи зле зістикували половинки форзаців, усуціль списані “біжучим рядком” з імен номінантів. І ось він, зворотній бік оперативної поліграфії: той “біжучий рядок” претендує на правдиву літературознавчу сенсацію: Юрій КОЖЕЛЯНКО, Кнут АРИСТОТЕЛЬ, Ліна-Ганс-Ґеорг ҐАДАМЕР, Пол ОЛЕСЬ, Михайло СЛАБОШПИЦЬКИЙ-ДЖОНСОН, Микола СОСЮРА, Василь-В’ячеслав МЕДВІДЬ, Павло ГАМСУН та інші. До чого б то іще вчепитися, аби та “Кальварія” кирпи не гнула? Ага, її подеколи звинувачують у непатріотизмі, мовляв, іґнорує львівських авторів.

Та й це, як виявилося, хибне, підтвердженням чому – бліц-інтерв’ю “Поступу” з директором Анетою Антоненко:

“По-перше, ми не вважаємо себе реґіональним видавництвом. По-друге, у нас дуже суворий відбір текстів. По-третє, до нас велика черга. Але не можна й стверджувати, що ми надаємо перевагу київським авторам. До речі, в наступному “Ковчезі” буде репрезентовано Назара Федорака. У видавничому портфелі є також книжки Ніни Бічуї і Мар’яни Савки”.

Щодо інших “кальварійських” проектів, то можна сміливо проґнозувати, що впродовж кількох наступних “Книжок року” вони з головою накриють номінацію “Метро”. Адже в роботі п’ять нових “альтеративних історій” від Кожелянка, детектив Євгенії Кононенко, а від поточного року видавництво ще й отримало ексклюзивні права на витвори звитяжців “Коронації слова”. Однак інші львівські видавництва теж не пасуть задніх. У номінації “Вершини” перший диплом отримав наш “Літопис” за “Вибрані твори” Мазоха. “Візитівка” дісталася “Кнайпам Львова” Юрія Винничука. Другий диплом у номінації “Минувшина” присуджено праці ректора Львівської Богословської академії
о. Бориса Ґудзяка “Криза і реформа”. Високі позиції у “коротких списках” посіли також “Класика”, “Свічадо”, “Світ”, “Ініціатива”, “Центр Європи”, видавничі проекти журналу “Ї”.

Щодо нагород “Книжки року’”, то не думайте, що все обмежилося віртуальними дипломами. Аґенція “Еліт-профі” закуповує 1000-й наклад книжок-лауреатів для розповсюдження у книгозбірнях.

Журнал “Олігарх” нагородив письменника Василя Шкляра глибоко символічною сумою 2001 гривня. Щороку ця премія збільшуватиметься на 1 гривню. Щодо лауреатського списку, то тут можна надибати багатий матеріал для прискіпування. Узяти хоча б четверте місце Володимира Цибулька в поетичній номінації – одразу після харизматичних Римарука з Герасим’юком і Наталки Білоцерківець. Цибулькова книжка, звісно, “крутіша”, ніж в Ліни Костенко чи Ігоря Калинця, але зважуся нагадати, що, крім критерію “Мистецтво книги”, в експертних листах були зазначені ще й “Рівень твору”, а також “Актуальність”.

Із тих же міркувань засмучує 5 позиція Андрія Содомори в “Красному письменстві”. А 10 місце “Кнайп Львова” серед “Найкрасивіших книжок року” наштовхує на блюзнірське припущення, що пани-експерти полінувалися зазирнути під принадну обкладинку, під якою причаїлися прикрі поліґрафічні конфузи.

Нарешті українське книгарство з царини подвижництва і скінченого ідеалізму переходить у розряд нехай іще не суперприбуткового, одначе поважного і поважаного бізнесу.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Плющ у тенетах
·У Бельгії зазнав аварії український літак?

ПОГЛЯД
·Монополію порушено
·Каміння не мовчить
·Цирк несвободи

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Проводитиметься нова експертиза води поблизу сміттєзвалища
·Осередки партій протистоять центральним офісам
·Кров Білозора закликає до дій?
·Хто куди, а ми - у безробітні
·Каміння не мовчить
·Хто возитиме пільговиків?
·Про пенсію треба думати замолоду

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Генпрокуратура - проти експертизи ФБР
·Тарифи на електроенергію зростуть

ПОСТУП У СВІТ
·Чорногорія: за півроку до Незалежності?
·Багатообіцяючий ІХ з"їзд Компартії
·П"ять років без Джохара Дудаєва
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Болить серце? Попий чайку!
·Про успіх хіміотерапії можна дізнатися заздалегідь
·Хвороба гарних ніг
·Люди, що ставлять на ноги
·Захочеш одружитися - ще не так схуднеш

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Злодії псуватимуть килимки
·Нові таємниці Хеопса
·Створено суперлітак
·Усесвіт - результат вибуху
·Кіборг із мозком вугра

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·ХРОНІКА
·Митрополита Андрея Шептицького не зрозуміли ні Польща, ні Ватикан

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Книжка року-2000
·Свобода і демократія

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Названо лауреатів Пулітцерівської премії
·Вічне місто розвалюється
·Як створювати картини в себе в головах
·Фройд замість Сезанна
·"Гамлета" вилучила цензура

СПОРТ-ПОСТУП
·Скажений "Алавес" чи потужний "Ліверпуль"?
·Карпов, Каспаров і Крамник - проти ФІДЕ
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Рікі Мартін - гвалтівник