BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Створено суперлітак

СУПЕРШВИДКІСТЬ

Олексій ШЕВЧЕНКО© ПОСТУП
З давніх-давен людство прагне все на світі робити кращим, сильнішим, швидшим. Спеціалістам з NASA вдалося досягти неабиякого успіху принаймні в останньому. В середу вони оголосили, що розроблений ними дослідний зразок суперлітака X-43A практично готовий до випробувань. За прогнозами самих конструкторів, цей літак майбутнього зможе розвивати швидкість до 4500 км на годину. Таким літаком зі Львова до Києва, наприклад, можна буде долетіти приблизно за сім хвилин.

Розробки надшвидкісних літальних апаратів розпочалися далеко не вчора, проте особливого прогресу в цій царині не спостерігалося впродовж тривалого часу.

Так, скажімо, досі світовим рекордом швидкості вважають показник, що у 6,7 раза перевищував швидкість звуку. Саме таку супершвидкість показав у далекому 1967 році літальний апарат
X-15, який радше був схожий на ракету. На відміну від нього, X-43A буде власне літаком, який рухатиметься завдяки так званому гіперзвуковому прямотічному повітряно-реактивному двигуну.

Перші повітряні випробування надзвукового літака відбудуться вже у травні цього року. Зрозуміло, що перші польоти виконають апарати, пілотовані із землі. Зрештою, це будуть радше прототипи літака майбутнього. Адже в повітря піднімуть апарат довжиною лише 3,6 метра. Та й перший його політ триватиме всього 10 секунд, за які апарат повинен буде подолати приблизно 17 миль.

Доволі незвично виглядатиме і сама процедура запуску суперлітака. У спеціальному стартовому комплексі “Гермес” (ззовні схожому на дитячу люльку) він кріпитиметься під крилом літака B-52. На висоті приблизно восьми кілометрів стартовий комплекс відокремиться від літака і вже самотужки підніме X-43A на висоту приблизно 30 кілометрів, виконуючи роль такої собі ракети-носія. І вже тоді візьме старт власне сам суперлітак. Журналістам уже продемонстрували і “Гермес” під крилом легендарного бомбардувальника, і сам невеликий X-43A, що обрисами нагадує радше дошку для серфінгу, аніж суперсучасний літак.

Якщо дебютний політ пройде вдало, то дослідження триватимуть і надалі. А у жовтні-листопаді відбудеться другий політ. Одне створення експериментального прототипу X-43A коштувало американським платникам податків більше 185 мільйонів доларів. Майбутні прототипи, котрі ще доведеться створити, як планується, зможуть перевищувати швидкість звуку у 7-10 разів. А достойним завершенням програми покликане бути створення першого пілотованого гіперзвукового апарата, котрий матиме уже повноцінні розміри (понад 60 метрів довжиною) і в ідеалі використовуватиметься як пасажирський літак. Попередньо пілотований політ прогнозують не раніше, аніж
2025 року.

Поросячий оптимізм американських винахідників, щоправда, дещо розвіяли їхні вічні суперники – винахідники російські. Науковці російського Центрального інституту авіаційного моторобудування поквапилися оголосити усьому світові, що створення гіперзвукового пілотованого апарата поки що лежить у царині наукової фантастики. За їхніми словами, вони також працювали над створенням подібного повітряно-реактивного двигуна і навіть свого часу здійснили кілька запусків літальних апаратів, швидкість яких перевищувала швидкість звуку у 5-6 разів. Проте, на думку росіян, сам двигун створити мало. Потрібно ще вирішити цілу низку інших важливих науково-технічних завдань.

Як би там не було, але перший запуск X-43A відбудеться вже менше ніж за місяць. Що з цього вийде, побачимо на власні очі. А сумні пророцтва російських науковців, погодьтеся, все-таки більше подібні на елементарну заздрість.

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Плющ у тенетах
·У Бельгії зазнав аварії український літак?

ПОГЛЯД
·Монополію порушено
·Каміння не мовчить
·Цирк несвободи

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Проводитиметься нова експертиза води поблизу сміттєзвалища
·Осередки партій протистоять центральним офісам
·Кров Білозора закликає до дій?
·Хто куди, а ми - у безробітні
·Каміння не мовчить
·Хто возитиме пільговиків?
·Про пенсію треба думати замолоду

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Генпрокуратура - проти експертизи ФБР
·Тарифи на електроенергію зростуть

ПОСТУП У СВІТ
·Чорногорія: за півроку до Незалежності?
·Багатообіцяючий ІХ з"їзд Компартії
·П"ять років без Джохара Дудаєва
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Болить серце? Попий чайку!
·Про успіх хіміотерапії можна дізнатися заздалегідь
·Хвороба гарних ніг
·Люди, що ставлять на ноги
·Захочеш одружитися - ще не так схуднеш

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Злодії псуватимуть килимки
·Нові таємниці Хеопса
·Створено суперлітак
·Усесвіт - результат вибуху
·Кіборг із мозком вугра

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·ХРОНІКА
·Митрополита Андрея Шептицького не зрозуміли ні Польща, ні Ватикан

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Книжка року-2000
·Свобода і демократія

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Названо лауреатів Пулітцерівської премії
·Вічне місто розвалюється
·Як створювати картини в себе в головах
·Фройд замість Сезанна
·"Гамлета" вилучила цензура

СПОРТ-ПОСТУП
·Скажений "Алавес" чи потужний "Ліверпуль"?
·Карпов, Каспаров і Крамник - проти ФІДЕ
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Рікі Мартін - гвалтівник