BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 20 КВІТНЯ 2001 року |

Лебедина пісня вугільної галузі?© ПОСТУП
А тим часом революційні реформи у вугільній галузі України, про які так багато говорилося наприкінці минулого року, можуть не зреалізуватися. Єдиним “свідком” благих намірів уряду стане запропонований екс-віце-прем’єром Юлією Тимошенко проект “Програми реформування і стратегічного розвитку вугільної промисловості України”, що так і залишився проектом.

Настільки невтішний висновок випливає з аналізу основних положень програми “Українське вугілля”, проект котрої нещодавно був схвалений Урядовим комітетом промислової політики і ПЕК: основні положення програми, які були в початковому її варіанті, просто випали з документа, що робить програму, по суті, декларативною. У своєму теперішньому варіанті програма містить лише другорядні заходи для фінансового оздоровлення і вирішення соціальних проблем.

Що таке вуглевидобувна галузь в Україні сьогодні? Протягом останніх десяти років у країні виробничих потужностей з видобутку вибуло вугілля в обсязі 93 млн. тонн. А нововведені забезпечують видобуток лише 8,6 млн. тонн вугілля. Це призвело до масового падіння обсягів вуглевидобутку зі 164,8 млн. тонн у 1990 році до 80 млн. тонн у 2000 році. Загроза подальшого зниження обсягів видобутку вугілля залишається.

Основною причиною зниження виробничих потужностей є недостатній обсяг капіталовкладень у будівництво, реконструкцію і технічне переозброєння шахт, а також заміну обладнання, що відпрацювало свій ресурс. Промислово-виробничі фонди вугледобувних підприємств в Україні спрацьовані в середньому на 65%. Для підтримки шахт у працездатному стані використовувалися обігові кошти, що призвело до зростання кредиторської заборгованості.

Важке фінансове становище шахт зумовлює низький рівень заробітної плати шахтарів. Їх середньомісячна платня за 9 місяців 2000 року становила 398 гривень, що удвічі нижче, ніж аналогічні показники в газовій і нафтовидобувній промисловостях.

Як свідчить аналіз, головними проблемами галузі є низька інвестиційна привабливість більшості підприємств через їхню капіталомісткість і нерентабельність; невідповідність ціни на продукцію до витрат на виробництво; несвоєчасні і неповні розрахунки; відсутність механізмів ціноутворення; заборгованість із платежів; відсутність джерел фінансування та обігових коштів на розвиток шахт, науки, геологорозвідки, гірничо-рятувальної служби і утримання соціальної сфери; недосконалість системи управління; проблеми, пов’язані з ліквідацією шахт; депресивність регіонів, в яких зосереджені підприємства.

Проект програми, розроблений і затверджений Урядовим комітетом під керівництвом Юлії Тимошенко (загальну концепцію подано нижче), передбачав передачу шахт у керування на тендерних принципах, фінансовий контроль із боку уповноваженого банку за проведенням тендерів на закупівлю устаткування, матеріалів і послуг для потреб шахт, що мають частину державної власності або одержують бюджетні засоби, зміну структури керування вугільною галуззю та ряд інших заходів. Проте згодом новий віце-прем’єр Олег Дубина заявив, що, на його думку, новий документ потребує доопрацювання і коригування. Зокрема, він висловився проти ідеї аукціонних продажів коксівного вугілля, які передбачалися в проекті.

Така відмова фінансування шахт від реалізації вугілля на аукціонах призведе до “закріплення” теперішньої ситуації, коли комерційні структури контролюють металургійні підприємства і займаються постачанням коксу на них (“першу переробку” – коксівне вугілля в кокс – також контролюють ці самі комерційні структури). Це дозволяє утримувати ціну на вугілля на рівні значно нижчому, ніж світовий, оскільки метал, який іде на експорт, відповідно, дешевшає.

Видобуток вугілля при таких цінах стає нерентабельним, і уряд змушений надавати шахтам (а якщо конкретніше, то комерційним структурам, що експортують метал) фінансову підтримку, нарікаючи при цьому на низьку продуктивність галузі і брак засобів. Спроби зменшити обсяги трансферів у галузь не призводили ні до чого, окрім страйків і фраз про “втрату вітчизняної вугільної промисловості”.

Таким чином, держава, як і раніше, змушена спонсорувати виробництво дешевого металу. Очевидно, що це створює сприятливі умови для корупції з боку керівництва вугільних підприємств і не сприяє ростові їхньої рентабельності.

POSTUP - ПОСТУП
№60 (718),
20 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Конституційний переворот
·Поблизу Львова перекинувся автобус із пасажирами

ПОГЛЯД
·"Армагеддон" у філармонії?
·Особливості вітчизняної демократії

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Михайло Гладій шукає порозуміння з учителями
·Журналістам погрожували "екскурсією" у "воронку"
·Чи повернеться довіра до львівського пива
·Ющенка від відставки рятували у Львові
·Убито приватного таксиста
·"Відродження" працюватиме по-новому

РАКУРС
·"Реформування вугільної галузі є одним із першочергових завдань",-
·"Щоби знайти кошти, спочатку необхідно знайти власника",-
·Лебедина пісня вугільної галузі?
·Концепція стратегічного розвитку вуглевидобувної промисловості

ПОСТУП З КРАЮ
·Хав"єр Солана натисне на Україну
·Двоголове самоврядування з переворотом
·Спроба самоспалення в парламенті
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·"Оскар" - добрий стимул для інвесторів
·Бідні здобули перемогу над багатими
·Ящур загрожує кросівкам
·Білоруси ловлять іноземних шпигунів

АРТ-ПОСТУП
·Хореографія львівської марки
·Наєнко - розкіш, яку варто цінувати
·Найкраще починається з дитинства
·У подарунок Ангелові

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Нові віяння автомоди
·З"їв пігулку - і тверезий
·Автогіганти програють суди

СПОРТ-ПОСТУП
·На нас знову чекає півфінал "Баварія" - "Реал"
·Футбольний талант збунтувався
·"Сталь" подає в суд на російську газету
·"Львівська Політехніка" завершила сезон

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Річі Блекмор дебютує як кіноактор
·Роббі Вільямс приєднався до Queen
·Ремоун помер від раку