BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| Головна сторінка | INDEX 14-15 КВІТНЯ 2001 року |

Весна та її наукове пояснення

Усі переживання, страждання і радощі кохання пояснюються елементарними біохімічними реакціями у нашому мозку

СЕЗОН

Дмитро ДУБАНЕВИЧ

Зайве, мабуть, говорити про те, що кохання є одним із найскладніших людських почуттів, тож його неможливо пояснити за допомогою якоїсь однієї наукової моделі. Завдяки об’єктивним дослідженням ми можемо побачити лише деякі аспекти тієї частини особистості людини, яка може приносити стільки щастя і заподіювати стільки страждань. Дослідники лишень почали підсумовувати дані про біохімічні процеси головного мозку, які пов’язані з почуттям кохання.

Отже, хоч як би цинічно це не звучало, сучасні науковці розглядають кохання як комплексний процес імпринтінгу (запам’ятовування), що ґрунтується на взаємодії генетичних чинників, гормонального впливу і психологічного досвіду, набутого в попередні роки. Як наслідок, виникає система підсвідомих внутрішніх орієнтирів, що вказують на приваблюючого індивіда і розкривають його особливості як потенційного партнера. Ця внутрішня матриця орієнтації якраз і називається картою кохання.

Романтичну реакцію на іншу людину можуть активізувати, як виявилося, різноманітні біохімічні стимули. Одним із таких чинників є пора року. Адже активізація гормональних процесів найбурхливіше відбувається, як відомо, саме навесні.

Постійно з’являються нові докази того, що суттєвий вплив на процес закохування можуть мати запахи. Наприклад, цвітіння бузку, акації тощо. Це можуть бути і запахи, які виникають під час сексуального притягання, їх ще називають феромонами (про них, до речі, вже згадувалося в попередніх номерах). Хімічна речовина андростенол, що присутня у поті чоловіків, виділяє різкий мускусний запах. Саме він і привертає увагу жінок. Проте під час окислювання андростенолу утворюється андростенон, запах якого викликає у представниць прекрасної статі радше негативну реакцію, окрім хіба що тих жінок, які переживають овуляцію.

До складу жіночої вагінальної секреції входять речовини, що називаються копулінами. В результаті контрольних експериментів, у ході яких чоловікам (без їх відома) в повітрі підвищували концентрацію цієї субстанції, було виявлено, що копуліни неабияк підвищують в очах чоловіка сексуальну привабливість жінки. Крім того, з’ясувалося, що чоловіки більш позитивно реагують на запах жінки в той час, коли в неї відбувається овуляція. Ця реакція виявляється в тому, що в крові чоловіків підвищується рівень вмісту тестостерону. Вчені щойно починають дослідження емпіричних даних про людські феромони і їхній вплив на початковому етапі сексуальних відношень, а тому про результати їх досліджень дізнаємося дещо пізніше.

На стадії притягання, яка відповідає стадії захоплення або закоханості, стимулюючий вплив на мозок мають фенілетиламін, а також, можливо, допамін і норепіферон. Ці речовини перебувають в одному ряді з так званими амфетамінами, тобто є збуджуючими засобами, під впливом яких виникає добрий настрій та ейфорія. Процес закоханості захоплює і збуджує людину. Проте захоплення не може тривати вічно – навіть через причини того ж таки біохімічного характеру. Врешті-решт організм починає байдуже реагувати на ці речовини і вплив їх стає менше вираженим. Деякі люди перетворюються на “прихильників любовної ейфорії”, яким час від часу хочеться знову відчути сп’яніння закоханості. Тому вони поспішають познайомитися з новим партнером кожного разу, коли старе захоплення втрачає гостроту.

Стосунки, які тривають після стадії захоплення, вступають у період прив’язаності. На цій стадії кохання перебування наодинці з коханою людиною стимулює продукування ендорфіну в головному мозку. А ендорфін, за твердженням науковців, – натуральний болезаспокійливий засіб, завдяки якому виникає відчуття безпеки, спокою і примирення. Під час обіймів, торкань і фізичної близькості виділяється речовина окситоцин, із яким пов’язана виразність таких переживань, як оргазм і сексуальне задоволення. От і виходить, що все людське кохання, яке так делікатно описують давні і сучасні поети, є усього лише низкою біохімічних реакцій. Але це, погодьтеся, не зменшує його чарівності й неповторності для кожної окремої людини.

POSTUP - ПОСТУП
№58 (716),
14-15 КВІТНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Великоднє диво

ПОГЛЯД
·Великоднє диво
·Вітаємо усіх з нагоди світлого Христового Воскресіння!
·Керівники області вітають із Великоднем
·Мир у Господі!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·За воду, якої не отримали, платитимемо далі
·Самбір хоче грошей
·Студенти судитимуться між собою?
·Депутати підтримали освітян
·КІЛЬКА СЛІВ

НАША СТОЛИЦЯ
·Екологи садитимуть дерева й навчатимуть
·"Хаммери" модернізуватимуть у Львові
·Старі й нужденні отримали подарунки
·Електротранспорт може зупинитися

ПОСТУП З КРАЮ
·Хронічне розчарування
·Парламент готовий звільнити Ющенка
·Радіо "Континент" таки позбавили ліцензії
·Українських дітей навчатимуть патріотизму
·Україна - найбідніша. Ну то й що?

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Чорний хаос у Цинциннаті
·Страту покажуть по телебаченню
·Убивство під час ефіру

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·Інфаркт лікуватимуть клітинами мозку
·Лікуємо ячмінь самотужки
·Весна та її наукове пояснення
·Варденафіл замість віагри
·Як вибирати окуляри?
·Хворий залишився без донорської нирки

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Звідки взялося золото
·Глобальне потепління - неминуче
·Кажан і муха - спецагенти
·Телефонний аналог Інтернету
·Доісторична... бормашина

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Наслідки переслідувань Церкви в Україні
·Коли має бути Свято міста святого Юра?

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Поп-арт під різними соусами
·"Розп"яття" Джотто повертається
·Помер лідер Modern Jazz Quartet

СПОРТ-ПОСТУП
·"Шахтар" знову приїде до Києва
·Кривдника "Динамо" дискваліфікували
·Чемпіонка України налаштована принести "золото" "Львівській Політехніці"
·НХЛ: великий чеський слід
·СПОРТ-БЛІЦ
·"Ромі" погрожують судом

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР