BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX |

Карпов, Каспаров і Крамник - проти ФІДЕ

Три "королі шахового світу" упродовж останніх 25-ти років звернулися до світової шахової спільноти з відкритим листом

ПРОТЕСТ

Іван ГЕЛЕМЕЙ

Чемпіони світу з шахів відкрито висловили свою незгоду з останніми діями Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ), яка зробила низку серйозних заяв і односторонніх кроків, що поставили під сумнів майбутнє шахів.

Поява поруч підписів Карпова та Каспарова, які відверто ворогують уже понад десять років, свідчить про те, що над шахами – як майбутнім олімпійським видом спорту і грою взагалі – нависла очевидна загроза занепаду та цілковитого знищення. Йдеться про зміни, які пропонують внести дилетанти з верхівки ФІДЕ у правила контролю часу в шаховій партії та в регламент проведення змагань світового календаря. Чемпіони світу переконані, що то не тисячолітні шахи вичерпали себе як вид спорту на сучасному етапі, а що просто функціонери ФІДЕ в гонитві “за довгим доларом” потурають зрозумілим примхам “видовищності” різноманітних теле- й інтернет-спонсорів до все більш дивовижних змагань, у яких усе частіше чорно-біла шахівниця та комплект шахових фігур відходять на останній план перед натиском хот-догівської філософії миттєвого комерційного успіху.

Відкритий лист Карпова, Каспарова і Крамника

Шановні шахові любителі та професіонали, а також усі, кому не байдужа доля нашої гри! Ми – дванадцятий, тринадцятий і чотирнадцятий чемпіони світу – пишемо цей спільний лист, аби висловити свою незгоду з останніми діями Міжнародної Шахової Федерації (FIDE), яка зробила ряд серйозних заяв і вдалася до ряду кроків одностороннього порядку, які поставили під сумнів майбутнє шахів. Особливо це стосується тих дій ФІДЕ, які зачіпають офіційний контроль часу і трактування історії проведення чемпіонату світу. Тривожить нас і відкрита ворожість до організаторів традиційних шахових турнірів.
Оскільки шахісти були позбавлені права висловитися щодо цих питань, ми як представники “цеху” на вищому рівні почуваємося зобов’язаними забути про розбіжності й відкрито висловитися на захист гри, яка приносила і продовжує приносити всім – і любителям, і професіоналам – натхнення та невичерпну радість творчості. Ми знаємо, що багато шахістів і провідні європейські шахові федерації висловлюють невдоволення діями ФІДЕ, і хочемо долучити свій голос до цього протесту.
Час показав, що традиції та правила класичних шахів треба шанувати і поважати, а тому будь-які зміни в цій сфері можуть бути здійснені тільки після попереднього, всебічного та відкритого обговорення. Різке зменшення часу на обдумування – це атака як на шахістів, так і на творчий і науковий складники шахової гри. Провести ці зміни без обговорення та ретельного аналізу всіх наслідків означало би вчинити авантюрно та безвідповідально.
Серйозне занепокоєння викликає позиція ФІДЕ стосовно престижу і традиції проведення першості світу з шахів.
Тегеранська декларація ФІДЕ, по суті, є спробою остаточної приватизації титулу чемпіона світу й усієї пов’язаної з ним шахової історії. Титулу, який існував задовго до появи цієї організації, та, наважимося зазначити, буде існувати, навіть якщо ФІДЕ зникне. Більш ніж столітня історія не може бути перервана простою заявою про те, що шахові традиції себе вичерпали. Істинна традиція живе у нас і в серцях мільйонів шахових ентузіастів у всьому світі. ФІДЕ не може висувати свої права на проведення чемпіонату світу з шахів і водночас знищувати ті структури, на яких ця традиція ґрунтується.

Непродумані плани комерціалізації ставлять під загрозу традиційні турніри, які так багато дали шахам. Відкрита погроза проводити нові змагання одночасно з традиційними турнірами повинна розглядатися як агресія щодо організаторів, гравців і шахових любителів, які поважають такі турніри, як, наприклад, Лінарес, Дортмунд чи Вейк-ан-Зеє. Шахи – це не власність ФІДЕ, щоби бавитися ними, як брязкальцем. Гра належить світовому шаховому співтовариству, а тому всі спроби завдати шкоди шаховій спадщині завжди будуть наражатися на багнети.

Як заявляє керівництво ФІДЕ, ці заходи будуть утілюватись у життя виключно з метою популяризації шахового спорту. Мета, безумовно, гідна, однак, жертвуючи тим, що найбільше возвеличує нашу гру, – гарними партіями, традиційними турнірами екстра-класу та повноцінною системою розіграшу першості світу, – домогтися розширення шахової аудиторії неможливо.

У пошуках демократичного розв’язання того незадовільного становища, яке склалося сьогодні, шаховий світ залежний від своїх лідерів. Ми пропонуємо відкритий діалог щодо всіх питань із участю ФІДЕ, національних федерацій, із яких складається ця організація, та гравців – як професіоналів, так і любителів, яких ФІДЕ покликана представляти. Доля цього діалогу багато в чому буде залежати не тільки від гросмейстерів, але й від численних прихильників шахів, од організаторів і спонсорів. Ми чимало дали шахам – і отримали від них дуже багато, і тепер маємо намір зробити все необхідне, щоби захистити статус і спадщину нашої улюбленої гри.

Анатолій Карпов, Ґаррі Каспаров, Володимир Крамник
Москва, квітень 2001 року

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Плющ у тенетах
·У Бельгії зазнав аварії український літак?

ПОГЛЯД
·Монополію порушено
·Каміння не мовчить
·Цирк несвободи

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Проводитиметься нова експертиза води поблизу сміттєзвалища
·Осередки партій протистоять центральним офісам
·Кров Білозора закликає до дій?
·Хто куди, а ми - у безробітні
·Каміння не мовчить
·Хто возитиме пільговиків?
·Про пенсію треба думати замолоду

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Генпрокуратура - проти експертизи ФБР
·Тарифи на електроенергію зростуть

ПОСТУП У СВІТ
·Чорногорія: за півроку до Незалежності?
·Багатообіцяючий ІХ з"їзд Компартії
·П"ять років без Джохара Дудаєва
·СВІТООГЛЯД

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Болить серце? Попий чайку!
·Про успіх хіміотерапії можна дізнатися заздалегідь
·Хвороба гарних ніг
·Люди, що ставлять на ноги
·Захочеш одружитися - ще не так схуднеш

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Злодії псуватимуть килимки
·Нові таємниці Хеопса
·Створено суперлітак
·Усесвіт - результат вибуху
·Кіборг із мозком вугра

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·ХРОНІКА
·Митрополита Андрея Шептицького не зрозуміли ні Польща, ні Ватикан

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Книжка року-2000
·Свобода і демократія

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Названо лауреатів Пулітцерівської премії
·Вічне місто розвалюється
·Як створювати картини в себе в головах
·Фройд замість Сезанна
·"Гамлета" вилучила цензура

СПОРТ-ПОСТУП
·Скажений "Алавес" чи потужний "Ліверпуль"?
·Карпов, Каспаров і Крамник - проти ФІДЕ
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Рікі Мартін - гвалтівник